1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışanlara iş ayakkabısı kullanma alışkanlığını nasıl kazandırmalı ve iş ayakkabısı seçimi hk.

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 12 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Tehlikeli sınıfta bir fabrikada iş ayakkabısı olarak ilk deneyimimiz YDS EL 250 S1 çelik burunlu ayakkabılar ile oldu. Ancak bazı çalışanlar ayağımda nasır var, ayağım yara oluyor, ayaklarımı ağrıtıyor diye söylemlerde bulunuyor. Hem denemek açısından hem de örnek olmak açısından İSG UZMANI olarak ben de iş ayakkabısı giyiyorum. Bende hiç böyle problemler olmadı aksine çok rahat. Sürekli sahayı dolaştığım için şahsi ayakkabılarım batıyor ve darbe alınca zarar görüyordu. Bende göstere göstere bak bende giyiyorum diyerek tutanak tutmadan önce iş ayakkabısı giymeyen kişileri uyarıyorum. Ancak sürekli bahane üretiyorlar ve ne yapacağımı bilemiyorum. Sizin önereceğiniz başka bir model iş ayakkabısı var mı? Ya da daha ne yapmam gerekir? Şikayet eden kişiler çok azınlıkta. Ne yapacağımı bilemiyorum ve hemen de tutanak tutmak istemiyorum. Bu durumun nasıl önüne geçebilirim?
  2. Aynı marka aynı model ayakkabı herkesin ayak yapısına uymayabilir, farklı markada standartlara uygun ayakkabılar denenebilir.
  3. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Çalışanların tümünün ayakkabısından memnun olacağı bir marka bulacağınızı zannetmiyorum. mutlaka birileri beğenmeyecektir. tabanlarını değiştirebilirsiniz. ayakkabı değiştirmek yerine sorun yasayanlar için ortopedik tabanlar satılmakta denenebilir.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Türk toplumu olarak yeniliklere her zaman açığız, yeni bir telefon, ev, araba, ......vs hiç vakit kaybetmeden kendimizi bu konularda yenileme çabamız var.

ama

gel gelelim çalışma ortamında ve çalışanlar nezdinde yapılan sağlık ve güvenlik değişimlerine, bu noktada kapatıyoruz kendimizi yeniliklere,
    hangi iş ayakkabısını, kulaklığı, elbiseyi vs. temin ederseniz edin, ilk önce şikayet edecekler nazlanacaklar nazını geçirebilen yönetici bulurlarsa daha iyi daha farklı bir malzeme ekipman isteyecekler, ama ne eskisinden ne de yeni gelen ekipmandan memnun olmayacaklar, tabi saydıklarım tüm çalışanlarımızı kapsamıyor ama genelinde bu yaşanmakta,

hatta sorsanız o şikayetçi olan arkadaşlara, tamam bu uygun değil ne giymek istersin diye, ben eski halimle daha mutlu ve mesudum diyeceklerdir, (inşaatta giyilen bir spor ayakkabı gibi)

çalışanlara her zaman şunu demişimdir KKD konusunda:
    --KKD ler insanın bir parçası olmazsa olmazıdır.
  5. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Nilay Hanım,

YDS Daha önce kullandığım bir ayakkabıydı fakat daha sonra mekap 070 S1P-Loder kullanmaya başladım fakat kullanmayan değiştirseniz de bir şey bulup yine kullanmaz.

Giyme zorunluluğu getirmeniz için fotoğraflama yapmanız gerekiyor. Gerekirse tutanağınızı tutun. Daha sonra Fabrika müdürü ya da ilgili yönetici sorumlu kimse onlara bilgi verin. Kesinlikle giydirmek için tutanak ve teşvik lazım.
  6. mehmet aksan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84529
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ayakkabı kullanımında ayaga tam tamına çorab ile oturan ayakkabı tercihi iyidir eğer ayakta hafif boşlul oldugu zaman iş ayakkabılarında agrı yapıyor genelde. kullnadıkları çoraplar kalitesis oldugunda bile sürtünmeden dolayı tahriş ediyor yanma kızarma tahriş gibi. En önemlileri çelik burunlu ayakkabının önemini görsel olarak yogun anlatın çelin burun ayakkabı giyilmedigi zaman oluşacak kazalardan video izletin ve sonuçların kendisi ve ialevi boyutlarının iyi irdeleyin. Türkiyemizde iş veren kadar işçimizde kabris ve öğrenmeme istegi var allah hepimize yardım etsin.
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bencede hepimize yardım etsin:( İSG yi hem işe hem kanunlara-yönetmeliklere, hem de işverene uydurmak oldukça güç. Çelik burunlu ayakkabı giyilmediği zaman oluşacak iş kazalarıyla ilgili video varsa link olarak paylaşır mısınız?