1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Çalışma bakanlığı denetimleri başlıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Onlarca sektöre sıkı denetim hazırlığı var... 2014 yılında denetimleri 1.100 kişilik bir müfettiş ekibi yapacak. Denetimlerde nelere bakılacak? Detayları Sosyal Güvenlik Uzmanı Dr. Resul Kurt, anlattı.
  Çalışma hayatını izleme, denetleme ve teftişe yetkili olan Çalışma Bakanlığına bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı 2014 yılı için denetim yapılacak sektör ve alanları belirledi. 2014 yılında denetimleri 1.100 kişilik bir müfettiş ekibi yapacak. Çalışma Bakanlığı bu denetimler öncesinde şu sıralar toplam 15 ilde işverenleri yapılacak denetimler konusunda bilgilendiriyor. Bu bilgilendirmeye rehberlik hizmeti adı verilmiş. Yani ceza yazmadan son bir kez daha uyulması gereken konular işverenlere anlatılıyor.

  haber.jpg

  İlk olarak sosyal denetimler olarak adlandırılan, İş Kanunu’ndan kaynaklanan işyeri yükümlülükleri bakımından denetimler yapılacak. Bu denetimler kapsamında özellikle işyerlerinin çalışma sürelerine uyup uymadıkları, fazla çalışma yapan personele ilişkin haklar, ara dinlenmelerinin düzgün yapılıp yapılmadığı gibi konular bu yıl işyerlerinde sorgulanacak.

  Lokanta ve hazır yemek imalatı yapan işyerleri, dinlenme tesisleri ilk denetime gidilecek işyerleri. Çalışma Bakanlığı hazırladığı denetim planında ayrıca gemi yapımı, deniz taşımacılığı ve ardiye ve antrepoculuk işkolunda faaliyet gösteren liman işyerleri, kargo hizmeti veren işyerleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, hazır beton, tuğla-kiremit, gübre-yem, mermer ocakları ve işleme tesisleri ile 50’den fazla çalışanı bulunan tarımsal işletmelerin denetimini de ilk planda gerçekleştirecek.

  Çalışma Bakanlığının ikinci denetim alanı işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği bakımından denetimi. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işyerlerine çok sayıda yeni yükümlülük getirdi. İş Teftiş Başkanlığı bu kapsamda denetime gidecekleri sektör ve alanları belirledi.

  İş sağlığı ve güvenliği yönünden, yer altı ve yerüstü maden işletmeleri, mobilya sektörü, tarım sektörü, atık su arıtma tesisleri, yapı işyerleri, büyük inşaat işyerleri, elektrikli teçhizat imalatı, fabrikasyon metal ürünleri, kimyasal ürünler imalatı, mineral ürünler imalatı, patlayıcı madde imalatı, kimyasal gübre ve azot bileşiklerinin imalatı, motorlu kara taşıtı imalatı, makine ve ekipman imalatı, parlayıcı ve patlayıcı kimyasalların depolanması, tekstil ürünlerinin imalatı, kağıt ürünlerinin imalatı alanlarında denetimler başlayacak.

  Detayları Sosyal Güvenlik Uzmanı Dr. Resul Kurt, RS FM'de anlattı:


  Ses dosyasını indirin

  Resul Kurt'un hazırlayıp Mehtap Kepenek'in sunduğu Resul Kurt'la Soru-Yorum programı her hafta Perşembe günleri saat 15'de RS FM'de. Sorularınızı resulkurt@rsfm.com.tr veyatwitter/resulkurt34 adreslerinden sorabilirsiniz.

  [​IMG] Tümünü dinleyiniz

  KAYNAK
 2. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İş Teftiş Kurulu Başkanlığının 2014 yılında yapacağı Programlı teftişlerin konuları ve sektörel dağılımı ekli dosyadadır. Bilgilerinize.

  Ekli Dosyalar:

 3. Muharrem Arduç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Bursa
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ArcelorMittal
  Bize geldiler.Gayet anlayışlı ve iyi niyetliydiler.Bir kaç ufak tefek şeyler isteyip 20 gün süre verdi gittiler.20 gün sonra tekrar gelecekler.Çok da korkulacak gibi değildi.Tabi firmanın İSG anlayışına bağlı bu.Biz de çok fazla sıkıntı olmadığı için gayet verimli geçti.Herkes aynı mıdır bilemem..
 4. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhaba Muharrem Bey,
  Toplantıda bahsedilende buydu zaten, cezalanadırma amaçlı teftişden ziyade uyarma ve ardından verilen süre ile düzeleltmeye teşvik eden bir teftiş amaçlanıyor. Başarılarınızın devamını diliyorum...
 5. LEYLA GÜNDOĞDU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  peki neleri sorguladılar Muharrem Bey?
 6. Muharrem Arduç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Bursa
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ArcelorMittal
  Biz metal sektöründe olduğumuz için bu dönemki teftişin ana maddelerinin kaldırma ekipmanları ve makine koruyucları üzerine olduğunu söylediler.Yıllık periyodik kontrollere baktılar.Özellikle elektrik konusuna.Topraklama, paratoner tesisat vs.Yangın söndürme sistemleri ve tatbikat raporlarını incelediler.Tabi her teftişte olduğu gibi sözleşmeler ssk primleri eğitimler vs. onlara da baktılar ama genel anlamda makine koruyucuları , kaldırma ekipmanları ve periyodik kontroller ağırlıktaydı.
 7. LEYLA GÜNDOĞDU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sizden İstediğii ufakk şeylerr nedir peki? Düzeltilmesi gerekir dedikleri
 8. Muharrem Arduç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Bursa
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ArcelorMittal
  Bir kaç noktaya daha sensör konulması istendi.Bir korkuluğun seviyesinin yükseltilmesi istendi.Kompresörlere hidrostatik test yapılması istendi.Bu kadar.
 9. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  bir çok yerde bu yılın uyarı yılı olduğu yazıyor söyleniyor böyle bir cümle geçtimi? eksiklikler neticesinde cezai durum uygulandımı yoksa şunlar şunlar eksik yapılsın şeklindemi izah edildi?
 10. Muharrem Arduç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Bursa
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ArcelorMittal
  Söyledikleri tamamen uyarı amaçlı geldikleri ve işverenlere bir kaç şey daha yaptırabilme amaçlı.Artniyetli ve direk ceza yazma amaçlı değiller.Sanırım artık bakanlıkta akıllanmış durumda.Gayet bilimsel yaklaştılar yani.Hatta bizim göremediğimiz düşünemediğimiz bir kaç noktayı da tavsiye amaçlı söylediler.Rapora yazmadılar.Cezai durum olmadı fakat 20 günde bunlar yapılmazsa cezai durum olabilir dendi.Ama hiç öyle yapılmicak bişe yoktu hatta biz 1 günde bitirdik hepsini.