1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma süresi %50 azaldı. ama sorumluluk değişmedi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve mt_nihat tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Sizler prim gün sayısına göre A ya da B sınıfı uzman olma hevesindesiniz ama ASIL MEVZU çalışma süreleri ve (6-8-12) Çalışan Sayısına göre Tam Zamanlı uzman bulundurma Zorunluluğu değişti.
    Çalışma süresine göre %40 Azaldı, Çalışan Sayısına Tam Zamanlı uzman bulundurma Zorunluluğugöre %100 lük bir artış oldu.
    İş Yerlerinde Çalışma süresi neredeyse %50 azaldı. AMA SORUMLULUK DEĞİŞMEDİ.
    Matamatiksel olarak örnekle açıklayayım;
    160 çalışanı olan Tehlikeli sınıfta ki bir iş yerinde
    1) değişiklikden önce;
    160*15/60=40 saat çalışma gerekirdi.
    2) Değişiklikden sonra;
    160*8/60 =21,33 saat çalışm gerekiyor

Yani Kısaca Çalışma Süremiz %50 Azaltıldı sorumluluklarımız değişmedi.

Her zamanki gibi işverenler kazandı.
    Bu şartlar altında bu mesleği yapmak ne kadar doğru düşünmeye ve kendi içimde değerlendirmeye başladım.
    Başta tecrübeli arkadaşlar olmak üzere Sizlerinde değerlendirmenizi bekliyorum.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    herkes, A ya da B olabilmenin heyecanına kapıldı, bu detayı gözden kaçırıyorlar. zaten o yüzden ikisi beraber çıkartıldı,
    bu süre hiç bir şeye yetmez! 1500 kişiye bir uzman nasıl yılda 6 saat eğitim verecek!
    40 kişilik gurup olsa-ki o sayı bile etkinliği azaltıyor- 375 gurup eder. 375*6=2250 saat sadece eğitimle geçecek! e zaten 2100 saat yıllık çalışma süresü!

bu nasıl bir mantık,
    nasıl inanıyorlar bunu yapabileceğimize! süpermenmiyiz biz?
  3. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok güzel yorumlamışsınız herkes B, A sınıfı olucam diye çabalıyor. eskiden bir uzmana 13- 14 işyerine bakabilirken şimdi sayı 20lerin üzerinde olacak. bu akla mantığa uygun mu kimse bunu sorgulamıyor malesef.
  4. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Üstelik kısmi süreli çalışmada firmalar arasında yolda geçen sürelerde çalışma sürelerinden çıkarıldı.

Bu yönetmelik Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Politikasına karşı olduğunu düşünüyorum. Bunun için danıştaya başvurulmalı. Çalışma süreleri gözden geçirilmeli.
  5. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu İş Yapılmaz Artık
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    buna itiraz edilmeli dava açılmalı bişey yapılmalı... inanamıyorum yaa
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    b-a sınavına tepki olarak hiç kimse girmeyecek mesela, bakın siz o zaman şenliğe.
  8. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu işi meslek edinip uzun yıllar yapmayı düşünenler Organize olup dava açmalıyız.
  9. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    TUZ KOKTU ARKADAŞLAR :)
  10. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Malesef bu bir hayal, keşke böyle bir tepki verebilsek.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    böyle birşey yapılabilse çok süper olur, ülke çapında ses getirir.
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ayrıca eklemek istiyorum, işverenler örgütlü, işçiler örgütlü fakat bir tek iş güvenliği uzmanları örgütlü değil, böyle olunca da iş güvenliği uzmanları ortada sahipsiz kalmış gibi gözüküyor. toplu olarak tepki verilmesi lazım. ne arada sokmuşlar sürelerin azaltılmasını yönetmeliğe vay köftehorlar vay.
  13. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    HAYAL TABİİ.
    İnsanlar Üniversite bitiriyor. Ana babası yemiyor içmiyor evladını okutuyor. Sonra evlat evde oturuyor. 1000-15000,-TL'ye köle gibi çalıştırılıyor. Buna da razı ancak emeğinin karşılığı da sadece karın tokluğu. Yazık. Kapitalizmin vahşi yüzü böyle.
    Hayat bana şunu öğretti. İşçi olursan karnını doyurursan. İşçi Çalıştırırsan Acımasız olur ve Lüks bir hayat yaşarsın. Dünya'nın kanunu bu kimse değiştiremez. Allha herkese sağlık, sabır ve afiyet versin. Geçmişler ola..
  14. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Ben bu konuda yeterince tecrübeli olduğumu düşünmüyorum. Tecrübeli arkadaşların yönlendirmesiyle iptal için dava açılabilir
  15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İptal edilmez bu yönetmelik. Sürelere dokunmayacaklardı, çok kötü oldu bu iş...
  16. Sadettin Fırat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60099
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Endüstri Mühendisi
    Bu OSGB ler için yapılmış bir değişiklik. 1) Hizmet süreleri kısaldığı için kapasiteleri 2 katına çıkacak. 2) Tama zamanlı çalıştırma sınırı yukarı çekildiği için pazarları 2 bekli de 3 katına çıkacak.
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    çok kurcaladılar çok.
  18. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neden iptal edilmesin, Danıştaya başvurmak lazım. Geçerli gerekçeler sunulursa iptal olabilir.
    Bu konuda ön ayak olacak yol göstercek arkadaşlar lazım.
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yönetmeliğin iptal edilmesi çok zor, muhtelif konularda görüşlerimi paylaşmıştım. dava açılacaksa bu tip idari davalarda hatasız sağlam gerekçelerle güzel bir dilekçe hazırlamak gerekir, dolayısıyla ileri düzeyde hukuk bilgisi yani bu konularda tecrübeli avukat şart.
  20. emrah taş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzman sayısı az işletme sayısı fazla, daha fazla işletmeye bakalım diye böyle bir işe giriştiler, yakında kapıdan görünür selam verir çıkar gideriz, riskmiş tehlikeymiş kimsenin umrunda değil günah keçisi uzmanları olarak sektörde yerimizi alırız.