1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI İÇİN KISA BİR AÇIKLAMA GETİREYİM
    ALO 170 İ ARAYARAK BİZZAT ŞU SORUYU SORDUM:
    "TAM ZAMANLI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK ÇALIŞIYORUM VE 30 ÇALIŞANI OLAN AZ TEHLİKELİ BİR İŞ YERİ VAR YADA BAŞKA BU TÜR İŞ YERLERİ VAR VE TEMMUZ 2014 E KADAR UZMAN HEKİM BULUNDURMAMA GİBİ BİR SÜRELERİ VAR. BU FİRMANIN RİSK ANALİZİNİ YAPIYORUM FAKAT İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİ VERME YETKİM VAR MI YENİ ÇIKAN YÖNETMELİKTE BİREYSEL ÇALIŞAN UZMANLARDAN BAHSETMİYOR DEDİM."
    VE ALDIĞIM CEVAP ŞU ŞEKİLDE
    "RİSK ANALİZİ YADA EĞİTİM VERİLECEK İŞ YERİ İLE KARŞILIKLI BİR SÖZLEŞME YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. SÖZLEŞME İÇERİĞİNDE YAPILACAK OLAN RİSK ANALİZİ VE VERİLECEK OLAN EĞİTİMDEN BAHSEDİLMESİ GEREKMEKTE VE SÖZLEŞME TARAFLARCA ONAYLANIP RESMİ BİR EVRAK OLACAĞI BELİRTİLMEKTE. TABİ YAPTIĞINIZ İŞİ DE FATURALANDIRDIĞINIZ ZAMAN BİR SIKINTI KALMAYACAKTIR."
  2. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erdem Bey nasıl bir sözleşme imzalanması gerekiyor. İşyeri sigortalı göstermek zorunda mı?
  3. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hat Boru
    Ben fatura karşılığında eğitimlere devam ediyorum:) gelsinler cezayı yazsınlar:) bence bu zamanda eğitim alan kişilere bile şükretmek lazım:)) çıkın bir dışarıya mutlaka etrafınızda bir inşaat vardır şöyle bir inceleyin bakalım eğitim alınmış kurallara uyulmuş mu? 300 lira için sözleşme mi imzalayacağız? Kaldığımız yerden işlerimize devam edelim bence
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ÇOK DOĞRU DİYORSUN BAZEN YÖNETMELİKLERE KANUNLARA TAKILIP KALIYORUZ İŞVERENLERDE AYNI DEDİKLERİ ŞEY BU RAPOR CEZA YEMEKTEN BENİ KURTARACAK MI OLUYOR. BÖYLE Bİ SORUYA İSE CEVABIM, CEZA YEMEMEK İÇİN YAPACAKSANIZ BAŞKASINA YAPTIRIN DİYORUM YAPTIĞIMIZ RAPORU OKUYUP UYGULAMAYACAKSAK İLERLEYEN ZAMANLARDA TEKRAR RİSK BOYUTUNU DEĞERLENDİR MEYECEKSEK EMEK HARCAMANIN Bİ ANLAMI YOK DİYORUM. ÇÜNKÜ KENDİMİ KANDIRMIŞ OLUYORUM O ZAMAN
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Mayıs 2013 ---
    SÖZL
    SÖZLEŞME KONUSUNU DA SORDUM Bİ FORMATI VAR MI NEYE GÖRE YAPACAĞIZ DİYE, Bİ REFERANS GÖSTERMEDİ. YAPACAĞINIZ İŞİ NE ZAMAN YAPILACAĞINI VB... SÖZLEŞMELERDE GENELDE NE OLUYORSA O ŞEKİLDE KENDİ ARANIZDA SÖZLEŞME YAPIN RESMİYETE DÖKÜN YETERLİ DEDİ..
    TABİ BU KONUDA NE KADAR BİLGİSİ VARDA DEDİ BİLEMİYORUM BİKAÇ DAKİKA BEKLEMEYE ALARAK BİRİLERİNE DANIŞTI VE SONRA CEVAP VERMİŞTİ
  5. Birsen YILDIRIM KARA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Miray İş Sağlığı ve Güvenliği ,Eğitim ve Danışmanlık
    risk analizi ve acil eylem planları için hizmet faturası kesilecek , eğitimler için ise 1 günlük sigorta yapacak işveren (işyerinde görevli uzman oluyoruz o zaman ) , yada bir osgb ile anlaşılıp osgb üzerinden bu eğitimler gerçekleşecek . benim aklıma gelen başka çözüm yok şimdilik . tamamen uzmanları osgb bunyesinde çalışmaya zorlayan bir düzenleme olmuş,
  6. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzman adayıyım bir sorum olacak
    Tehlike sınıfı gözetmeksizin her uzman kendi mesleğinde çalışabilecek mi, bununla ilgili yasal bir düzenleme var mı?
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Peki bu yönetmelikten önce bireysel uzmanların danışmanlık maiyetinde, sigorta yapmadan veridkleri eğitimler sayılacak mı?
  8. Birsen YILDIRIM KARA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Miray İş Sağlığı ve Güvenliği ,Eğitim ve Danışmanlık
    danışmanlık firması olarak, fatura karşılığında veya serbest makbuz karşılığında verilen eğitimlerde yeni yönetmelik öncesi için sorun yok , verilen eğitimler geçerli
  9. XELODA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Arkadaşlar bu eğitimleri tek başına isg uzmanı veremiyor.. Dikkat ederseniz, ilgili uzmanlıktan kasdedilen ikinci bölümde yeralan eğitimleri işyeri hekiminin vereceği doğrultusunda. Bireysel sözleşmeniz de olsa işyeri hekimi olmayan yerlerde yine sıkıntı var. Risk analizi artı eğitimleri şu fiyata yaparım deyim fatura da kesseniz de, kısmi süreli sigorta da yaptırsanız fark etmiyor. Bu eğitimin ekip olarak verilmesi gerekiyor ve her ne kadar yönetmelikte yazmasa da katılım belgesinde hem uzman hem hekim imzasını isterler diye tahmin ediyorum ..
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Naptınız.. temel isg eğitimini uzman verebilir meslek hastalıkları konusuna değinilir,ancak başlı başına meslek hastalıkları eğitimnde hekim vermeli.. oldu ozaman bi elektrik mühendisi,bir makina müh. bir doktor, ekip oluşturup toplu eğitm verelim
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Sizin gibi duyarlı hekimlerimizle ortak çalışmalar yapmak dileğiyle, iş sağlığı kısmında eğitici olması çok güzel olur..Doğrusu da bu olur..Lakin hekim sayımız yeterli mi? Kaç hekim bu konuda istekli..Bizlerde, genelde hekimlerin iş sağlığı ile genelde pek ilgilenmediği algısı var.. Umarım yanlış bir algı olsun.

Hali hazırda ig uzmanları portör muayenesinden bahsettikçe kan beynime sıçrıyor:)
  12. XELODA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Tuğba hanım yanlış anlaşılma olmasın ben yönetmelikten yola çıkarak yorum yapmaya çalışıyorum biraz muğlak ifadeler kullanılmış yönetmelikte dikkat ederseniz .. Temel isg eğitimi ve diğer eğitimler ayrı mı tutulmuş, ayrı ise içerikleri neler olmalı, aynı ise ortak çalışma mı yapılmalı biraz belirsiz gibi geldi bana , sizlerin de yorumları faydalı olacaktır bu konuda ..
  13. Ayhan Bölükbaşoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5717
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hyundai Assan Otomotiv San. Tic.A.Ş.
    İşverenin yükümlülükleri
    MADDE 5 (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili;
    a) Programların hazırlanması ve uygulanmasını,
    b) Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini,
    c) Çalışanların bu programlara katılmasını,
    ç) Program sonunda katılanlar için katılım belgesi düzenlenmesini
    sağlar.

bundan anladığım kadarı ile her eğitim sonrası belge vereceğiz yalnışmı anlıyorum birde bunları özlük dosyalarında saklayacağız.
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Aynen öyle. Bu sertifika üzerinde neler yazması gerektiği ise Madde 15 te aşağıdaki şekilde açıklanıyor;

Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
    (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.
  15. Alper ÖZDEMİR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimi osgb'den risk analizi ve acil durum eylem planını bireysel arkadaşlar yapacak. Napalım yapacak başka bişey yok.
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş verenleri elemenların en az 8 saatlik eğitimine ikna etmek zor olacak herkes yapılmış gibi gösterme derdinde.bu konuda ne yapılabilir?
  17. Alper ÖZDEMİR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar firmalar zaten şu anda hep şu mantıkta. Risk analizi, acil durum planı ve eğitim işini halledeyim. Daha sonra müfettiş ne zaman gelirse o zaman isg uzmanı ve hekim bulundururum. e eğitimi bu hale getirdikeleriine göre biz de firmalara eğitimi eğitim kurumlarından aldıracağız. Eğitim de kişi başı 20-30 tl birşey.
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Anladığım kadarıyla bireysel olarak da bu eğitimler dışarıdan verilebilir.
    "Sadece o işyerinin İSG Uzmanının verdiği eğitimler kabul olur. Dışarıdan bireysel olarak verilen eğitim olmaz" diyen arkadaşlara samimi olarak bir sorum var.

Bakın. Bu kanunla aldığınız mühendislik eğitiminin dalı önemli olmadan uzmanlık belgeniz var ise herhangi bir işyerinde ( tehlike sınıfı uygun olmak şartı ile ) iş yapabiliyorsunuz. Diyelim ki bir inşaat mühendisisiniz. İSG uzmanısınız aynı zamanda. İSG uzmanı olarak tam zamanlı olarak bir iş yerine girdiniz ve işe başladınız. Çalıştığınız yerin faaliyet alanı da inşaat değil, bir gıda firması.Kimyasallarınız vb. bir sürü şey var. Şimdi oradaki spesifik eğitimi bir inşaat mühendisinin vermesi mi mantıklı ( Bunu lütfen samimi olarak o işyerinde kaza olmaması ve çalışanların sağlığı için düşünün) yoksa o konuda hem lisans eğitimini almış, hem de bir İSG Uzmanlığı eğitimi almış bireysel olarak danışmanlık hizmeti veren Gıda Mühendisinin o eğitimi vermesi mi mantıklı? Amaç oradakileri gerçekten tehlikeler konusunda bilgilendirmekse bana göre Gıda Mühendisi çok daha faydalı olacaktır.

"Ben oraya müfettiş olarak gitsem, neden tam zamanlı uzmanın varken bu hizmeti dışarıdan aldın?" diye soran müfettişe de;
    "Bizim İSG Uzmanımızın lisans eğitimi İnşaat vb. üzerineydi. Bu eğitimlerin gerçekten faydalı ve çalışanlarımız için bizim göremediğimiz risk etmenlerini daha iyi görmesi bakımından bu işi Gıda Mühendisliği lisans eğitimini almış, bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir İSG Uzmanının yapmasını işyerimiz ve çalışanlarımız açısından daha uygun gördük." derdim ve onun da benim bu hassasiyetim karşısında beni tebrik etmesini beklerdim. :D
  19. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ben müfettiş olsam yine derdim ki; "İnşaat mühendisi İSG uzmanını niye alıyorsun kardeşim, ya Gıda Mühendisi İSG uzmanı bul yahut bir gıda işletmesi olarak bünyende çalıştırmak zorunda olduğun Gıda Mühendislerinden birine bu belgeyi aldırt onu bu alanda geliştir." diye öneride bulunurdum. Tabi ki yönetmelik gereği verilen eğitimi kabul etmezdim. :p
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bende derim ki, kardeşim bu adamın yetki belgesini kim verdi?
    Bunun yetki belgesi geçerli mi geçersiz mi?
    Bu adamlara burada çalışma hakkını veren yine sen değil misin?
    O zaman bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu derim.