1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışırken belgemi kullanmak adına aylık bir iki saatlik uzmanlık yapmak istesem nolur?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve dilara soysal tarafından 19 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Değerli arkadaşlar;

Öncelikle Erkan Bey'in bu siteye harcadığı emekten ve zengin, değerli paylaşımlarından dolayı kendisine saygım sonsuz, onu topa atmak ya da onu kötülemek , yazdıklarının yanlış olduğunu belirtmek gibi bir niyetim asla olmaz.
    Benim amacım; burada sorulan bir soruya iyi niyetle cevap vermekti ama gereksiz bir şekilde polemik oluşmuş gördüğüm kadarı ile.

İkincisi; yukarıdaki yazımda Bakanlığın duyurularından alıntı yaptım. Aslını göreceğiniz yeri de belirttim, ki Erkan bey de aynı duyuruyu paylaşmıştı. Duyuruda istenen belgeler benim kafadan salladığım şeyler ya da tavsiyelerim değil. Bakanlık eğitim kurumlarına, "yükseltme eğitimlerine katılacak adaylardan bu belgeleri isteyeceksin" diyor. Duyuruyu bir kez daha dikkatlice okuyun. Son kez bir daha belirteyim; C'den B'ye geçmek için genel müdürlükten onaylı İGU sözleşmesi ve diğer evraklarla en az 3 yıl fiilen çalışıldığının (!!!) belgelenmesi isteniyor. Yani işyeri/işyerleri İGU olarak sözleşme yapacaksınız (genel müdürlükten onaylı olacak) ve İGU sözleşmesi yaptığınız işyeri/işyerleri de 3 yıl boyunca sizin sigorta priminizi ödeyecek. Sigorta primlerinin ödendiğine dair belgeleri de eğitim kurumuna ibraz edeceksiniz. Ve bir de işyeri/işyerlerinden hangi tarihlerde İGU olarak çalıştığınıza dair ıslak imzalı yazı ibraz edeceksiniz. (Bu belgeleri ben demiyorum, duyuruda yazıyor, yanlış anlama olmasın)Bu belgeleri verebildikten sonra, işyerinde ister 1 gün ister 30 gün iş güvenliği uzmanlığı yapın ya da hiç yapmayın sizin bileceğiniz iş. Buradaki sıkıntı sizlerin "3 yıl fiilen çalışma" şartından ne anladığınız. Kanunlar, yönetmelikler, genelgeler, yargı kararları bellidir.
    Üçüncüsü; tamamı İSG ile içiçe geçmiş yaklaşık 30 yıllık çalışma hayatım sonunda, "fiilen çalışmanın" ne demek olduğunu ve nasıl belgeleneceğini çok iyi biliyorum.
    Size TAVSİYEM bu işi yaparken kendinizi sadece 6331 le ve İSG ile ilgili yönetmeliklerle sınırlandırmayın. Diğer kanunları, yönetmelikleri, genelgeleri, standartları ve bilhassa yargı kararlarını da okuyun araştırın.

Her şeyin gönlünüzce olması dileği ile sevgiler, saygılar.
    Kazasız sağlıklı günler dilerim.
  2. Uygulamayı söylemek isterim daha öncede benzer konuda paylaşmıştım. Her ay 1 gün piriminiz yatsa yeterli oluyor. Fakat bunun yanında 3 yıllık tarih aralığını kapsaması gerekir. Onaylı defter ve kurul kararlarında risk analizinde eğitimlerde vb ispata yönelik belgelerde imzalarınız , işveren tarafından görevlendirme yazınız olmalı. Ayda bir gün gittiğiniz yerde bunları yapabiliyorsanız. Yükseltme sınavına girebilmek için eğitime katılmaya hak kazanıyorsunuz. Ne yazıkki uygulama bu şekilde. Fiilen derken 30 gün *36 aylık pirimden bahsedilmiyor. ayda bir gün fiilen çalışma yapıyorsanız. 36 ay sonunda, yani 36 günlük pirimle B sınıfı uzmanlık eğitimi ardından da sınavı için hak kazanırsınız.

Pirim gününe göre yükseltme sınavı ile A-B olunması ve Uyduruktan yüksek lisans eğitimi sonunda B sınıfı uzmanlık için sınava hak kazanılması kadar saçma bir durum buda. Şaşırmamak lazım.