1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanların isg zorunluğu?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve mahmut.. tarafından 25 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 say.iş sağ ve güv. kanununa göre

Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 –(1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

yukarıdaki
    Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar. kısmına göre
    işveren sadece kendisi sigortalı olması durumunda iş güvenliği hizmeti alma mecburiyeti yoktur diye anlıyorum.

siz arkadaşlardan farklı yorumu olan yahut anladığımı teyit edecek varsa görüşlerini bekliyorum.
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bende dediğiniz gibi yorumladım. Mesela birinin terzi dükkanı var ve kendinden başka çalışanı yok. Kanun bu iş yerleri için kapsam dışı kalıyor.
  3. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkürler orkun bey
  4. Tanıdığım bir avukat sırf bu yüzden sekreterinin işine son vermişti. Sorduğumda yerine getirmem bir sürü isg sorumluluğu vardı. böylece kapsam dışı kalıp kurtuldum. Başımımı ağrıtacağım demişti.