1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışanların "mesleki eğitim belgeleri"

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve mustafagulmer tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesleki eğitimlerden dolayı ceza yememek için öncelikle çıraklık eğitim, özel eğitim kurumları vs ile protokol imzalayın ki, süreci başlattık diyebilesiniz. meslek lisesi çıkışlı olanlara bu eğitime gerek yok diye biliyorum fakat elektrik bölümünü bitiren adama gidip alanı dışında çalıştırırsanız ona da gerek var.
    en ilkokul mezunu olmalı diye biliyorum. yaptığı işe göre de bunun eğitim süreleri farklı. az tehlikeli sınıftakilere bu eğitim zorunlu değil.
    bildiklerim bunlar ama en iyisi çıraklık eğitime gidip görüşmek.
    bu arada Çerkezköy bölgesinde 30 kişilik bir sınıfın kişi bazı bedeli çıraklık eğitimde olursa 60-65 tl civarı, özel bir eğitim merkezinin verdiği fiyat ise; 100 tl +kdv civarı buradan değer biçebilirsiniz...
  2. buğra dege İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kamu kurumundaki işçilerin durumu nedir?
  3. inspector1989 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İlgili yönetmelikte; 4857 sayılıİş Kanununa göre istihdam edilip tehlike ve çok tehlikeli işlerde çalışan işçiler için de mesleki eğitim verilmesi zorunlu.

Bu kanun dışında 657 vs. bir kanun ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacaklar için gerekli olan mesleki eğitim belgeleri ise işe alımlar öncesinde belirlenip alımların da bu esaslar göz önünde bulundurularak yapılması istenmiştir. Burdan da şu iki sonuç çıkartılabilir:

A. Kamuya alınan işçi , memur ve sözleşmeli personelin mesleki eğitim belgesi olması gereken bir işte çalıştırılacağı halde bu belge olmadan işe alınması halinde , iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılacak bir teftiş sonucu mesleki eğitim belgesi olmayan bu çalışanlar için kuruma ceza kesilmesine sebep olacaktır.

B. Ayrıca İSG konusundan bağımsız olarak, ilgili yönetmelik gereği işe alım esnasında bu durumun göz önüne alınması gerektiği halde bu durum göz önüne alınmadan mesleki eğitim belgesi işe girişte şart koşulmamışsa bu durumun iptali için dava açılabileceği kanaatindeyim.
  4. HatipGüven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Mesleki egitim belggesi dediginiz agir ve tehlikeli islerde calisabilir belgesi ise mesleki egitim merkezleri verir. 40 saattir. Bu egitimin sonunda belge verilir. Elinde kalfalik, ustalik belgesi olanlar ve eml mezunlarinin bu belgeyi almalarina gerek yoktur. Istanbul atasehir meslek egitim merkezinde calisiyorum. Bu belgeleri veriyoruz. Bir de gecici ustalik belgesi vb yazilar gordum. Ustalik belgesi verme yetkisi yanlizca meslek egitim merkezlerindedir diye biliyorum. Yanlisim varsa duzeltin. Agir ve tehlikeli isller mufredatini hbogm sitesinde bulabilirsiniz.
  5. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben meslek eğitim belgesi için yardımcı olabilirim. Kimlik fotokopisi ve diploma olan herkese. Il fark etmez hasancelik01@gmail.com
  6. okan taşçakmak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84688
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben bir konuda kesin bilgi almak istiyorum ,mümkünse.Bu mesleki eğitim belgelerinde meb onayı olmak zorunda diye biliyorum ki öyle.Ancak çalıştığım sektördeki bazı firmalar çalışanları için eğitici belgesi olan iş güvenliği uzmanlarından mesleki eğitimi ve belgesini alıyor ve belgelerde de meb onayı yok. Bu eksikliği tespit öneri defterinde belirtiyorum ,işverene de rehberlik anlamında tavsiyelerde bulunuyorum .Hatta olarak risk analizinde dolaylı olarak değerlendirmeye aldık.Sizce başka ne yapılabilir.? veya bilmediğim başka bir uygulamamı var?
  7. HatipGüven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Okulumuzda ögretmenlerimizin branşlarinin uygun oldugu mesleklerde agir ve tehlikeli isler egitimi ve hijyen egitimi ve meb onayli belgeleri veriyoruz. Istanbul Ataşehir Ulubatlı Hasan Meslek Eğitim merkezi. Tel. 0216 4157722
  8. okan taşçakmak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84688
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaslar eğitici belgesi olan iş güvenliği uzmanlarının verdiği mesleki eğitim belgelerinin meb onayı olmaması durumunda geçerliliği varmıdır? bilgi verebilecek olan varmı
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, fabrikamızda mesleki eğitim vereceğiz. Halk eğitim merkezi ile protokol imzaladık. İSG olarak eğitimleri ben, mesleki eğitimi usta öğretici belgesi olan çalışanımız verecektir. Yani her şeyi fabrika bünyesinde halledeceğiz. Halk eğitimden de bunun onayını aldık. Ancak şöyle bir durum var 24 saatlik eğitimi vereceğim ve bu 24 saat içerisinde hangi İSG konularını anlatacağımı bilemiyorum. Zaten işe yeni girenleri yarım gün İSG eğitimine tabi tutup sınav yapıyorum. İSG genel bilgi, mevzuat, çalışanların sorumlulukları, iş ekipmanları, KKD, Sağlık ve güvenlik işaretleri eğitimi veriyorum. Kendi İSG EĞİTİM programımda geriye 6 eğitim kalıyor. Bunları mesleki eğitim kapsamında versem 24 saat uzun bir zaman dilimi. Yangın, ilkyardım gibi konular da eklesem eğitimin bu kadar uzun olması elbet çalışanları sıkar. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Mesleki eğitim adı altında eğitim veren İSG uzmanları varsa tecrübelerini ve bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.
    Ayrıca biliyorsunuz ki İSG eğitimleri de üretimin olduğu yerde uzun uzun verilemiyor. Bu konuda da hızlandırılmış eğitim versem bir sorun yaşar mıyım?
  10. semih goksu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48373
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işimiz yönetmelik ek 1 de belirtilen iş kolları dışında kalıyor ise( trafik işaretleri montajı) 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu madde 17 yi işaret ediyor burada temel isg eğitimi vermemiz yeterli oluyormu??? halk eğitim merkezine sordum sizin iş kolunuz ile ilgili bir program yok belge düzenleyemeyiz diyorlar çünkü
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş kolunuzu trafik işaretleri montajı olarak almamalısınız :) öyle olsa çoğu işe gerek olmazdı.
    mesela bizim terminal basımımız "metal işleri"ne giriyor.

sizin işinizde neler var? beton delme? beton karma? kaynak?
  12. semih goksu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48373
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlginiz için teşekkürler bizim iş Standart trafik levhalarının montajı yol kazılıp direk dikilip levha monte ediliyor. Levhalar metal ama metal işine girermi artık bilmiyorum :) yol çizgi işi yapıyoruz makineye boya yükleniyor operatör araç yolda giderken çizgi atıyor yollarda denk gelmişsinizdir. bunu hangi kola sokabiliriz karar veremedik.
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    eğitim süreleriyle ilgili bir sorun yaşayabilirisiniz müfettişler bu konu da biraz hassas davranıyorlar . benim gittiğim bir işletmede buna benzer bir sorunla karşılaşılmıştı . birde şöyle bir durum var 2013 den önce sigortası olmayan bir personelin bu sertifikayı gidip kurstan alması gerekiyor diye biliyorum . bu konuyu bir araştırın derim .
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biraz incelemem lazım, yarına öneri verebilirim
  16. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    DÜZELTME
    EML mezunları bu belgeyi almak zorunda değil ama mezun olduğu bölümle alakalı bir işte çalışıyorsa. diğer türlü mezuniyet ile yapılan iş tutmuyorsa alması gerek.
  17. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yardımcı olabilirim mesleki belgeler konusunda 0 532 627 51 60
  18. Seyfettin Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Firma / Kurum:
    Vira Akademi
    6331 sayılı kanun gereği alınması gereken tüm mesleki eğitimleri ve mesleki eğitim belgeleri verebilmekteyiz. Bu konuda dilerseniz sizlere yardımcı olabilirim. Saygılarımla.