1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sait bey,yönetmeliği yorumlayınca ortaya bu çıkıyor,benimde işime gelmiyor bireysel çalışan uzman olarak,Talha nın da dediği gibi sizin örneğinize göre baştan inş. muh olan uzman alınmamalıydı adamada bunu söylerler :)
    Ayrıca işveren olsam işi baştan sağlama alırdım kı para vermezdım gerkesiz yere,henü uzmanlarda branşlaşma yok olursa daha etkili olabilir bu da ayrı bir konu
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yahu İnşaat mühendisi çalıştırmak zorunda değilsin Gıda işletmesinde. Bu fikri öne süren sensin ben de Madem gıdacısın git gıda mühendisi İSG uzmanı çalıştır diyorum.

Tamam kanunen bir mecburiyet yok ama sen uzmanı inşaatçı eğitimi gıdacı seçerim bir de üzerine tebrik beklerim diyorsun :)

Senin seçimin başta yanlış diyorum ben de... ;)
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    O zaman aynı mantıkla, sen bireysel eğitim verdiremezsin, verdirirsen cezası var diye bir şey var mı o yönetmelikte.
    Bunun önüne geçilmiş mi? Eğer ona birşey diyemezse, buna hiç diyemez senin mantığınla değil mi?
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Eğitim alınabilecek yerleri belirtmiş,dolayısı ile bizim o kurumlara bağlı olarak eğitim vermemiz gerek.Cezadan ziyade geçerli olmaz,işverende madem geçersiz neden eğitim hizmetini bana vermeden eğitimin geçersiz olacağını söylemedin der papaz olursun.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Geçersiz olmayacağına dair bir ibare, bir delil, bir hüküm, bir örnek verir misiniz? Malum, bizler kanun, yönetmelik, tüzük ile iş yaparız. Kulaktan dolma şeylerle değil.
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ne kulaktan dolması ,yönetmeliği oku tekrar tartışalım seninle
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bana gösterir misiniz, dışarıdan verilen eğitimler geçersizdiri o sizin okuduğunuz yönetmelikte?
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eğitimi verebilecek kişi a bendinde, kuruluşlar ise b bendinde açıkça yazılmış ki;

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

şimdi,

Eğer gıdacıya eğitim verdirecem ve inşaatçıyla anlaşacağım diyorsan o gıdacı ile sözleşme yapıp eğitimi verdiği aralıkta işyerinde görevli göstermek için sgk ya pirim yatırıp sözleşme yaparsın bu şekilde eğitiminde geçerli olur.

Eğer bu gıdacı osgb bünyesindeyse, yahut üniversitede eğitim görevlisi ise, yahut eğitim vakfına bağlı ise yine o kurum adına verebilir.

Ama kendi namına senin görevlendirmen dışında bireysel olarak fatura ile veya serbest meslek makbuzuyla falan bu iş kanunen olmaz.

Yolu yordamı uyarlamak istiyorsan yukarıdaki gibi yapacaksın.
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Siz bireysel eğitimi zaten sadece fatura kesip bitti diyorsanız hataya düştünüz. Benim günlük veya saatlik sigorta yapmadığımı nasıl iddia edersiniz?
    Bu durumda sigortasız işçi çalıştırılmış olacağını herkes bilir.
    Eğitim 1 saat da sürse o kişi sigortalı olarak o işyerinde eğitim verecek. Tıpkı benim dediğimi de söylemişsiniz zaten.
  10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bizim öyle bir iddiamız olmadı ki :D
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    evet öyle bir iddia yok,aksine oranın uzmanı durumunda oluyorsunuz ki zaten bunu savunuyoruz
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Zaten yaklaşık bir sene içerisinde (Temmuz 2014) herkesin iş güvenliği uzmanı çalıştırması gerekecek. Dolayısıyla devlet bu şekilde bireysel olarak çalışmaları kabul etmeyecektir.

Ben bu sözünüzden onu anladım...
  13. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    az tehlikeli sınıfta 10 kişiden az çalışanı olan ofislerde (örneğin hukuk büroları) 2014e kadar uzmanla anlaşma zorunluluğu olmadığına göre risk analizi,acil eylem planı ve eğitimi bireysel olarak yapma yetkimiz var mı? Çoğu ofiste işverenin kendisinin yapma yetkisi olduğundan dışardan hizmet alma eğiliminde değiller,peki eğitim de buna dahil mi?
  14. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece risk analizi yapsın yeter geri kalanı uzmanlık hizmeti alınca yaptırır.Bu 3'lü paketi kim çıkardı çözemedim zaten. eğitimde veremicez :S
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sonunda :eek:
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yukarı tükürsen SAKAL,
    aşağı tükürsen BIYIK,

hep böyle karmaşıkkarışıkbarışık mı olacak halimiz.

ben risk analizimi yapıyorum, çalışanı da karşıma alıyorum, iş kazası meslek hastalığı kkd................
    risk analizi raporunu niye yaptık ne var içinde ne yapmalıyız yapmalısınız .........................................
    derken bir de çay geliyor masaya. en sonunda katılım belgesi düzenliyorum içim rahat mutlu mesut çıkıyorum
    bir kişiye daha iş güvenliğini anlattım inşallah anlamıştır ve uygulayacaktır diyorum
    ne kendimi ne de karşımdakini kandırmadan olması gerekeni yapmaya çalışıyorum
    zaten önemli olan, Sait beyin de dediği gibi.
    kağıt üzerinde yazan değil, İŞ GÜVENLİĞİ
  17. MehmetOLCER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Airports
    Arkadaşlar,

Benim çalıştığım yerde 50 üzeri güvenlikçi, 50 üzeri bakımcı ve 50 üzeri idari personel var. Şimdi anlamadığım nokta şu;

Ben güvenlikçiyide tüm konulardan bahsedecekmiyim. Elle kaldırma ve taşıma gibi

EĞİTİM KONULARI
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İşyeri temizliği ve düzeni,
    ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
    g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
    h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ı) Tahliye ve kurtarma
  18. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimin temel prensipleri
    MADDE 12 (1) Eğitimin verimli olması için, eğitime katılacakların ihtiyacı olan konuların seçilmesine özen gösterilir. Eğitim, çalışanların kolayca anlayabileceği şekilde teorik ve uygulamalı olarak düzenlenir.
    (2) Eğitimler çalışanlara bireysel ya da gruplar halinde uygulanabilir.
    (3) Çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sahip olması gereken bilgi, beceri, davranış ve tutumlarının ayrı ayrı ve ölçülebilir bir biçimde ortaya konması esastır.
    (4) İşverenin kendi belirleyeceği bir yöntem ile bireysel seviye tespiti yapılarak çalışanların eğitim öncesi seviyesi ve Ek-1’de yer alan konular dışında almaları gereken eğitimler belirlenir.
    (5) İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri; çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik davranış değişikliği sağlamayı ve eğitimlerde aktarılan bilgilerin öneminin çalışanlarca kavranmasını amaçlar.
    (6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.

(7) Çalışanlara işe başlamadan önce verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri hariç olmak üzere, Ek-1’de birinci bölümde belirtilen genel konular işverence gerekli ve yeterli sistemin kurulması halinde uzaktan eğitim şeklinde verilebilir.

Mehmet bey yönetmeliği bu bölümünde yardım edecek bir nokta var galiba 1 fıkrada yazdığı gibi.Saygılarımla.
  19. muhammet halil akkuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şimdi işyeri ile anlaşması olan isg uzmanı olması lazım dedinizde birden fazla iş yeri ile anlaşabilecekmiyiz. tek yere mi bakabileceğiz?
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Birden fazla iş yeri ile anlaşmanızın aylık çalışma süresi 217 saat ile bağlantısı vardır, birden fazla iş yeri ile anlaştığınız takdirde (aylık süreniz dahilinde) hepsine eğitim verebileceksiniz.