1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Çalışma bakanlığı, patronlara iş güvenliği mektubu gönderiyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma Bakanlığı, patronlara iş güvenliği mektubu gönderiyor
  İSA YAZAR - ANKARA
  Türkiye’de iş güvenliği sorun olmaya devam ediyor. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre günde yaklaşık 190 iş kazası meydana gelirken bu kazalarda her gün 4 kişi hayatını kaybediyor.

  İş kazalarının önlenebilmesi için harekete geçen Çalışma Bakanlığı, işverenleri bilinçlendirmek için seferberlik başlattı. Bakanlık, 10 kişiden fazla çalışan bulunan 211 bin işverene, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş güvenliği konusundaki sorumluluklarını hatırlatan mektuplar yollayacak. TOBB, TİSK, sanayi ve ticaret odaları ile 179 Organize Sanayi Bölgesi (OBS) müdürlüğüne de bakan imzası ile mektup gidecek. Ayrıca OSB yetkilileri ile Ankara’da bir araya gelinecek. Büyük şehirlerde de ticaret ve sanayi odaları ile de toplantı düzenlenerek iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile işverenin sorumluluğu anlatılacak.

  İş kazası sayısı yıllar içinde azalış eğilimi gösterirken bu kazalarda ölen kişi sayısının sürekli artması, iş güvenliği tedbirlerinin önemini ortaya koyuyor. Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2002’de 72 bin olan iş kazası sayısı, 2011’de 69 bine geriledi. Buna karşın iş kazalarında ölen kişi sayısı 2002’de 872 iken 2011’de yaklaşık iki katına çıkarak 1.700’e ulaştı.

  İş kazaları nedeniyle Türkiye’nin yıllık kaybı 7 milyar TL. Kazaların yüzde 98’i de önlenebilir kazalardan oluşuyor. İş kazalarının önlenmesi başta olmak üzere pek çok düzenleme öngören İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, yıl başında yürürlüğe girdi. Yasa ile işyerlerinde risk değerlendirme zorunluluğu, acil durum planlarının hazırlanması, tahliye planının yapılması, çalışanların eğitilmesi, çalışan temsilcilerinin belirlenmesi gibi yükümlülükler getirildi. Kanunun 50’den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanı çalıştırılmasını öngören maddesi ise 6 aylık ertelemenin ardından 2014 Ocak’ta yürürlüğe girecek. Bu kapsamda 540 bin işyeri var. Bu yükümlülük 2016 Temmuz’da ise kapıcı çalıştıran apartmanlar dahil bütün işyerleri için geçerli olacak.

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   89,8 KB
   Görüntüleme:
   23.411