1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışanların sigortalı olup olmamalarını bizi (ış güvenliği uzmanlarını) bağlar mı?sgk uzmanımıyız?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Hamit Kürşat Demiryürek tarafından 1 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sigorta, izinler gibi işçinin özlük haklarına sosyal müfettişler bakar. teknik müfettişler ise iş yerinin mevzuata uygunluğunu ve çalışanların eğitimini denetler. teknik müfettiş çalışanın sosyal haklarını denetlemez, sosyal müfettiş de iş yerinin güvenliğini denetlemez. çalışanın sigortası yoksa, kaçak çalışıyor demektir. kaçak çalışan bir işçiye de özlük dosyası açmazlar.
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    peki son kez birde şu açıdan yaklaşalım olaya daha da bu konu ile ilgili bişey yazmayım çünkü kısır bi çekişme halini alacak kanımca;
    iş güvenliği uzmanısınız dışardan hizmet alarak işletmenizde tehlikeli bir montaj işi yaptıracaksınız ya da tesisinize ait trafonun y.g. sigortalarını değiştirtireceksiniz bir firmaya, bu harici firmanın çalışanlarının eğitimi var mı yok mu, yoksa girişte özet bir harici firma eğitimi, çalışacak personelin sigortası var mı yok mu ? yok ise bir gün önceden harici firma günlükte olsa sigorta yapacak sonra siz işletmenize kabul edeceksiniz, harici firmanın elemanının sigortalı olup olmaması bile sizi ilgilendiriyorken kaldı ki kendi personelinizin sigortalılık durumu sizi nasıl enterese etmez ???
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Haziran 2014 ---
    kaçak çalışan işçi sigortasının yatmadığını bilmeyebilir işe girerken mutlaka evrak isterler, adli sicil kaydı, kimlik fotokopisi, sağlık raporu vs. özlük dosyası sayılır. Ayrıca teknik müfettişler öyle bir inceleme yapıyorlar ki, mesai saati dışında verilen iş güvenliği eğitiminin fazla çalışmadan sayılıp fazla mesai ücreti ödenip ödenmediğini bodrolarından araştırıp eğitim sahtemi değil mi buna kadar araştırıyorlar
  3. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kaçak çalışan işçiden bu söylediğiniz evrakları istemezler, yarın gel başla derler. işçinin sigortası yapılacağı zaman gerekli olur bu evraklar. kaçak çalışan işçiler bir müfettiş denetiminde hemen iş yerinden gönderilirler. örneğin sigortasız çalışanın iş yerine gelen kargoları imza karşılığında alıyor olması bile orada çalıştığına dair kanıt niteliğindedir bir dava için. ben sadece naçizane bilgilerimi ve fikirlerimi paylaşıyorum.
    bahsettiğiniz gibi bir teknik müfettiş şimdiye kadar duymadım. bordrolarını inceleyen varsa helal olsun derim. umarım böyle müfettişlerin sayısı artar.
  4. turgay.soydas İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46064
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ölümlü ya da uzuv kayıplı iş kazası olduğu zaman ortaya çıkar.
  5. Asena Tuztaş Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan :)
  6. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    konu ve tartışma süper :) çık çıkabilirsen işin içinden.. fakat benim şahsi kanaatim iş güvenli uzmanı tek başına hiçbirşeydir ama sistemin içinde hep birlikte görev ve sorumlulukların paylaşıldığı bir düzende ise çok şeydir.. umarım bu ülkede o günleri görürüz.. işin içinde devlet, sistem, işveren, çalışan, sosyal, ekonomik ve kültürel binlerce olgu/olgular var..arkadaşlar biz bu zincirde sadece zincirin bir halkasıyız..bu zincirdeki halkaların her birinin görev, yetki ve sorumlulukları var.. tek başına bu zincirdeki tek bir halkanın kafamızdaki ideal görüntüyü oluşturması mümkün değil.. iş güvenliği uzmanı tek başına kazaları ve riskleri asla önleyemez.. herkese kolay gelsin.. tartışma enfes.. görüş alışverişine devam ;)
  7. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kısmi süreli çalıştığımız yerlerde istersek bile kontrolünü sağlayamayız. Gözünüze çarparsa deftere yazmakta fayda var. Benim ayda 2 saat çalıştığım yerler var. Bu kadarcık çalışma arkasından 178 saat kimi çalıştırdıkları mı bilemeyeceğimizi gibi, ertesi gün işbaşı yapan personelin eğitimini 29 gün sonra verebiliyorum. Yokuş mu ? Evet çok.
    Saygıyla
  8. Mustafa Yıldırımer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4162
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İDARİ (PARA) CEZALAR RİSK İSE ÇALIŞANIN SİGORTASININ VEYA SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİNİN YOKLUĞU TEHLİKE OLMALIDIR Kİ BİZİM İSG MEVZUATIMIZDA BÖYLE BİR TANIM YOKTUR UZMANLAR CİDDİYET LÜTFEN MSTF 02.06.2014
  9. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sigortası olmayan çalışan varsa risk değerlendirmesi hiçbir zaman güncel olamaz. risk değerlendirmesini etkileyen önemli bir husus.