1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışırken belgemi kullanmak adına aylık bir iki saatlik uzmanlık yapmak istesem nolur?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve dilara soysal tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. dilara soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103325
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MESUT İNŞAAT
    c den b ye gecebilmek için 3 yıl verilen hizmette uzman olarak ayda bir kere gözükmek yeterli midir?
  2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Öyle diyorlar evet.
  3. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu, 25 yıl boyunca ayda 1 gün prim yatırıp emekli olayım demek gibi bişey. 3x12x30 : 1080 gün lazım...(uzman olarak)
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emekli olmak için şu kadar yaş, şu kadar da prim gün olması lazım gibi şartlar varken, sınıf atlama ile alakalı sadece 3 yıl çalışmış olmak diye geçiyor.
  5. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32566
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herhangi bir işte çalışırken belgemi kullanmak adına aylık bir iki saatlik uzmanlık yapmak istesem nolur ya da böyle bişey mümkün mü
  6. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çalışabilirsiniz tabi ki ama uzmanlık yapmadan belgeyi verirseniz (kiralamak gibi, ki böyle yapan var) size sıkıntı olur.
  7. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ama belge yūkseltmeyi dūşūnūyorsanıztam zamanlı uzman olarak çalışmanız gerekir
  8. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32566
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani sigortanın bi şekilde yatması önemli değil bu durumda.belgeyi kullandığımız gün önemli öyle mi.peki calıstıgım yer 30gunlük sigorta yatırıyo diyelim uzman olarak çalıştığım yerde sigorta durumum nasıl olcak.bu arada belgeyi yüksek lisansla yükselmeyi düşünüyorum hocam
  9. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Uzman olarak çalışacağınız firmanin sizin için ISG KATIPten atama yapmasi ve hizmet sūreniz kadar sigorta priminizi yatırması gerekir. Aynı anda ayrı işyerlerinde sigorta olabilir (di).
  10. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeterlidir, su an sistemde bole bir açık vardır, 1 saat 3 yılda b belge sahibi yapar seni
  11. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de aynı şekilde çalışıyorum. Tam zamanlı olarak çalıştığım firma İSG Uzmanı görevini yapmam için gerekli şartları sağladı ve geçen yıldan beri C sınıfı olarak ayda 2 saat İSG uzmanı olarak İSG Katipte görünüyorum ve aylık 2 saat igu primim fazla mesai olarak sgk da gösteriliyor. Bunda herhangi bir sakınca yok. zaten işverenler igu ları öncelikli olarak eğer varsa kendi içindeki personelden sağlamalı. Bunu sgk da başka şekilde gösteremez. Priminizin tamamının igu olarak yatması gerekmiyor. Ben isggm ye de sordum. igu priminin tam zamanlı 3 yıl olması gerektiği bir yönetmelikte yazıyorsa söyleyin lütfen ona göre hareket edelim.
  12. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yönetmelikten;

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 8 –
    b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş

güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine

katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis,

mimar veya teknik elemanlara,
  13. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Adı üstünde fiilen diyor.
    Hiçbir özel kişi/kurum/işyeri fiili süre beyanı yapmaz. Örneğin mükelleflerin %99,99 'u haftalık normal çalışma süresi 7,5 *6 =45 saat olarak SGK ya bildirir.
    Yine işyerlerinde asgari ücretin üzerinde maaş alan çoktur fakat bu durum fiiliyatta böyle olup resmiyette mükelleflerin %99,99'u çalışanların primlerini asgariden gösterir.
    Yani devlet baba bana öyle ya da böyle fiili olarak 3 yıl bu işe uğraştığını belgele yeter diyor.
    Eğer 3 yıllık/1080 günlük bordro istenseydi fiilen ifadesi kullanılmazdı.
    Saygılar, kolay gelsin.
  14. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Salih Bey size katılıyorum, fiilen demek tam zamanlı demek değildir.
  15. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    <<sayın Erkan Dündar başka başlık altında aynı konuya değinmiş. Lütfen ilgili yönetmeliğe ve 17.09.2014 tarihli duyuruya bir bakın.
  16. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ertuğrul Bey; tüm duyuruları taramama rağmen 17.09.2014 tarihli bir duyuru bulamadım. Duyurunun konusunu yazarsanız bulabilirim.
  17. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Duyurunun orijinalini ÇSGB sitesinde Duyurular bölümünde bulabilirsiniz.

EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE
    Bilindiği üzere (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar ile (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların nasıl ve ne şekilde eğitim kurumlarına başvuracakları hususu 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik" in 24.maddesi ile hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu maddede geçen diğer hükümlerle birlikte (c ) ve (ç) bentlerinde;

Eğitim programlarına başvuru

MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:

c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.” ifadeleri yer almaktadır.

Bu itibarla eğitim kurumlarına (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylardan, en az dört yıl fiilen görev yaptıklarını belgelemeleri için;

En az dört yılı kapsayacak şekilde ;

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış sözleşme örneği ile bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler. (Genel Müdürlükçe sözleşme onayları çeşitli tarih aralıklarında e-posta, resmi yazı ya da İSG-KATİP üzerinden yapılmıştır.)

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak hangi tarih aralığında çalıştığına dair, çalıştığı firmadan alınacak ıslak imzalı yazı.

- Varsa firma tarafından onaylanmış isg kurul karar defterleri fotokopisi

- Varsa firma tarafından onaylanmış çalışanlara verilen isg eğitim tutanakları

- Varsa firma tarafından onaylanmış adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma adına hazırlanmış risk değerlendirme raporu, acil eylem planı, eğitim planı

istenilecektir.

Diğer taraftan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için adaylardan, yukarıda belirtilen belgeler en az üç yılı kapsayacak şekilde istenilecektir. 17.09.2014
  18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Hocam, ben hala bu metnin (fiili süre - resmi süre) yoruma açık olduğu görüşündeyim.
    Pirim gün sayısına göre belge yükseltme sınavına girenlerden niye evrak istemediler ?
    Sebebi zaten kurumun kendisi SGK kayıtlarına direkt ulaşabiliyor.
    Sistemden hizmet dökümünü çekiverdiler. Kimin kaç pirim günü çalıştığı, hangi işyerinde çalıştığı kabak gibi ortada zaten.

Bence burada temel amaç; uzmanlıkta yükselmek isteyen kişinin yeterliğini anlamaya çalışmak. İstenen evraklar bunu işaret ediyor.
  19. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tamamen doğru bilgi vermişsiniz.
  20. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konu başlığında, Ertuğrul ÖZBEK beyin yazdıklarının neye dayandığı meçhul, çoğu hatalı ve yanlış yönlendirici bilgiler.

İSGGM + 170 + 6331 DEN ALINAN KESİN BİLGİLERE GÖRE;

1) ŞU ANKİ SİSTEMDE, C SINIFI OLARAK AYDA 1 SAAT ÇALIŞSANIZ DAHİL 3 YILINIZ DOLDUĞUNDA VE GEREKLİ BELGELERİ İBRAZ ETTİĞİNİZDE B SINIFI SINAVINA GİREBİLİRSİNİZ. AYNI KONU B DEN A YA GEÇİŞ İÇİNDE GEÇERLİ (YIL FARKINI BİLİYORSUNUZ).

2) FİİLEN DEMEK İLE TAM ZAMANLI OLMANIN O KADAR ALAKASI YOKKİ ANLATAMA, ÜZERİNDE DETAYLI DURUP ZAMAN DA HARCAYAMAMo_O. ERKAN DÜNDAR'I NİYE TOPA ATIYORSUNUZ, ADAM YANLIŞ BİLGİ VERMEMİŞ.

3) ZATEN İSG KONUSU HASSAS VE BU FORUM TAHMİNLERDEN ÇOK TAKİP EDİLİYOR VE BİLGİLER KULLANILIYOR. KESİN OLMAYAN BİLGİLERİ TAVSİYENİZ OLDUĞUNU BELİRTEREK PAYLAŞIN LÜTFEN.