1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma ortamı

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Ali Rıza Kaçmaz tarafından 4 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba;
    Çalıştığımız işyerinde büroda çalışan başına en az kaç metrekare alan olmalı? Araştırdım sadece
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK te 10 metreküp ifadesi var ama bu da kursiyer başına olması gereken haçim. 4 metreden fazla yükseklik dikkate alınmıyor. Buradan şu sonuca gidebilirim. Çalışan başına düşen alan=10 metreküp/yükseklik (en fazla 4 m.)
    benim işyerimin yüksekliği 3,5 m.
    10/3,5=2,86 metrekare

Çalışan başına düşen alanla ilgili mevzuat var mı?
    İyi günler diliyorum.
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Ali bey,
    maalesef bu değerler tüzükte geçmekteydi. şimdi sadece çalışanlar için yeterli havalandırma sağlanır diye geçiyor yönetmelikte. Sanırım işyeri bina ve eklentilerinde alınması gereken isg önlemleri hakkında yönetmelik.
    dediğiniz gibi eğitim verilen kurumlar için yukarıda belirttiğiinz rakamlar ifade edilmekte çalışanlar için benimde bildiğim yoktur.

Rahmetli Tüzükte her biri detaylı olarak belirtilmekteydi sadece :)

aynı değerler çalışanlar içinde kullanılabilir diye düşünüyorum.
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Merhaba,
    Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik;
    Ek-5/A Kullanıcı Yükü Katsayısı Tablosu'ndan ulaşabilirsiniz. Ofis için 1,5 m2 ifadesi vardır. Ayrıca 10 m2 de kişiye düşen alandır. 100 metre kare ofisde 10 kişi çalışabilir olduğu varsayılır. Ama buradaki hesap farklı bir hesaptır:)
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu

Burdaki hesaplamada çalışma ortamında kişi başına olması gereken hava hacmi ile ilgili bilgi vermiyor bize. Kaçış yolları dizayn edilirken kullanılan bir veri gibi duruyor.

Kişi başına düşmesi gereken hava hacmi (hava kalitesi ve termal konfor için) nin yazılı olduğu yönetmelik maalesef mevzuatımızda yok.

Kullanıcı yükü; gerekli kaçış ve panik hesaplarında kullanılmak üzere 1, 2, 3 ve 4.

satırlarda yeralan kullanım alanlarında net alana, diğer satırlarda yeralan kullanım alanları

için brüt alana göre hesaplanır. Kişi sayısı belirli olan mahallerde, yukarıdaki değerlere

göre hesaplanan değerden az olmamak üzere, belirtilen kişi sayısı esas alınır.
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Ben son cümlemde belirttim "Ama buradaki hesap farklı bir hesaptır:)" die. Neyse,

Bizim yönetmeliğimizde yok ise başka ülkenin kabul görmüş standartından yararlanabilirsiniz. Mevzuatta dayanağıda var.
    Amerikada kabul görmüş standartta var "Government of the Northwest Territories" , "Office Space Standards and Guidelines" indirmeniz yeterlidir.
  6. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    ücretsizmidir ?
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Evet Bende var ama şirket bilgisayarı olduğundan gönderemiyorum:/ siz e-postanızı verin sonra burda paylaşabilirsiniz. Ben size gönderebilirim.
  8. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    teşekkürler buldum indirdim ancak burdaki standartlar bize biraz fazla gibi :)
  9. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Birde buna bakabilirsin, Queensland Goverment olan var, "Office AccommodationWorkspace and Fitout Standards"
    Buda olmazsa HSE var ama ordaki makalelere baktım dayanağı Engiliz standartı orada aradım çok var diye salladım:)
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket