1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışan temsilcisi-3 yıl tecrübe zorunluluğu!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve isgkalite tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. isgkalite İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar çalışan temsilciliği için mevzuatta 3 yıllık iş deneyimi şartı var. 3 yıllık tecrübe zorunluluğu mevcut işyerinde mi olmak zorunda, başka yerlerde çalışmış olması da bu 3 yıla dahil mi?

    Gerekli nitelikler;
    a) İşyerinin tam süreli daimi çalışanı olması,
    b) En az 3 yıllık iş deneyiminin bulunması,
    c) En az ortaokul düzeyinde öğrenim görmüş olması.
  2. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelik ismini alabilir miyim?
  3. isgkalite İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ ÇALIŞAN TEMSİLCİSİNİN NİTELİKLERİ VE SEÇİLME USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TEBLİĞ"
  4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler..
  5. isgkalite İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acil olarak bilgi verebilecek bir arkadaş var mı?
  6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mevcut işyerinde çalışmış olmak zorunda.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2013 ---
    Mevcut işyerinde 3 yıllık tecrübeli personel yoksa en çok tecrübeli kimse o kişi baz alınır.
  7. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1000 gün sigorta primi yazsalardı bari :p
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Normal şartlar altında yaptığı işte 3 yıl tecrübe illa çalıştığı firmada olacak diye birşey yok...
  9. isgkalite İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevaplar için çok teşekkür ederim. Ama iki cevap da farklı olunca iyice kafam karıştı. Bu çelişkiyi nasıl netleştirebiliriz:)
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten seçiyorsunuz bu adamı, oylama sonucuna göre mi hareket edeceksiniz tecrübeye göre mi? :)
  11. isgkalite İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deniz Bey; aşağıda da belirttiğim üzere, gerekli şartları taşımayan kişi zaten aday olamaz ki. (Madde 6'daki şartları) Doğal olarak da seçilemez. Ancak benim açtığım konu aday olup olmamasına karar verirken devreye giriyor.

    Çalışan temsilcisi adaylarının belirlenmesi
    MADDE 5 – (1) Çalışan temsilcisinin, işyerinde yetkili sendika bulunmaması halinde çalışanlar arasından seçimle belirlenmesi esastır.
    (2) Çalışan temsilcisinin seçimle belirlenmesi durumunda çalışan temsilcisi aday başvurularının yapılması için yedi günden az olmamak üzere süre tanınarak işveren tarafından işyerinde ilân edilir.
    (3) İşyerinde çalışanların aday olabilmeleri için 6 ncı maddedeki kriterleri sağlamaları esastır. Bu kriterleritaşımaları halinde aday olmaları engellenemez.
  12. Deniz K. İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte bulunduğu işyerinde 3 yıllık tecrübeye sahip olması gibi bir ibare almadığı için genel olarak değerlendirilmesi gerekli ancak şahsı fikrim bulunduğu iş yerinde bu tecrübeye sahip olması tehlikeler ve riskler açısından daha bilgili olacağından bu türden çalışanların seçilmesidir.
  13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bende genel olarak 3 yıllık iş deneyimini baz alıyorum,hele firma 1 yıldır faaliyette ise.
  14. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Özellikle çalıştığı firmada 3 yıllık deneyime sahip personel seçilmeli, çünkü işyerini en iyi tanıyan, oradaki iş güvenliğine yönelik risklerden en çok haberdar olan, orada en çok vakit geçirendir. Başka yerde istediği kadar çalışırsa çalışsın, yeni başladığı işyeri için o kişi her zaman yenidir.
  15. isgkalite İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de bu düşünceye yakınım...
    Teşekkürler.
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

    6. maddenin ikinci bendi de şöyledir... :)

    (2) Belirli süreli veya geçici işlerde (a) ve (b) bentleri, işyerinde 3 yıllık iş deneyimi bulunmayan çalışan veya aday bulunmaması halinde (b) bendi, çalışanlar veya adaylar arasında yeterli eğitim düzeyine sahip kişi bulunmaması halinde (c) bendi hükümleri uygulanmaz

    dolayısıyla işyerinde 3 yıldan az iş tecrübesi olan kişi yoksa bu hüküm uygulanmaz, 3 yıllık tecrübe de aynı iş yerinde çalışmış olma şartı değil, toplam 3 yıllık iş deneyimidir.
  17. Deniz K. İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışan temsilcisinin çalışanların yarıdan fazlasının katılacağı oylama ile seçilmesi esastır ancak açılan başvuruya iş yerinin bulundurması gereken çalışan temsilcisinden az aday başvuru yapmışssa napacağız ? İSG kurulu ile toplanıp seçtiğimiz, kararlaştırdığımız kişileri atama yazısı ile görevlendirmemiz uygun olur mu acaba yönetmelikte böyle bir ibare göremedim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ekim 2013 ---
    buldum buldum :D
    (6) İşyerinde yetkili sendika bulunmaması veya çalışanlar arasında aday olmaması durumunda işveren çalışanlar arasından dengeli dağılıma özen göstererek 6 ncı maddenin birinci fıkrasındaki niteliklere uygun çalışan bulunması halinde bunlar arasından atama yapar. Bu niteliklere uygun çalışan bulunmayan işyeri işverenleri ise çalışanlar arasından yeterli sayıda çalışan temsilcisinin görev yapmasını sağlar.

    araya gizlenmiş :D
  18. Ahmet Serhat İçmeli İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    40686
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Buyruk Group Sosyal Hizmetler
    Ben böyle durumlarda soğuk kanlı davranma taraftarıyım. :) Şuan halihazırda bir Sosyal Hizmetler firmasında tam zamanlı İş Güvenliği Uzmanıyım. Daha İş Güvenliği Uzmanı mıyız yoksa İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı mıyız bunu bile karıştırıyor iken hele bu kadar şeyi karıştırmak normal...

    Binaenaleyh biz Sosyal Hizmetler firması olarak bir çok firmaya temizlikçi, sevkiyat elemanı, paketlemeci - ambalajcı, Özel Güvenlik Görevlisi vs. özelliklerde elemanlar görevlendirmekteyiz. Öyle firmalar var ki bizden sadece 2 eleman hatta 1 eleman istiyorlar. Sırf o 1 eleman için bile risk analizi yapıyorum. Bu durumda napıyorum, 2 çalışan görevlendirdiğimiz yerlerde birini çalışan temsilcisi birini destek elemanı olarak görevlendiriyorum. Bir de bunlar ilkokul mezunuysa ve 1 yıllık çalışan falan iseler yapacağınız hiç birşey yok :) Kanunları kendime göre yorumlamaktan yoruldum artık :) 2-3 çalışan için fazla yorum yapma lüksünüz olmuyor malesef... En aklı başında olanı belirlemek zorunda kalıyorsunuz ve de en kıdemli olanı.

    (Kanaatimce)