1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışanların "mesleki eğitim belgeleri"

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve mustafagulmer tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. mustafagulmer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Çalışma bakanlığı iş müfettişi teftişinde , çalışanların "mesleki eğitim belgeleri" yoktur. diye rapor tutuyor.

Bu belgeyi nereden almamız gerekli,

selamlar
  2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Aşağıdaki tablo halen geçerlidir, yalnızca harç 30 TL oldu diye biliyorum.

Mesleki Eğitim.JPG
  3. Gökhan Öncü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ege üniversitesi
    Buradaki problem inşaatta çalışan vasıfsız işçi yani amelenin durumu.Usta, kalfa eğitim alabiliyor ancak ameleye mesleki yeterlilik kursu yok.Ben izmirde bulamadım bulan yada bilen varsa paylaşsın lütfen
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında Halk eğitim merkezleri ile yaptığım görüşmelerde 01.01.2013 tarihinden önce işe giriş yapmış çalışanlarda 32-40 saatlik eğitim ( yapmış olduğu işe uygun mesleki eğitim ) 01.01.2013 tarihinden sonra işe girişlerde ise 120 saat den başlayan mesleki eğitim modülleri alınması gerektiği belirtilmişti.
  5. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili araştırdım ama netleşmedi hala, firmasında mesleki yeterlilik belgesi bulunmayanlara eğitim aldırmış bir arkadaş, yolu yordamı biraz özetleyebilir mi?

Halk eğitimleri aradım genelde birbirlerine yönlendiriyorlar veya bilgileri olmadığını söylüyorlar.

Son çare olarak belediyeden geçici ustalık belgesi aldırmayı düşünüyorum.
    30 tl ücret ve çalıştığı işyerinden o işi yaptığına dair yazı ile başvurduklarında geçiçi ustalık belgesi veriyorlar.

Birde bu ücreti işveren mi ödemeli yoksa çalışan mı?
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ücreti tabiki işveren ödeyecek,

kalıcı çözüm olarak 3 seçenek var;

1.Diploma
    2. Yetkili kurumlar tarafından verilecek sertifika (Bedelleri halk eğitime göre daha yüksek, ancak bazı sektörlerde tek yetkili onlar oluyor ve genelde kısıtlı süreli belgeler)
    3.halk eğitim (Halk eğitimin verebileceği eğitimler sınırlı, eğitimi size verdiriyor ve kendisi denetliyor. ayrıca en az 10 kişilik grup istiyor)
  7. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimi size verdiriyor derken, biraz açabilir misiniz bunu müsaitseniz:rolleyes:
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Halk Eğitimin verebildiği eğitimlerin listesi var. Sizler o eğitimleri almak istediğinizde size eğitimi verdiriyor. Yani sizlerin eğitim salonunda sizin personeliniz yine sizin personelinize eğitim veriyor. Halk eğitim ise sadece katılım formu tutuyor ve belge düzenliyor. Tabi yine halk eğitimde hangi eğitimi kimlerin verebileceği konusunda kısıtlamalar var.
  9. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    baya karmaşık gibi duruyor :) Halk eğitime gidip olayı yerinde çözmek en iyisi sanırım.

İzmir'de bu eğitimleri veren özel kurum biliyor musunuz peki ? myk sitesinde araştırdım fakat bulamadım
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Genelde eğitim kurumları şirketinize gelip, sizlere eğitim veriyor. Bizim doğal gaz ile alakalı mesleki eğitimlerimizi İstanbul firmaları verebiliyor. Bizde onları Samsun'a çağırıyoruz ve eğitimleri şirketimizde verdiriyoruz. Diğer türlü personeli göndermek daha maliyetli oluyor.
  11. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlk olarak halk eğitimde şansımı deneyip, olmazsa özel kuruluşlara mecburen başvurucaz :) çok teşekkür ederim yardımınız için
  12. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Halk Eğitimin verebildiği eğitimlerin listesi;

Ekli Dosyalar:

13. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. ozgurtirink İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1735
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Halk eğitim merkezlerinden Ömür Boyu Ögrenme Eğitimleri vardır.
    Bu eğitim adı altında 40 saatlik eğitim sonunda Mesleki yeterlilik belgesi verirler.
    Bu eğitimin 16 saati mesleki eğitim, 24 saati İş sağlığı ve iş güvenliği eğitimidir.
    Bİlgilerinize.
  15. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben birçok meslek dalına belge alabiliyorum. Halk Eğitim değil. Milli eğitim onaylı belge. Kursu ben açıyorum. Çok kolay her il olabilir. Özelden ya da 05326275160 telefondan irtibat kurabilirsiniz.
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biz ilk eğitimlerimizi tamamladık. sürecimiz şöyle idi;

2013ten önce girmiş çalışanlar için;

• eğitim halk eğitim müdürlükleri ile iş birliği içerisinde oluyor.
    • eğitimciyi siz de verebiliyorsunuz, onlar da verebiliyor. anlaşmanıza bağlı. bir ilde biz verdik, diğerinde halk eğitim eğitimciyi kendisinin vereceğini söyledi. seçim hakkı onlarda
    • eğitim 40 saat , isg 24 saaat teknik 16 saat.
    • teorik ve pratik olarak veriyorsunuz.
    • çalışma saatlerinde olma zorunluluğu yok. üzretini ödeme zorunluluğumuz da yok. ama o eğitimi almayanı çalıştıramayacağız. bazı firmalar yarısını kendisi vermiş yarısını çalışana verdirmiş. biz mesai saatinde yaptık ve ücreti biz verdik.
    • 40 saatlik olan eğitimlerin adı "tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde ...." diye geçiyor
    • bakanlıkta hazır moduller var. eğersizinişinize uygun modul yoksa hazırlayıp sunabiliyorsunuz, onaylanırsa verebiliyorsunuz.
  17. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bizde çalışanlara eğitim aldıracağız.halk eğitimle görüştük kimya mühendisimizi usta öğretici göstereceğiz kabul ettiler.yalnız sıkıntı çalışanların diplomalarını istiyorlar.olmazsa olmaz diyorlar.diplomaları toplama süreci biraz işi uzatıyor.
  18. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    En az okuryazar belgesi gibi belge lazım. Diplomasız vermezler
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  20. buğra dege İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kamu kurumlarındaki işçilere yani kadrolu işçilere mesleki eğitim aldırmamız gerekiyormu. ben devlette muhendis olaraak çalışıyorum 657 ye tabi olarak aynı zmanda isg ye de başladım.ne gibi bi yol izlemem gerekir?