1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma bakanı basın toplantısında

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 2 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ DÖNEM

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, bu gün (1 Temmuz 2016) itibariyle yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

  Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, 50 kişiden az çalışanı bulunan ve “az tehlikeli” sınıfında olan işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin tamamının yürürlüğe girdiğini uygulamada herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığı belirtti.

  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlediği basın toplantısında yeni sürecin detaylarını kamuoyu ile paylaşan Soylu yeni uygulama ile birlikte tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, 50 kişiden az çalışanı bulunan ve “az tehlikeli” sınıfında olan iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin zorunlu hale geldiğini belirtti. 50 kişinin altında işçi çalıştıran bütün işyerleri de yasanın getirdiği her türlü yükümlülüğün uygulanacağını ifade eden Bakan Soylu, “Bu şirketlerden 10 kişinin altında çalışanları bulunanlar, işveren veya işveren vekili iş güvenliği eğitimi almak koşuluyla iş güvenliği yükümlülüğünü uygulayabilecek. Eğitimler Anadolu Üniversitesi tarafından uzaktan eğitim kapsamında da verilebiliyor. Yine 10 kişinin altında çalışan işyerleri 5 yılda bir kamu sağlık kuruluşlarınca da sağlık kontrolü yaptırarak sağlık yükümlülüklerini yerine getirebilecek” dedi.

  Yıl Sonuna Kadar Cezai Müeyyide Yok

  30 Haziran 2012 tarihinde yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun uygulanması için yeterli sayıda iş sağlığı güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi olmadığı için; önce 31.12.2013 tarihine, daha sonra da aynı gerekçeyle 01.07.2016 tarihine erteleme yapıldığını hatırlatan Süleyman Soylu, ancak bundan sonraki süreçte herhangi bir ertelemenin söz konusu olmayacağını söyledi. Soylu, “İş sağlığı ve güvenliği hizmetinin 2017’ye kadar olan sürecin programlı denetim kapsamında bir denetim yapılmayacak ancak buna karşılık şikayet üzerine yapılan denetimlerde de cezadan çok yönlendirici ve uyum sağlayıcı bir yaklaşım içinde olacaklarını belirtti. Bakan Soylu 2017’ye kadar süreci izleme değerlendirme dönemi olarak değerlendireceğiz.” dedi. İşyerlerini düzenlemelere uyuma çağıran Soylu, Türkiye’nin bu yolla iş sağlığında ve güvenliğinde mevcut durumunun iyileşmesinin sağlanacağını kaydetti.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, iş sağlığı ve güvenliği alanında, şirketler kendi bünyelerinde tam zamanlı uzman çalıştırabileceği gibi, bu hizmeti dışarıdan da alabileceklerini ifade etti. Soylu, kamu kurum ve kuruluşları da iş sağlığı ve güvenliği hizmetini ya kendi personelinden uygun sertifikalara sahip kişilerden sağlayacak ya da kamu kurumlarından belgeli personel görevlendirerek gerçekleştireceklerini belirtti. Bakan Soylu, ayrıca, yetkili birimlerden hizmet alınması yoluyla da çalışanlarının bu hizmetten yararlanabileceklerini sözlerine ekledi.

  İş Güvenliği Ve İş Yeri Hekimi Sayıları Artıyor

  Bakan Süleyman Soylu, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sayısında da ihtiyacın üzerinde eleman yetiştirildiğine dikkat çekti. Türkiye’de 98 bin kişinin iş güvenliği uzmanı belgesinin olduğunu, fiilen 28.8 bin kişinin çalıştığını, ihtiyacın ise 19 bin 717 kişi olduğunu belirten Soylu, “ İşyeri hekiminde ise 28.9 bin hekimin işyeri hekimi niteliği bulunduğu, 12 bin 419 hekimin fiilen çalıştığını ve ihtiyacın ise 8 bin 709 kişi olduğunu ifade etti.

  11 Meslek Standartı Resmi Gazete ’de Yayınlanmak Üzere Hazır

  Mesleki Yeterlik Belgesi'nin 25 Haziran'dan itibaren kanunen zorunlu olduğunun altını çizen Süleyman Soylu, “Orada da 1 Ocak 2017 tarihine kadar bir izleme ve kontrol sürecini ortaya koymuş bulunuyoruz” dedi. 848 meslek standardı hazırlıklarının bulunduğunu, bunların 644’ünün Resmi Gazete'de yayımlandığını aktaran Soylu, 11 meslek standardının da yayımlanmak üzere hazırlandığını belirtti. Şu ana kadar 65 bin belgenin verildiğini bunun 46 bin 80’inin çok tehlikeli ve tehlikeli işlerde verildiğini dile getiren Soylu, yaklaşık 47 kuruluşun belge vermeye yetkili olduğunu sözlerine ekledi.
 2. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Yürürlüğe girdi erteleme yok ama yıl sonuna kadar cezai müeyyide yok iyi yil sonuna kadar kimse görevlendirme yapmaz nasılsa ceza yok ama yasa yürürlükte ooy oy
 3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Tabi bakanın bu sözleri gevşeklik verir. Ama gel gelelim devlette yazı işler.
  Bir sıkıntı olduğunda bakanın ne dediğine bakmazlar, mevzuata bakarlar.
  Tabi bunu millete anlatmak mesele...
  -Yaauu bakan ceza yazılmayacak didiiiidi. Mesarufa hacet yohh...
 4. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Hayırlı olsun beyler böyle olacağı belliydi. Bazı maddeler 1 yıl daha ertelenecek dedi Başbakan. Bazı maddelerin altyapısı hazır değilmiş e bu zamana kadar anlasilmamis heralde hazır olmadığı hiç merak etmeyin bu yasa top yekun yürürlükten kalkacak yakinda. Haziran ayi iş kazası ölüm sayısı bu yıl 200 ün üzerinde ve rekor sayı 6 tanesi de çocuk işçi yazık çok yazık memleketime
 5. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  iş sağlığı ve güvenliği artık laubali bir hale gelmiştir. artık bu aşamadan sonra ciddiyetle yapılacak bir iş olarak görmüyorum. evet, iş sağlığı ve güvenliği kanunun bazı maddeleri 1 yıl daha ertelenecek denildi ve müjde başlığı altında verildi. işverenler kanuni zorunluluk nedeniyle bazı şeyleri yapıyordu şimdi nasıl olsa ertelenecek diye 1 yıl yine birşey yapmayacaklar bu sefer seneye yine erteleme beklentisi olacak. uygulamayacağınız kanunu neden çıkarıyorsunuz? altyapısını 3 senedir neden kurmadınız madem hazır değilse?