1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışan temsilcisi ve destek elemanı atama yazısı örnek formları

Konusu 'Formlar' forumundadır ve isgkalite tarafından 1 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iş güvenliği ile ilgili yapılan personel atamaları (çalışan temsilcisi vb.) için yönetmelikte belli bir format var mıdır?

Ya da elinde örneği olan var mı?
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Forumda muhtelif yerlerde var. Ararsanız bulabileceğinizi düşünüyorum. Kolay gelsin...
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler...
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Erkan Bey hızır gibi yetiştin ;)
  7. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çalışan Temsilcisi seçimini, duyuru yazısı ile işyerinde panodan mı ilan etmemiz gerekiyor? Sözkonusu duyuru yazısı için özel bir şema var mı yoksa genel bir duruyu yazısı yeterli midir?
  8. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Örnek olabilecek bir form.

Ekli Dosyalar:

9. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim...
  10. Çiğdem Karaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Ofis çalışan temsilcisi zorunlu atama aşamasındayız. Atama yapılacak kişinin (işveren dışında) şirket hissesi olmasında sakınca var mıdır? Yönetmelikte böyle bir ibare bulunmuyor ancak genel kanıyı da kestiremiyoruz. Fikri olanlar paylaşabilir mi acaba?
  11. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR ÇOK ACİL CVP PLS TAM ZAMANLI İSG UZMANI OLARAK ÇALIŞTIĞIMIZDA AZ TEHLİKELİ BİR İŞYERİNDE TEMEL İSG EĞİTİMLERİNİ BİZ VEREBİLİYORMUYUZ C SINIFI UZMAN OLARAK YOKSA OSGB DEN Mİ TALEP EDİLİYOR EĞİTİMLER
  12. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba, benim çalıştığım işyeride az tehhlikeli içe görevlendirme ile aynı zamanda işgüvenliği uzmanı olarak ayrıca sözleşme yapıldı. Çalıştığım yerin yetkilendirilmiş İSG uzmanı olarak göründüğüm için Eğitim verebiliyorum. Firma ile sözleşme yoksa yani görevlendirilmiş İSG uzmanı değilseniz OSGB'lerden eğitim alınması gerekli.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Madde -13 : (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
  13. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba Çiğdem Hanım,
    Bence işyerinde hissesinin olması demek işyerinde asıl işverenin alacağı kararlarda etkisi olacağı anlamına gelir. İSG Kanununda çalışan tanımında "Kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu ve özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi" ifadesi kullanıldığından işyeri hissedarının tam olarak bu kapsama girdiği düşünmüyorum. Ayrıca çalışan temsilcisinin işyerindeki dengeli dağılıma özen gösterilerek çalışanlar arasından seçilmesi daha doğru olur kanaatindeyim. Ama yasal olarak net bir ibare nasıl olur onu da bilemiyorum...
  14. Çiğdem Karaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Size de Merhaba Çiğdem Hanım,
    Öncelikle teşekkürler..
    Geçen hafta itibariyle çalışanlarımıza seçim ve aday bildirimlerimizi yapıştık. Biliyorsunuz işverenin atama durumu temsilci için kimsenin aday olmadığı durumda ortaya çıkıyor. Hissesi olan şahıs, firmada hisse sahibinden çok çalışan olarak bilinmekte ve çalışan temsilcisi niteliklerine en yakın kişi konumunda. Bu tabi ki geçerli bir neden değil ancak hissesi olan kişinin temsilci olamaması durumunda; tümünün hisse sahibi olduğu az tehlikeli bir firmada da risk analiz yapma ve ekip oluşturma zorunluluğu da düşünüldüğünde, bu kişilerden hiçbirinin temsilci olamayacağı ve sadece çalışan Temsilcisi olarak hissesi olmayan birini işe almak gibi sonuçlar çıkıyor.
  15. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şuan görünen başka bir yol olmaması ki buda geçerli bir neden aslında... Sonuçta çalışan temsilcisi olsun diye hisse sahibi olmayan ve ihtiyaç olmayan birinin işe alınmasıda mantıklı bir uygulama değil.
  16. Çiğdem Karaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çiğdem Hanım,
    Durumlarımızın benzer olmasından dolayı bu konuda da bir fikir alabilirim, mümkünse.. Ben firmamın Entegre Yönetim Sistemini yürütüyorum, C sınıfı uzmanlığım var, mevzuat uygulamalarını yerine getiriyoruz ancak firmamla henüz katip üzerinden bir sözleşmem yok. araştırıp anladığım kadarıyla (Genelde OSGB lerle ilgili uygulamalar anlatılmış) şirket çalışanı olarak içe görevlendirme yapılacak. Bu durumda da aylık çalışma saati girişi yapmak gerekli mi acaba? düşünebildiğim tek fark bu, başka varsa da yönlendirebilirsiniz, sevinirim.

Teşekkürler, İyi çalışmalar
  17. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba Çiğdem Hanım,
    İSG Katip sistemine SGK e-bildirge kullanıcısı tarafından giriş yapıldığında çalıştığınız yer ile ilgili tüm bilgiler çıkıyor. Tehlike sınıfı, çalışan sayısı gibi. Ardından İSG Profesyonellerinden TC kimlik numaramı girerek İSG uzmanı olarak tanımlamamı yaptılar. Sistemde anladığım kadarıyla çalışanlarda dahil firma ile ilgili tüm bilgiler mevcut olduğu için otomatik olarak olarak içe görevlendirme yapıldığı yazıyor. Ayda çalışılacak saat sayısıda yine otomatik olarak görünüyor. Daha sonra e-devlet şifrem ile girerek İSG uzmanı olarak onay verdim. Son olarak ise yine firmanın SGK e-bildirge kullanıcısı tarafından sisteme girildi ve sözleşmenin çıktısı alındı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

iyi çalışmalar...
  18. Çiğdem Karaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle çok faydalı oldu. çok teşekkürler.
  19. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hissedarın İSG ile ilgili konulardaki durumu hakkında görüşüm : Çalışanın hissedar olması onun çalışanlara tanınmış hak ve yetkilerden yararlanamayacağı anlamına gelmez. Örneğin bir işyeri tümüyle çalışanların ortaklığıyla kurulursa, örneğin büyük bir mimarlık bürosu, yazılım geliştirme şirketi gibi, tüm çalışanların ortaklardan oluştuğu bir işyerinde çalışan temsilcisi bunlardan birisi olacaktır. Diğer bir örnek: Petkim hisse senedine yatırım yaparak ortak olmuş bir Petkim çalışanının çalışan temsilcisi olmaya hakkı olmalıdır.