1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışanlara görev tanımı dışında iş yaptırılmaması

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve kadir serkan tarafından 6 Ocak 2015 başlatılmıştır.

  1. kadir serkan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım

    Çalışanlara görev tanımı dışında iş yaptırılmamasını, kanun veya yönetmelik olarak hangisine dayandırabiliriz.
  2. menot İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşverenin çalışana verdiği yeni görev, çalışma koşullarında esaslı bir değişiklik içeriyorsa işveren bu durumu çalışana yazılı olarak bildirir. Gerekli şartlar yerine getirilmişse çalışana görev tanımı dışında iş yaptırılabilir. Aşağıdaki kanun maddesinde detaylı olarak yazılmıştır.

    4857 Sayılı İş Kanunu
    Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi
    Madde 22 - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

    Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.
  3. kadir serkan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman sorumu şu şekilde değiştireyim. Güvenlik personelinin araç kullanması gerekmektedir. Bunun için görev tanımına ekleme yapmamız yeterlimidir.
  4. menot İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Personele yapacağı işe dair, görev icabı araç kullanması gerektiğini yazılı olarak bildirebilirsiniz. Daha önceden görev tanımını içeren bir belge imzalatmışsanız o belgeyi güncelleyip tekrar imzalatabilirsiniz. Her koşulda yazılı bildirim ve çalışanın yazılı rızası alınmalıdır.

    Bildiğim kadarıyla özel güvenlik personeline görevi dışında iş verilemeyeceğine dair kendilerine ait bir mevzuatları var. Özel durum için özel bir araştırma gerekir.

    ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUN
    Kanun No: 5188
    Kabul Tarihi: 10.06.2004

    Görev dışında çalıştırma yasağı
    MADDE 16. —
    Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz.
  5. menot İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlk başta güvenlik personeli ibaresine odaklanmadığım için mesajımı yeniden düzenledim. Tekrar okuyun lütfen.