1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba

Ben osgb de çalışıyorum ve sadece risk analizi, acil durum eylem planı yaptığımız firmalara da 1 günde bu 12-14-16 saatlik eğitimleri vermemizi istiyorlar Bu bana doğru gelmiyor. Bu şekildeki bir eğitimin altına imzamı atmak istemiyorum. Ne yapmam gerekli? yardımcı olursanız sevinirim.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Heryerde durum aynı ama yapacak birşey yok... Örneğin tehlikeli sınıf için yıl içinde 12 ye bölün ayda 1er saatlik eğitimler verin ve sertifikalandırın. En makul çözüm şimdilik bu geliyor bana başka türlü tek seferde mümkün değil zaten.
  3. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Ama 12 aya bölünmesini istemiyorlar sadece risk analizi yapılacağı için işini bitirip ilişkiyi kesmek istiyorlar bu yüzden bir günde verilmesini istiyorlar
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    O halde bu sorumluluğun altına giremem diyeceksiniz sadece risk değerlendirmesini yapıp ilişkinizi keseceksiniz ;)
  5. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Talha Bey, eğitimler 4 er saat ve katları seklınde verilmeli
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Evet biliyorum. Ancak hiçbir işveren işine gelmiyor bu :( ama ayda 1 er saate işveren birşey demez. Orta yolu bulmaya çalışıyoruz şurada :) Hadi 2 saat olsun 6 ayda verilsin.
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    illaki bir günde risk analizi ve eğitim istiyorlarsa ucuz et tencere dibi misali bir şey olur. ama yaptığın risk analizi ile ilgili bir iki saat iş güvenliği, iş kazası, meslek hastalığı vb çalışanlara anlatabilirsin yapılan çalışmayı ve kanunu çalışanlara bilgi aktarmak bakımından anlatabilirsin, ama yine de sertifika kısmı zor zaten istesen de diğer iş yerlerinde de aynı hiçbir çalışanı işinden alıkoyamazsın üretimi durduramazsın işveren izin vermez, müfettişlerde bunun farkında zaten,
  9. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    ARKADAŞLAR BU İŞ VEBAL İŞİ DUYUYORUZ 50 KİŞİLİK FABRİKADA 15 KİŞİ EĞİTİME GİDİYOR 50 KİŞİ GİTMİŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR. ODA 2-3 SAAT BU İŞLERE GİRMEK VİCDANİ VE AHLAKİ OLARAK HOŞ OLMAYACAĞI GİBİ TESBİT ANINDA BELGENİZDE İPTAL OLUR.
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

Bununla ilgili bakanlıktan görüş istediniz mi?
    MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenenperiyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir

Ben son cümleyi bir seminerde müfettişe sordum,cevap veremedi bana.Bizde bilemiyoruz denmişti.Ben hala 4 saat birfiil eğitim verilemiceni savunuyorum
  11. burcudemet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    4 saat eğitim verilemeyeceği konusuna katılmıyorum. Şu ana kadar verdiğim eğitimleri hep 1.5 saat şeklinde planladım ve ne yazık ki istisnasız bütün iş yerlerim bu eğitimi vardiyanın son saatine planladılar.Sonuçta elime geçen eğitim esnasında uyuyan bir salon dolusu çalışan oldu. Ne verdiğim eğitim bir işe yaradı ne adamlar faydalandı. 4 saat kesintisiz eğitimde bunu yapmaları mümkün değil.Bu planın bu düşünülerek yapıldığını düşünüyorum açıkçası. uygulanabilir mi o ayrı.ben gidip hangi iş yerime ben dört saat eğitim vereceğim işi durduruverin desem, başta üretim müdürleri olmak üzere hepsi kalp krizi geçirir. 2 saat ver 4 saat vermiş gösterelim diyecekler en iyi ihtimal.
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 saat kesintisiz eğitim olmaz, kimse dinlemez, adamlar uyur... kaldı ki işletmeler de buna kesinlikle eyvallah etmezler...
  13. red45 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben 4 saat eğitim olmaz diye düşünmüyorum. Bu kesintisiz olacak diye bir şey yok okul gibi iki mola bir yemek arası verirsiniz tekrar toparlanmalarını istersiniz. He 4 saat sürer yada daha az daha fazla o sizin planlayacağınız şey. Bu 4 saatlik eğitimi tamamlamadan personeli çalışmaya başlatmazsanız yeni girişlerde bunu bir kimlik fotokopisi gibi zorunlu hala getirirseniz daha rahat olacaktır. Eğitime işi durdurmak istemeyen o üretim müdürleri, formenler, şeflerden başlarsanız dahada etkili olur. Çünkü yetkilisi bukadar vurdumduymaz olunca çalışanın eğitimde uyuması süpriz olmaz. Personelleri iki gruba bölerek yaparsanızda iş durmamış sadece yavaşlamış olur. Yarısını bugün diğer yarısını ertesi gün eğitime alırsınız ve hatta mümkünse eğitimi sabah saatlerinde planlarsanız verimli geçecek, ortak bir noktada bulunmuş olacaktır.
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

İSG eğitimleri hakkında Yönetmelik maddesi:11,3. fıkra

3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Bundan şunuda anlayabilirsiniz,işyerlerinin vardiya yada diğer ulaşım yada zaman sıkıntısı göz önünde bulunulduğu durumlarda tüm konuları kapsıyacak yada yönetmelik konularının 4 saat üzerinden verilebilir diyor.Buna siz Genel yada Temel iş Güvenliği eğitimleri diyoruz.

Mesela ben Genel yada Temel İş Güvenliği eğitimi verdiğimde 10 dk. ara molalarla 4 saat ve üzeri eğitimler verdim.Bu maddeye bianen.Tüm konuları sunum yapmıştım sıkmadan.Fakat Lokal konu olarak verecek olsak mesela yüksekte çalışmalarda isg eğitimi verdiğimde ise 2 saat olarak veriyorum ki en az yılda 10 konu versem böyle yılda 20 saat yapar ki tüm tehlike grupları için kişi başına verilecek toplam saati bile doldurabiliyorum.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Koray Pehlivanoğlu (Tikkat Koray Var!!!)
  16. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu 4 saat ve katlarını ben hala tam oturtmuş değilim yav

yani 2 saat veya 1 saat eğitim verebiliyor muyuz? veremiyor muyuz?
  17. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2 saat veya 1 saat eğitim veremezsin eğitimi 4 saate tamamlamak zorundasın. 4 saate nasıl tamamlayacağın senin takdirine kalmış ister 2 saat teorik 2 saat sahada anlatırsın ister yarım saat teorik ister 3.5 saat sahada anlatırsın bu sana kalmış ama neticede eğitimi minimum 4 saat verme zorunluluğu var. (Çok sıkışırsan bolca video var sitede 1-2 saatlik bir video birleştir izlesinler :) )
  18. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bazı kaza bilirkişi raporlarında biliyoruz ki iş güvenliği uzmanı 4 saat vermesi gereken eğitimi 2 saat vermiş, kusurlu bulunuyor. bu ne perhis bu ne lahana turşusu