1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışandan kaynaklı bir iş kazası oldu ve sol yüzük parmağının tırnak kısmı koptu

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Beyazıt Casun tarafından 13 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba,
    kulaktan kulağa tazminatları duya duya çalışanlar zannediyor ki her durumda işverenden çok yüksek tazminat alacaklar ve hayatlarını refah içerisinde sürdürecekler bu parayla. bir de köy kavesi tilkisi dediğimiz avukatlarvar. kahve kahve gezip sakat adam arıyorlar, sonra onlara vaatte bulunup dava açtırıyorlar. tazminattan pay alıyorlar.

kazın ayağı öyle değil.

her şeyden önce eğer siz yapabileceğiniz her şeyi yaptığınıza inanıyor ve bunun kendi dikkatsizliğinden olduğunu düşünüyorsanız, 1 lira bile vermeyin.

eğer her şey tamsa mahkeme de vermeyecektir. mahkemeler "kötü büyük kurt patron ve zavallı işçi" mantığından çıkıyorlar artık. çünkü eğer işveren haklıysa ve tazminata çarptırılırsa yargıtaya gidiyor ve genelde orda bozuluyor bu ha mahkeme heyetinin kendi puanını mı ne düşürüyormuş. yani sırf acıdı diye kendince esneyemez. adil davranmak zorundalar, eskiden isg kanunları tam belli değildi, esneyebiliyordu.

ama her şeyiniz didik didik edilebilir, sıkı denetimden geçirileceksiniz bunu da bilin.

sizinkine 4. parmak ilk boğumun yarısının kopması deniyor. 2. parmak ilk boğuma kadar kopma ile ilgili bir kazanın davasını gördüm. işveren kazandı, tamamen çalışanın suçuydu.
  2. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sevecen Hanım;

Söylediklerinize bende katılıyorum şuanda olan olay işçi kaynaklı çünkü matkapla çalışırken elini dönen aksama kaptırıyor bizler verdiğimiz eğitimlerde ve imzalattığımız talimatlarda dönen aksamlara elinizi yaklaştırmayın dokunmayın diye söylüyoruz. Delme yaptığı esnada kullandığı el değilde diğer elinin yüzük parmağına hasar veriyor matkap buda matkabı dönen aksama yakın tuttuğunu gösterir. Bu nedenle kendi yaptıklarımızdan eminiz.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dönen aksamdan kastınız nedir? koruma ile kapatılabilecek bir yer ise siz sorumlu olursunuz?
    yoksa el matkabının ucundan mı bahsediyoruz?
  4. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    El matkabının ucundan bahsediyorum... Zaten arkadaşta o kısımla koparmış parmağın ucunu
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o da ilginçmiş :)
  6. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hemde çok ilginç nasıl başardığını bizde çözemedik
  7. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    SALDIRI KELİMESİ ????? hak aramak saldırı mı oluyor acaba? bu tip durumlar düşünüldüğünden iş kazası için 10 zaman aşımı yok mudur zaten ki siz 4-5 aydan bahsediyosunuz
  8. Osman Altun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    olay tek taraflı dinlenmez olay sırasında çalışanın yanında kimse varmıydı gorgu tanığı olarak onların ifadeleride alındı mı ayrıyeten kkd dediğimiz eldiven işçiye sunuldu mu el titreşimini en aza indirmek için ne yapıldı bunları birde işçiden dinlemek lazım
  9. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gereken tüm önlemler alındı Osman bey hiç bir eksik yok kazazedenin vermiş olduğu ifade ile şahidin verdiği ifade tutmuyor
  10. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alper Bey, eğer bu bölümü baştan itibaren okumuşsanız, şunu anlamanız lazım ki burada haklı olan işçileri konuşmuyoruz. Haksız olan işçilerin yaptığı hareketleri konuşuyoruz. O yüzden SALDIRI kelimesi yazıyor orada. Kaç yıldır sektördeyim, uzman ya da mühendis olarak ve işçilerin hakkı için patronlarla benim kadar kavga eden fazla kişi göremezsiniz. O yüzden öncelikle açılan konunun ne olduğunu, insanların genelde neyden konuştuğunu bir analiz edip, daha sonrasında yapılan yorumları tartın bence.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sabit matkap ve dönerli tezgahlarda çalışmalarda bahsettiğiniz gibi eldiven vb. kullanılmaması gerekmektedir. İnce bir ayrıntıdır. Dikkat etmek gerekir.
    Bunu yürürlükten kaldırılan İSİG Tüzüğüne göre söylüyoruz. Her ne kadar yürürlükten kaldırılmış olsa da emniyet önlemleri bakımından yol göstericidir.

Madde 530 – El ve kolların korunması için kullanılacak eldivenler, işçinin ellerine ve yapacakları işe uygun seçilmiş
    olacaktır.
    Matkap, pres ve benzeri diğer tezgahlarda çalışan işçiler eldiven kullanmayacaklardır.
  12. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sait bey sizin söylemiş olduğunuz madde 530 hangi mevzuatta geçiyor detaylı bilgi verirseniz bizlerde aydınlanmış oluruz eğer Tüzük te geçiyorsa tüzük iptal oldu diye biliyorum.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sayın @Beyazıt Casun
    Böyle bir tepki geleceğini bilerek bakın ne yazmışım...

Yazımda Tüzükten alıntı yaptığımı, tüzüğün yürürlükten kaldırıldığını fakat bu tarz bir güvenlik öneleminin de kullanım bakımından önemli olduğunu belirtmiştim.
    Sırf tüzük yürürlükten kaldırıldı diye önemli referans noktalarını görmezden gelmek bana göre doğru değil.
    Bu nedenle yasal olarak belki bir uygulama ile karşılaşmayabilirsiniz, çünkü yürürlükte değil, fakat bu maddeyi uygularsanız kazanın önüne geçeceksiniz ki burada da 6331'in temel fikrine varıyoruz. İşveren kaza vb. olayların oluşmaması için önceden tedbirini alır. Çok ucu açık ama sonuçta bu da bir tedbirdir.
    Tahminimce yukarıda yazdıklarım dikkatinizden kaçtığından dolayı böyle bir yorum yaptınız.
  14. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence Tuzuk çoğu knda daha iyiydi. Çoğu bilgi daha net yazıyordu. Halen daha oradaki net bilgilerin olduğu o tarzda bir Tüzüğün ya da dokümanın olması gerektiğini düşünen insanlardanim. Bir çok konuda ispat daha rahat olacaktır öyle bir dökümanla.
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    @semihozturk1987 bey selamlar,
    Kesinlikle haklısınız.
    Tüzük yürürlükten kaldırılmış olmasına rağmen, kontrollerimiz konusunda birçok standart orada bulunuyor ve her konuda tüzüğe bakmaktan kendimi alamıyorum. Hani derler ya bir şeyin değerini onu kaybedince anlarsınız diye, aynı o durumu yaşıyorum ben şahsım adına şu an. :D
    Benim gibi bu konularda araştırma yapmayı seven arkadaşlar da benim gibi düşünüyorlardır eminim ki.
    Çalıştığım gemi de dahil olmak üzere birçok şirketin ölçümlerini yapan laboratuarlar dahi ölçüm-analiz raporlarında yönetmeliklerden daha fazla şekilde hala tüzük maddelerini referans vermekteler. Demekki yasaların istediği limitler konusunda yönetmeliklerin bazen uçları açık kalıyor.
    Kim ne derse desin, yürürlükten kaldırılmış dahi olsa ben iş güvenliği açısından tüzüğü kullanırım. Maksat yasal olarak ceza almak değil, can ve mal güvenliği ise, önlemi hangisi sunarsa ona da bakmak gerekli diye düşünüyorum.
    Saygılarımla.
  16. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dediğiniz gibi Sait bey. Yönetmelikte yazanlar yapsak yeter şeklinde bakılmadigi her durumda tüzükte bulunan sayısal olmasa da mantiga dayanan tüm çözümler kullanılmalı.
  17. syd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elinizde olması gereken en gerekli doküman eğitim evrakları bence, girmiş olduğum mahkemelerde hakim en çok eğitim konusunun üzerinde detaylı bir şekilde durdu. tüm tanıklara teker teker gerçekten eğitim alınıp alınmadığını sordu, risk analizine yada saha raporlarını inceleyen-bakan bir hakim olmadı henüz.

Sonuçlanmak üzere olan bir davada -sizinkine benzer işçi makine üzerindeki koruyucu tertibatı iptal ediyor ve parmağını makineye sıkıştırıyor-
    en son şöyle bir rapor hazırlandı. "Çalışan öncelikli olarak kendi can güvenliğini korumakla yükümlüdür. 30 yaşına gelmiş aklı başında bir insan kendini koruyabilir" denildi.

Takdir sizin ...
  18. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar, iş kazalarında bazen çok ilginç durumlar olabiliyor. Benim için bu anlattığınız iş kazası çok basit, dediğiniz gibi ufak bir tıbbi müdahale, az bir rapor ile kişi işine geri dönebilir. Ancak çalışanlar iş kazası yaşadığında masum bir kedicik gibi, düzeldiğinde yırtıcı bir aslan gibi kendilerini hissettikleri için bu tür problemler oluşabiliyor. Bizde pres makinelerinde atar damar kopmaları, tendom kopmaları, mikrocerrahi işlem gerektiren kesikler kazaları oldukça fazla oluyor. Hep aynı durumları yaşıyoruz. Ancak kişilerin belgeleri tam olduğu için hiç bir hak talep edemiyorlar.
    Elbetteki burada firma menfaatinden çok kişinin sağlığını güvenliğini düşünmek önceliğimiz. Size önerim o makineyle ilgili bir risk analizi yapın bir rapor oluşturun ya da iş kazası tutanağına ek bir rapor hazırlayarak, resim vs ekleyerek öneri ve görüşlerinizi işverene imzalatarak kişinin özlük dosyasında bulundurun. İSG eğitimlerinizde bu tür iş kazaları ile ilgili örnekler verin. Bu çalışan muhakkak yarın öbür gün yine aynı kazayı yaşayabilir. Makine üzerinde alınması gereken önlem var ise, alınması gereken KKD var ise vs. bunun gibi önerilerinizi kurul toplantısında açın hem karar defterine hem öneri defterine yazın ve imzalatın.
    Belgeleriniz tam ise başınıza bir iş gelmez merak etmeyin. Ancak çalışanlar iş kazası geçirdikten sonra ilgi bekler. İlgi görmeyince veya laf işitince mahkemeye vereceğim diye firmayı tehdit eder. Bu tür iş kazalarında çalışanla daha fazla ilgilenmek ihtiyacını sormak gerekirse ve ihtiyaç sahibiyse biraz maddi yardım yapmak onların hoşuna gider. Tabi bu iş ciddi tazminat istemeleri veya malul raporu almak için yalan söyleme gibi çirkin durumlara da dönüşebiliyor.
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok ilginç, ama sanırım bu yargıtaydan döner :(
  20. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sizin eğitimleriniz tam ise makine kullanım talimatlarınız eksiksiz ve bunlar işçilere tebliği edilmiş ise sizin çekineceğiniz hiçbir durum yok.Burda makine kullanım talimatları önem arz ediyor. Kullanım talimatlarına aykırı kullanılmamış ve güvenlik uyarıları dikkate alınmış hiç bir makine çalışması esnasında kaza olmaz.Oluyorsa talimat yada güvenlik kuralları eksik yazılmıştır.Birileri aklına girmiştir vatandaşın.Bence arkadaşlarımın dediği gibi ona yasal prosedürleri ve imzalamış olduğu evraklar ile aldığı eğitim belgelerinin onu boşa çıkaracağını anlatın.Olmadı mahkemeye versin ama öyle uçuk rakamları sizin anlattığınızın ışığında alması mümkün değil.