1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yalçın kaan türkmenoğlu tarafından 15 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. yalçın kaan türkmenoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir iki sorum var yardımcı olabilecek kimse var mı acaba
    1) tehlikeli iş yerinde çalışan olmaması durumunda iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu var mı acaba?

2) tehlikeli iş yerinde çalışan olmaması durumunda yapılması gereken bir işlem var mıdır? risk analizi vb...

3) az tehlikeli iş yerlerinde çalışan olmaması durumunda risk değerlendirmesi yada yapılması gereken birşey var mıdır?

yani kısacası tehlikeli ve az tehlikeli iş yerleri için çalışan olmadığı durumda sadece işveren olduğu durumda yapılması gereken bir işlem var mıdır?
  2. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Yalçın Bey,6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre,yanında kimse çalıştırmadan kendi işini yapan üretim veya hizmet sektöründeki işyerleri bu kanun kapsamına girmiyor.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Kanun Kanun Kanun lütfen biraz okuyun. 6331 sayılı kanun ? kapsam ?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

Kanun Numarası : 6331

Kabul Tarihi : 20/6/2012

Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339

Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 –(1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 –(1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.
  5. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YARDIMA İHTİYACIM VAR. TEHLİKELİ SINIFTA İŞYERLERİMİZ VAR. (KUAFÖR , ARABATAMİR BAKIM VB.) SGK İŞÇİ YOK. 1-3 ÇIRAK VAR. TSM YLE ANLAŞMA YAPMAK İSTİYORUZ AMA ŞU ANDA ÇIRAKLAR SGK DÖKÜMÜNDE ÇIKMADIĞI İÇİN İŞYERİ HEKİMİ ATAMASI GERÇEKLEŞTİREMEZSİNİZ DENİYOR. BİLGİSİ VEYA TECRÜBESİ OLAN VAR MI?
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    çok özür dileyerek sormak istiyorum. çıraklar çalışırken sigortasız mı çalıştırılır ? yani biz stajyerleri bile stajyer sigortası olmadan sahaya sokamıyoruz !!! çıraklık statüsü başka mı ???
  7. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Büyük harf kullanımı yasak..
    ÇIRAKLIK EĞİTİMDEN GELEN ÇIRAKLARIN SGK SINI DEVLET ÖDÜYOR
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Şubat 2014 ---
    SİGORTAYI DEVLET ÖDEDİĞİ İÇİN MUHASEBECİLER SİZİN SGKLI ÇALIŞANINIZ YOK
    BU NEDENLE KANUNDAN ETKİLENMİYORSUNUZ DİYORLAR. ÇIRAKLARI NE YAPIYORUZ. MÜFETTİŞLER BU KONUYA NE DİYOR.
  8. akcali İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 –(1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  9. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SAYIN AKÇALİ KANUN VE KAPSAMI BİLİYORUZ FAKAT ŞU ANDAKİ İŞLEYİŞİN NASIL OLDUĞU KONUSUNDA BİLGİ VEREBİLRSENİZ SEVİNİRİM. MESELA ÇALIŞTIGINIZ İŞYERİNDEKİ ÇIRAKLAR İSK KATİPTEKİ SAYIYA DAHİL Mİ?
  10. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    AKTİF ÇALIŞAN UZMANLAR İŞYERLERİNİZDE ÇALIŞAN ÇIRAKLAR İSG KATİPTE SAYILIYOR MU? SADECE ÇIRAK ÇALIŞTIRAN İŞYERİ OLAN UZMANIMIZ YOK MU?
  11. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşverenin e-devlet sifresi ve tc no su ile isg katip e grdiğinizde alt ta o iş yerine ait çalışan sayısına uygun olarak uzman ve hekimin çalışacağı max saat yazar, ordaki bilgiden yola çıkarak atama yapıp yapmayacağınızı anlayabilirsiniz. Stajyer de olsa iş yerinde sgk kaydı görünmesi gerekmektedir. Dolayısıyla 1 saat olarak görünecektir. Görünmüyorsa sgk kayıtlarında sıkıntı olabilir.
  12. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ŞU ANDA BİR İŞ YERİNDEKİ ÇIRAĞIN SAYIYA DAHİL OLMADIĞINI GÖRDÜK.
    O NEDENLE ACABA GENELDE Mİ BU VAR DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM
  13. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş yerindeki normal çalışan sayısı dediğim gibi isgkatip teki bölümde çıkar ve sizin çalışma saatinizi gösterir, çırak sgk sını devlet karşılıyorsa onu iş yeri üzerinden göstermiyor olabilirler. Bundan dolayıda sistem onları dahil etmiyordur. Zaten çoğu kuaför bu şekilde çırak çalıştırarak bundan kaçmanın yolunu bulmuş :)
  14. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞTE BİZİMDE SORUNUMUZ BU . TSM YE BAŞVURDUK İŞYERİ HEKİMİ ATANMASI İÇİN AMA İŞÇİ OLMAYAN YERE ÜCRET ÇIKMADIĞI İÇİN ATAMADA YAPTIRAMAYABİLİYORUZ
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Şubat 2014 ---
    MÜFETTİŞLER ACABA BU KONUYA NASIL BAKIYO İSG KATİPTE İŞÇİ YOKSA İSG UZMANI VE HEKİME DE GEREK YOK MU
  15. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu konuyla ilgili sadece 24.12.2013 tarihli İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik'te bir bilgi var.
    Tam olarak sizin durumunuz için geçerli mi bilmiyorum ama neticede yönetmelik şöyle diyor:

Destekten yararlanacak işyerlerinin tespiti
    ....
    Çalışan sayısının ondan az olup olmadığının tespitinde aşağıdaki şartlar aranır:
    ....
    e) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler çalışan sayısının tespitinde dikkate alınmaz.

Buradan şu neticeyi çıkarıyorum:

Her ne kadar kanuna göre çırak ve stajyerler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinden faydalanacak ve onların güvenliği için her türlü tedbir alınacaksa da, çalışan sayısının tespitinde çalışan olarak dikkate alınmazlar, bu sebepten dolayı da yalnız çırakların çalıştığı bir işyerinde İGU, İH ve DSP çalışmasına gerek yoktur. (Çalışan sayısı sıfır olduğu için, 0 çalışan x 6,8,12 dakika/çalışan = 0 dakika gibi)

Yine de yazılı mütalaa almakta fayda var gibi geliyor.
  16. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    EĞER FORUMDAN BİR ÇÖZÜM BULAMAZSAM ÇALIŞMA İL MÜDÜRLÜĞÜNE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.
  17. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bahsettiğiniz çıraklar sizin SGK'nıza kayıtlı olmadığı veya sizin SGK'nızın altında açılmış bir işyerine dahil olmadıkları sürece sizin yükümlülüklerinizi etkilemeyecektir. (1 kişi olduğunuzdan dolayı)

Buradaki sorun okulun neden çıkarların sigortasını yatırdığı, bence işyerinin yatırması gerekirdi. burada okulun yatırdığı sanırım sadece sağlıktan yararlanmaları için olabilir, diğer kısmını sizin yatırmanız gerekebilir. çırakların sigorta dökümlerine de bakmak lazım.
  18. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acaba bu olayı yaşayan başka meslektaşımız var mı
  19. halil turkmen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende aynı problemi yaşıyorum ...çıraklar isg-katipte kayıtlı değil..Bununla ilgili bakanlığı aradım cevap bekliyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mart 2014 ---
    Sadece çırak çalıştıranların isg katipe kaydı bile yok
  20. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68320
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim şu ana kadar gördüğüm çırakları( sanırım sgksını devlet ödediği için) kendi işçisi kabul ediyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mart 2014 ---
    devlet benim işçim ama sende bir zahmet isg temel eğitimini aldırıver diyor.