1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışanlara para cezası verilebilir mi?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Cem Cıvgın tarafından 2 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Cem Cıvgın İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba arkadaşlar, ben bir şantiyede işçi olarak çalışıyorum. Bana 560 TL civarında bir ceza kesildiği söyleniyor. Bunu benden kesmeleri normal midir ? Eğer değilse kendimi nasıl savunabilirim yardimlarinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Selamlar.
  Söylentiden daha fazlasına ihtiyacınız var.
  Anlaşıldığı üzere size tebliğ edilen bir durum yok. Zaten tebliğ belgesinde neye istinaden bu ceza kesildiği bildirilir ama öncesinde tarafınıza bir uyarı, kınama cezası bulunmalı.bunlar var mı onu da bilemiyoruz.
  Durum biraz netlessin, yardımcı olmaya çalışırız. Saygilar
 3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Her hangi bir tutanak, uyarı vs. gibi bir yazı ulaştı mı size, savunmanız alındı mı?
  Ya da mesleki yeterlilik adı altında bir eğitim aldınız mı? Eğitim aldıysanız bu eğitim ücreti de olabilir. Devlet onu geri ödeyecektir. Ancak işveren çalışanını mağdur bırakmayacak şekilde bir uygulama yapmalıdır.
 4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  günde yarım yevmıye den ıkı yemiyeye kadar ceza kesılebılır ayda ıkı yevmıyeyı geçemez. prosedurlerınde belırtılmıs olmalı. bakanlığına odemesı yapılmalı, bordrona yansıtılmalı.

  "Ücret Kesme Cezası; 4857 sayılı İş Kanunu'nun 38. maddesinde bahsi geçen bir konudur.

  Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesmecezası veremez.

  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

  Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir."
 5. Cansu Bekiroğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Elinizde örnek tutanak var ise paylaşır mısınız?
  Uygunsuz davranışta bulunan işçiye ikaz/ uyarı tutanağı tutulduğunda imzası alınmalı mıdır yoksa fotoğraf yeterli olur mu?
 6. Ali SARIKAYA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  155404
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Değerli Üyeler,
  Bu konu hakkında yaşanan sıkıntılar var. Çoğu yerde çalışanlara para cezası verilebiliyor. Ve bu bazen abartılıyor da. Örneğin bir şantiyede çalışan emniyet kemerinde tek lanyard olduğu için 300 TL ceza yemiş. Çift lanyard olması gerekiyormuş. Bir başka örnek işçi baretini takmadığı için 200 TL ceza yemiş. Ve bu örnekler bu şekilde devam ediyor.
  4857 Sayılı İş Kanununda;

  Ücret kesme cezası


  MADDE 38. - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

  Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

  ifadesi yer almaktadır. Buna rağmen çalışanlara bu şekilde cezalar verilebilir mi? Bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşır mısınız?
 7. M.OĞUZ OSMANOĞLU İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  141448
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu konu hakkında net bilgiler yok galiba.madde 38 e göre en fazla iki yevmiyesi kesilebiliyor.bir de iş kanununun 25.maddesinde sözleşme fesih ile ilgili şartlar var.peki burda örneklendirilen cezalar neye dayandırılarak kesiliyor ? mesela bi fabrikada diyelim mesai saatleri içinde cep telefonu kullanımının yasak olduğu belirtiliyor.cep telefonu kullanan birine ceza kesebilir mi,keserse kaç lira kesebilir ,bu cezanın kanuni bir dayanağı var mıdır,işçi bu cezaya itiraz edebilir mi ?
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş sağlığı ve güvenliği standartlarının ve amaçlarının içinde kanunda geçmeyen en önemli husus moral değerleri ve insani değerlerinin yükseltilmesidir.Cezlandırıcı değil ödüllendirici,reaktik değil proaktif olmalıdır.Avrupa ve Amerika isg standartlarında paza cezası yerine 3 uyarı neticisinde işten çıkartma daha çok uygulanmaktadır.iş kanun da belirtilen işçinin en fazla 2 yevmiyesini kesebilirsin diyor ama resmi bakanlık hesabına yatıracaksın diyor devlet ama suistimal ediliyor.Mesele şu ne kadar yönetmelik kanun yazarsan yaz toplum Ahlaki ve eğitsel düzeyde yeterlliliği yoksa hepsi içi boş çuval olarak kalmaktadır.Eğitim ve Ahlak şart.