1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba

  Ben osgb de çalışıyorum ve sadece risk analizi, acil durum eylem planı yaptığımız firmalara da 1 günde bu 12-14-16 saatlik eğitimleri vermemizi istiyorlar Bu bana doğru gelmiyor. Bu şekildeki bir eğitimin altına imzamı atmak istemiyorum. Ne yapmam gerekli? yardımcı olursanız sevinirim.
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Heryerde durum aynı ama yapacak birşey yok... Örneğin tehlikeli sınıf için yıl içinde 12 ye bölün ayda 1er saatlik eğitimler verin ve sertifikalandırın. En makul çözüm şimdilik bu geliyor bana başka türlü tek seferde mümkün değil zaten.
 3. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Ama 12 aya bölünmesini istemiyorlar sadece risk analizi yapılacağı için işini bitirip ilişkiyi kesmek istiyorlar bu yüzden bir günde verilmesini istiyorlar
 4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  O halde bu sorumluluğun altına giremem diyeceksiniz sadece risk değerlendirmesini yapıp ilişkinizi keseceksiniz ;)
 5. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Talha Bey, eğitimler 4 er saat ve katları seklınde verilmeli
 7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Evet biliyorum. Ancak hiçbir işveren işine gelmiyor bu :( ama ayda 1 er saate işveren birşey demez. Orta yolu bulmaya çalışıyoruz şurada :) Hadi 2 saat olsun 6 ayda verilsin.
 8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  illaki bir günde risk analizi ve eğitim istiyorlarsa ucuz et tencere dibi misali bir şey olur. ama yaptığın risk analizi ile ilgili bir iki saat iş güvenliği, iş kazası, meslek hastalığı vb çalışanlara anlatabilirsin yapılan çalışmayı ve kanunu çalışanlara bilgi aktarmak bakımından anlatabilirsin, ama yine de sertifika kısmı zor zaten istesen de diğer iş yerlerinde de aynı hiçbir çalışanı işinden alıkoyamazsın üretimi durduramazsın işveren izin vermez, müfettişlerde bunun farkında zaten,
 9. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47485
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  ARKADAŞLAR BU İŞ VEBAL İŞİ DUYUYORUZ 50 KİŞİLİK FABRİKADA 15 KİŞİ EĞİTİME GİDİYOR 50 KİŞİ GİTMİŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR. ODA 2-3 SAAT BU İŞLERE GİRMEK VİCDANİ VE AHLAKİ OLARAK HOŞ OLMAYACAĞI GİBİ TESBİT ANINDA BELGENİZDE İPTAL OLUR.
 10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel

  Bununla ilgili bakanlıktan görüş istediniz mi?
  MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenenperiyotlar içinde;
  a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
  b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
  c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
  olarak her çalışan için düzenlenir.
  (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

  (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir

  Ben son cümleyi bir seminerde müfettişe sordum,cevap veremedi bana.Bizde bilemiyoruz denmişti.Ben hala 4 saat birfiil eğitim verilemiceni savunuyorum
 11. burcudemet İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  4 saat eğitim verilemeyeceği konusuna katılmıyorum. Şu ana kadar verdiğim eğitimleri hep 1.5 saat şeklinde planladım ve ne yazık ki istisnasız bütün iş yerlerim bu eğitimi vardiyanın son saatine planladılar.Sonuçta elime geçen eğitim esnasında uyuyan bir salon dolusu çalışan oldu. Ne verdiğim eğitim bir işe yaradı ne adamlar faydalandı. 4 saat kesintisiz eğitimde bunu yapmaları mümkün değil.Bu planın bu düşünülerek yapıldığını düşünüyorum açıkçası. uygulanabilir mi o ayrı.ben gidip hangi iş yerime ben dört saat eğitim vereceğim işi durduruverin desem, başta üretim müdürleri olmak üzere hepsi kalp krizi geçirir. 2 saat ver 4 saat vermiş gösterelim diyecekler en iyi ihtimal.
 12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  4 saat kesintisiz eğitim olmaz, kimse dinlemez, adamlar uyur... kaldı ki işletmeler de buna kesinlikle eyvallah etmezler...
 13. red45 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben 4 saat eğitim olmaz diye düşünmüyorum. Bu kesintisiz olacak diye bir şey yok okul gibi iki mola bir yemek arası verirsiniz tekrar toparlanmalarını istersiniz. He 4 saat sürer yada daha az daha fazla o sizin planlayacağınız şey. Bu 4 saatlik eğitimi tamamlamadan personeli çalışmaya başlatmazsanız yeni girişlerde bunu bir kimlik fotokopisi gibi zorunlu hala getirirseniz daha rahat olacaktır. Eğitime işi durdurmak istemeyen o üretim müdürleri, formenler, şeflerden başlarsanız dahada etkili olur. Çünkü yetkilisi bukadar vurdumduymaz olunca çalışanın eğitimde uyuması süpriz olmaz. Personelleri iki gruba bölerek yaparsanızda iş durmamış sadece yavaşlamış olur. Yarısını bugün diğer yarısını ertesi gün eğitime alırsınız ve hatta mümkünse eğitimi sabah saatlerinde planlarsanız verimli geçecek, ortak bir noktada bulunmuş olacaktır.
 14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  İSG eğitimleri hakkında Yönetmelik maddesi:11,3. fıkra

  3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

  Bundan şunuda anlayabilirsiniz,işyerlerinin vardiya yada diğer ulaşım yada zaman sıkıntısı göz önünde bulunulduğu durumlarda tüm konuları kapsıyacak yada yönetmelik konularının 4 saat üzerinden verilebilir diyor.Buna siz Genel yada Temel iş Güvenliği eğitimleri diyoruz.

  Mesela ben Genel yada Temel İş Güvenliği eğitimi verdiğimde 10 dk. ara molalarla 4 saat ve üzeri eğitimler verdim.Bu maddeye bianen.Tüm konuları sunum yapmıştım sıkmadan.Fakat Lokal konu olarak verecek olsak mesela yüksekte çalışmalarda isg eğitimi verdiğimde ise 2 saat olarak veriyorum ki en az yılda 10 konu versem böyle yılda 20 saat yapar ki tüm tehlike grupları için kişi başına verilecek toplam saati bile doldurabiliyorum.
 15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Koray Pehlivanoğlu (Tikkat Koray Var!!!)
 16. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu 4 saat ve katlarını ben hala tam oturtmuş değilim yav

  yani 2 saat veya 1 saat eğitim verebiliyor muyuz? veremiyor muyuz?
 17. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2 saat veya 1 saat eğitim veremezsin eğitimi 4 saate tamamlamak zorundasın. 4 saate nasıl tamamlayacağın senin takdirine kalmış ister 2 saat teorik 2 saat sahada anlatırsın ister yarım saat teorik ister 3.5 saat sahada anlatırsın bu sana kalmış ama neticede eğitimi minimum 4 saat verme zorunluluğu var. (Çok sıkışırsan bolca video var sitede 1-2 saatlik bir video birleştir izlesinler :) )
 18. Deniz K. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bazı kaza bilirkişi raporlarında biliyoruz ki iş güvenliği uzmanı 4 saat vermesi gereken eğitimi 2 saat vermiş, kusurlu bulunuyor. bu ne perhis bu ne lahana turşusu
 19. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE

  ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  Tarih:24 Mayıs 2018
  Sayı:30430

  MADDE 1 – 15/5/2013 tarihli ve 28648 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bentler eklenmiştir.

  “e) İşe başlama eğitimi: Çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı işe, varsa kullanacağı iş ekipmanına ve işyerine özgü iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini içeren konularda uygulamalı olarak verilen eğitimi,

  f) Temel eğitim: Asgari Ek-1’de belirtilen konuları içeren ve düzenli aralıklarla tekrarlanan eğitimi,

  g) Uzaktan eğitim: İletişim teknolojileri aracılığıyla elektronik ortamda gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerini,

  ğ) Uzaktan eğitim yönetim sistemi: Uzaktan eğitim sisteminin yönetimini, belgelendirme ve raporlandırma işlemlerini, iletişimini, kurs içeriğinin yayınlanmasını ve uzaktan ölçme değerlendirme işlevlerini sağlayan bilgisayar yazılımını,”

  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (ç) bentleri ile ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “c) Çalışanların bu programlara katılmasını ve katılımların eğitim katılım tutanağı ile kayıt altına alınmasını,

  ç) Program sonunda katılanlar için eğitim belgesi düzenlenmesini”

  “(2) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 7 nci maddesinde yer alan geçici iş ilişkisinde, geçici bir süre ile çalışanları kendi işyerinde çalıştırmak üzere devralan işveren, devraldığı çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesinden sorumludur. Ayrıca geçici bir süre ile çalışanları kendi işyerinde çalıştırmak üzere devralan işveren, devraldığı çalışanları ve işverenlerini iş sağlığı ve güvenliği risklerine ilişkin bilgilendirir.

  (3) İş Kanununun 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, her işveren kendi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesinden sorumludur. Bu işyerlerinde alt işverenin çalışanlarının eğitimleri ile ilgili asıl işveren alt işverence bilgilendirilir. Asıl işveren, alt işverenin çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine dair belgeleri kontrol etmekle yükümlüdür. Ayrıca asıl işveren, alt işverenin çalışanlarına işe başlamadan önce işyerine özgü risklere ilişkin bilgi verir.”

  “(5) Geçici iş ilişkisi ve asıl işveren-alt işveren ilişkisi kapsamında çalışanın yaptığı iş değişmeden yeni bir işyerinde çalışmaya başlaması hâlinde 6 ncı maddenin yedinci fıkrasındaki hükümler uygulanır.”

  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “(1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde temel eğitimlerin çalışan işe başladıktan sonra en kısa sürede verilmesini sağlar.

  (2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, işe başlama eğitimi almasını sağlar. Bu eğitimler işverence veya işveren tarafından görevlendirilen bilgi sahibi ve deneyimli çalışanlarca verilebilir. İşe başlama eğitimleri, temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede çalışanın tehlike ve risklere karşı korunmasını sağlayacak nitelikte olmalı ve uygulamalı olarak verilmelidir. İşe başlama eğitimi her çalışan için en az iki saat olarak düzenlenir. Bu eğitimlerde geçen süreler temel eğitim sürelerinden sayılmaz.”

  “(7) Bir işyerinde temel eğitimini tamamladıktan sonra yaptığı iş değişmeden yeni bir işyerinde çalışmaya başlayan çalışan, Ek-1’de yer alan eğitim programının tamamı tekrarlanmaksızın yeni başladığı işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda üçüncü fıkra hükümlerine uygun olarak eğitilir. Çalışanın daha önceki işyerinde temel eğitimi tamamladığına dair belgelerinin kontrolünden işveren sorumludur. Bu çalışanların temel eğitimleri, çalışanın eğitimi tamamladığı tarihten itibaren yeni başladığı işyerinin tehlike sınıfına göre dördüncü fıkrada belirtilen düzenli aralıklar süresince geçerlidir. İşveren bu çalışanları ikinci fıkra hükümlerine uygun olarak ayrıca eğitir.”

  MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “(3) Çırak ve stajyerlerin eğitim ve bilgilendirilmelerinden uygulamalı eğitim alınan işyerinin işvereni sorumludur. Ancak işverenin kabul etmesi halinde çırak ve stajyerlerin eğitimini devam ettirdiği eğitim ve öğretim kurumunda tamamladığı iş sağlığı ve güvenliği dersleri veya kursları temel eğitim yerine geçer.”

  MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “(1) İşveren, 6 ncı maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen düzenli aralıklar süresince eğitim faaliyetlerini gösteren yıllık, iki yıllık veya üç yıllık eğitim programlarının hazırlanmasını sağlar ve onaylar.”

  MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “(1) Çalışanlara verilecek temel eğitimler, işin devamı süresince belirlenen düzenli aralıklar içinde;

  a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

  b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

  c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

  olarak her çalışan için düzenlenir.”

  “(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte bir saatten az olmamak kaydıyla işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.”

  MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “(7) İşyerinde ilk defa verilecek temel eğitimler hariç çalışanlara tekrar verilecek temel eğitimler işveren tarafından işe ve işyerine özgü içeriğin hazırlanması ve gerekli uzaktan eğitim yönetim sisteminin sağlanması halinde uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak verilebilir.”

  MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

  a) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri,

  b) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi,

  c) Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının eğitim birimleri,

  tarafından eğiticilerin uzmanlık alanının Ek-1’de yer alan konulara uygun olması kaydıyla verilir.

  (2) Ayrıca çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri aşağıda sayılan kurum ve kuruluşlar tarafından da verilir:

  a) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları.

  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri.

  c) Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları.

  ç) Çalışanlara ücretsiz eğitim hizmeti veren ve kamu yararına kuruluş statüsüne haiz, eğitim amaçlı kurulmuş vakıflar.

  (3) İkinci fıkrada belirtilen kurum ve kuruluşlar bu eğitimleri bünyelerinde görevli; işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesine veya iş güvenliği uzmanlığı belgesine veya işyeri hekimliği belgesine sahip kişiler aracılığı ile verebilirler. Eğiticilerin uzmanlık alanının Ek-1’de yer alan konulara uygun olması şartı aranır.”

  MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “MADDE 15 – (1) Düzenlenen işe başlama eğitimi, temel eğitim, bilgi yenileme eğitimi, ilave eğitim ve benzeri tüm eğitimler belgelendirilerek çalışanın özlük dosyasında saklanır. Temel eğitimlere ilişkin belgeler Ek-2’de yer alan örneğine uygun olarak düzenlenir. Çalışanın işten ayrılırken talep etmesi halinde ikinci bir nüsha düzenlenerek çalışana teslim edilir. Belgenin mümkün olan en kısa sürede verilmesinden ve belgede yer alan bilgilerin doğruluğundan işveren sorumludur. İkinci nüshada işverenin imzası yeterli olup, eğitici veya eğiticilerin imzası aranmaz.

  (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum veya kuruluş tarafından verilmesi durumunda bu kurum veya kuruluşun unvanı da düzenlenen belgede yer alır.

  (3) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca hazırlanan eğitim katılım tutanağında eğitimin düzenlendiği yer ve tarih, katılımcıların adı, soyadı ve imzası, eğiticinin adı, soyadı ve imzası ile eğitimin konusu ve süresi yer alır.”

  MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğe 15 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

  “Uzaktan eğitimin temel prensipleri

  MADDE 15/A – (1) Uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen temel eğitimlerin Yönetmeliğin 12 nci maddesinde yer alan hükümlerin yanı sıra aşağıda yer alan hükümlere uyması gerekir:

  a) Kullanılan uzaktan eğitim yönetim sistemi uluslararası standartlara uygun, farklı kaynak ve farklı sistemlerde çalıştırılabilir, değişik eğitim setleri ile yeniden kullanılabilir, yönetilebilir ve izlenebilir, kullanıcıların ulaşmakta güçlük çekmeyeceği, sağlam ve kullanıcı talebini karşılayabilir nitelikte olur.

  b) Eğitim programı ile uzaktan eğitim yönetim sistemi, eğitim esnasında kullanıcıların katılımına imkan sağlayan etkileşimli yapıda olur.

  c) Katılımcıların sisteme giriş ve çıkışları, sistemde geçirdikleri süreler, ölçüm ve değerlendirme sonuçları, kullanıcıların eğitimin ne kadarını tamamladığı ve benzeri veriler eğitim yönetim sistemi aracılığı ile kayıt altına alınır, izlenir ve raporlanır.

  ç) Eğitim programının içeriği katılımcıların eğitim seviyelerine uygun, işe ve işyerine özgü, çalışanların bildikleri, tanıdıkları iş ve çalışma ortamı ögeleri kullanılarak hazırlanır.”

  MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

  “(2) Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce 6 ncı maddenin birinci fıkrası kapsamında verilen eğitimler için hazırlanan eğitim belgeleri aynı maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen düzenli aralıklar süresince geçerlidir.

  (3) Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce verilen işe başlama eğitimleri geçerlidir.

  (4) Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce verilen ancak mücbir sebeplerle belgelendirilemeyen işe başlama eğitimi, bilgi yenileme eğitimi ve ilave eğitimler bu fıkranın yürürlüğe girmesinden sonra 1 ay içerisinde belgelendirilir.”

  MADDE 12 – Aynı Yönetmeliğin Ek-1’i ekteki şekilde değiştirilmiştir.

  MADDE 13 – Aynı Yönetmeliğe ekteki Ek-2 eklenmiştir.

  MADDE 14 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  MADDE 15 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.


  Ekleri için tıklayınız.
 20. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  Canlı yayın eğitimler hayırlı olsun