1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışanların eğitimleri usul ve esasları

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve bencaglayan tarafından 27 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında 15.05.2013 tarih 28648 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’ in amacı çalışanların genel iş sağlığı ve güvenliği konularında bilinçlendirilmesi, işyerindeki genel ve görevlerine özgü karşılaşabilecekleri riskleri ve tehlikeler konularında bilgilendirilmesi ve önlem alınmasını sağlamaktır.
    23Ağustos2013 tarihinde yayınlanan “Geçici veya Belirli Süreli İşlerde İş Sağlığı ve Güvenliği” Hakkında Yönetmelikle birlikte; 4857 İş Kanunu çerçevesinde geçici veya belirli süreli işlerde çalışanlarda; kapsama dahil edilmişlerdir.

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre;
    • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa
    • Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa;
    • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa çalışanlara iş güvenliği konusunda eğitimler düzenlenmelidir.
    İlgili Yönetmelik’in 11. maddesine göre çalışanlara verilecek eğitimler,
    Çalışanlar iş ve işyeri değişikliği, uzun süreli işten uzak kalma ve kullanılan donanımın değişikliğinin ardından, yeni çalışma koşullarına yönelik olarak eğitim alacak. Bu eğitimler düzenli aralıklarla tekrarlanacak.
    Çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    • Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    • Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    • Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat olarak her çalışan için düzenlenir.
    Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacak olanlardan, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgelemeleri istenecek. Bu belgeye sahip olmayanlar bu işlerde çalıştırılmayacak.

Eğitimlerin maliyetleri çalışana yansıtılmayacak ve bu eğitimlerin süresi çalışma süresinden sayılacak.
    Yönetmeliğe göre çalışanlara verilmesi gereken eğitim şu konuları içermektedir.

1. Genel Konular
    • Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler
    • Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları
    • İş yeri temizliği ve düzeni
    • İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
    2. Sağlık konuları
    • Meslek hastalıklarının sebepleri
    • Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması
    • Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri
    • İlkyardım
    3. Teknik konular
    • Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri
    • Elle kaldırma ve taşıma
    • Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma
    • İş ekipmanlarının güvenli kullanımı
    • Ekranlı araçlarla çalışma
    • Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri
    • İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması
    • Güvenlik ve sağlık işaretleri
    • Kişisel koruyucu donanım kullanımı
    • İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü
    • Tahliye ve kurtarma
    “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları” hakkında yönetmeliğin yanı sıra;

25.04.2013 tarihli 28628 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” nin 11. maddesine göre;

İşverence iş ekipmanını kullanmakla görevli çalışanlara, bunların kullanımından kaynaklanabilecek riskler ve bunlardan kaçınma yollarına ilişkin eğitim almaları sağlanır.Aynı yönetmeliğe göre çalışanların iş sağlığı ve güvenliği yönünden, özel risk taşıyan iş ekipmanlarının tamiri, kontrolü, bakımı ve hizmete alınmasında görevlendirilen kişilere özel eğitim verilmelidir.
    Kısaca;
    İş yerlerinde vermemiz gereken çalışma mevzuatı eğitimini verirken;

4857 İş Kanunu
    * Süreli Fesih
    * Feshin Geçerli Sebebe Dayandırılması
    * Sözleşmenin Feshinde Usul
    * Fesih Bildirimine İtiraz ve Süresi
    * Derhal Fesih Hakkı
    * Yeni İş Arama İzni
    * Ücretin Gününde Ödenmesi
    * Yıllık Ücretli İzin Süreleri
    * Ara Dinlenmesi
    * Gece Süresi ve Gece Çalışmaları
    * Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
    * Kapsam
    * Proaktif Yaklaşım
    * Tehlike Sınıfları
    * İş Sağlığı Profesyonelleri Çalışma Zorunluluğu
    * Risk Değerlendirme
    * Acil Durum Planları
    * Çalışanların Eğitimleri
    * O şirkete özel mevzuatta uyulması gereken hususlar

Haftalık izinler,
    Çalışma saatleri,
    Yıllık izinler,
    Mesai saatleri ve dinlenme süreleri,
    Maaşlar, sigortaları,
    Yatakhane, yemekhane ve diğer eklentiler,
    İş akidlerinin feshi ve haklarından,
    İSG sorumluluklarından,
    İş kazası, adli ve idari süreç ve sorumlulukları ve de hakları,,, konusunda bilgilendirmek gerekmektedir.
  2. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Tehlikeli sınıfta yer alan firmalar için listede olan eğitimlerin tamamını verdik belirtilen sürelerde. 2015 yılı yıllık eğitim planında tekrar aynı konuları mı yazmamız gerekecek yoksa yeni yeni konular türeteceğiz.
  3. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Unutulmaması için aynı konular, yeni mevzuata uygun konular, gecmis dönem den edindigin tecrubelerin ilavesi,bunlardan yola çıkarak hazirlayabilirsin.