1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma süresi %50 azaldı. ama sorumluluk değişmedi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve mt_nihat tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    süreleri azaltmaları uzmanlara hiç değer vermediklerinin en büyük göstergesi. kesinlikle bu duruma itiraz edilmeli. bu şekilde çalışılmaz. bu kanunun günah keçisi isg uzmanları oldu.
  2. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    maalesef ankaranın umurun da değil iş sağlığı ve güvenliği !! samimiyet sıfıra sıfır elde var sıfır ..birileri ortadaki rant'ın paylaşımında.. uzmanlar ise kurban !! herkese iyi bayramlar.....
  3. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    devlet yine cimbizla verdi kepçeyle geri aldı ...
  4. sezer iyigün İSGforum Üyesi

Bugün çalıştığım Osgb'nin sahibinin şu yönetmeliği okuyunca verdiği tepkiyi görmenizi dilerdim mutluluktan ne yapacağını şaşırdı.İnsanlara ekmek kapısı diye ortaya attıkları İş Güvenliği Uzmanlığı'nı zıvanadan çıkartıyorlar günler geçtikçe, o kadar insan yüksek meblağlar ile kursa gidiyor sınava giriyor sen onların önünü kesiyorsun ama sorsan istihdam sağlıyorlar.

Bana biri çalışma süresini kısaltmanın ülkedeki uzman ihtiyacını nasıl azaltacağını açıklayabilir mi?Aksine bir çok uzman şimdi işten çıkartılacak ihtiyaç kalmadı sana denerek veya piyasadaki maaş seviyeleri diplere vuracak kısacası bu meslek iyice sıradanlaşacak.İhtiyaç arttıkça kaliteninde artması gerekirken bizim memleketimizde tam tersi oluyor nedense...

Bide altına not düşmüşler yolda geçen süreler çalışma süresinden sayılmaz diye her uzman planör sahibi olduğu için çok mantıklı bir açıklama olmuş!Yahu çalışma süresini yarı yarıya düşürüyorsan bari yolu hesaba kat mübarek.2014'te 30-40 tane yere bakan uzmanlar olacak işin içine kobiler girince ama sorsan ayda 30 gün çalışabiliyor muyuz verilecek yanıt ne olacak merak ediyorum.Kimsenin bu şartlar altında yapılacak çalışmalardan düzgün sonuçlar çıkmasını beklemeye hakkı yoktur bana göre.Sorumluluğun fazla ama zamanın az demek insanları bile bile ters yönde gitmeye teşvik etmektir.

İşin özü Osgb'lerde çalışan uzmanlara Allah sabır versin, onları çok zorda bırakan bir durum mevcut an itibariyle.Çalışma süresini bu hale getirmek iş güvenliği uzmanının yükünü 2 kat arttırmak demek, kendisini geliştirmesine fırsat tanımamak demek, yemeyip içmeyip ordan oraya sürüklenmek demek, sinir hastası olmak demek.

Bakanlık önce yazıp uygulayıp sonra düşünme modundan çıkmadığı sürece bu işten hayır beklenmesi mümkün değil.Sistem oturtayım istiyorsan bunda ısrar edeceksin her seferinde sil baştan yaparak olmaz.Yarın bize gelip olmadı biz bu işin altından kalkamadık komple iptal ediyoruz derlerse hiç şaşırmam arkadaşlar hepimizin hakkında hayırlısı olsun...
  5. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Sayın S.Günel bir hesap hatası yapmış sanırım. 1500/40=37,5 yapar. 375 grup olmaz yani. 40 grup *6 saat= 240 saat eder. yılın 1,5 ayı eğitimle geçmiş gibi olur yaklaşık.
  6. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Zaten amaç da bu...
    Akla mantığa uygunluk aramayalım.
    13-14 firmaya bakarken 25 firmaya bakmamız isteniyor..Uzman sayısını çoğaltamıyoruz bari uzmanın firmasını çoğaltalım demişler :(
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bu haliyle Yönetmelik çıkarma ve değiştirme
    yetkisi bakanlığa verildiğinden dolayı yönetmelik şekil olarak Kanuna aykırı olmamaktadır.

Ancak, hak ihlaline, iş güvenliği uzmanlığı konusunda hiç çalışmamış olanlara hangi işten
    çalışmış olursa olsunlar prim gün sayısına göre bir veya iki üst sınıf sınavına girme hakkı verdiğinden
    dolayı eşitlik ilkesine aykırı olduğu belirtilerek yönetmeliğin tamamı yada birkaç maddesinin iptali için
    yürütmenin durdurulması talepli olarak dava açılması mümkün görülmektedir. Yürütmenin

durdurulması talepli olarak dava açılmadığı takdirde ise müzakkere sınavdan çok sonraki bir tarihe kalabilir
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

ilk cümlenizden birşey anlamadım.

bildiğim kadarıyla kendinizle alakası olmayan, yani şahsi hak kaybı yaşamadığınız konuda idari dava açamıyorsunuz, açsanız da dava görülmeden dilekçeniz red oluyor. tabi ayrıntılarını hukukçulara sormak lazım.

hukukta bazı kurallar bizim düşündüğümüz gibi olmuyor. yönetmelik, kanun maddesine dayanak gösterilerek çıkarıldı. ne olur yönetmelik kanuna uygunsa üst norm olan anayasanın eşitlik ilkesine aykırı gerekçesi ileri sürülebilir. örneğin a sınıfısınız, diyorsunuz ki ben bu şartlar altında a sınıfı belge aldım, şimdi başka şartlar altında verilecek bu nedenle şu şu maddelerin ilk etapta yürütmesinin durdurulması sonrasında iptalini istiyorum. şahsi olarak size dokunan birşey var mı? yok. kim hak kaybı yaşıyor? ben söyleyeyim hiç kimse. buna hak kaybından ziyade menfaat kaybı tanımı uyar.
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben tam anlayamadım ücretle geçinen bir uzman, artık daha az çalışacağım diye mi hayıflanıyor??
  10. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş verenler daha az (saat) çalıştıracaklar. Ülkedeki İSG uzmanı ihtiyacı bir günde %50 azaldı.
    Ne hikmetse İşyeri hekim ihtiyacı değiştirilmedi.
    Anlaşılmayan ne ben onu anlamadım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    Herkes ders çalışmaya başlamış anlaşılan, Buradaki İSG Uzmanlarının bile İSG Kültürüne sahip olmadığını görmek ülkem için endişelerimi arttırdı. Bu konuya ya ben fazla önem veriyorum yada Uzmanlarımız fazla duyarsız.
  11. ecce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burdan forum yetkililerine sesleniyorum:

C sınıfından A sınıfına kısa zamanda geçebilecek olmanın mutluluğuyla olayın vehametini anlayamadı kimse. Çalışma sürelerimizin kısaltılması demek çalışan ölümlerinin artması, bizim belgelerimizin iptal olması ve hatta hapse girmemiz demektir. Lütfen çalışma sürelerimizin kısaltılmasının iptalini isteyen örnek bi dilekçe hazırlansın ve hepimiz AYNI dilekçeyi imzalayalım. Bu durum konunun farkındalığını artıracaktır.
  12. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha az çalışmıyorsunuz, daha fazla firmanın sorumluluğunu üstüne alıyorsunuz!!!
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O çalışma süreleri en az.. yok bana yetmez diyorsanız siz daha çok çalışın. Bunun önünde bir engel yok. Hayatımda ilk defa çalışma sürem azaltıldı diye üzülen bir işçi gördüm.

Çalışma süresi 8 saatten 6 saate düşse de itiraz edersiniz artık.
  14. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Koray Bey bir osgb de çalışmıyorsunuz sanırım. ne olduğunun nasıl farkına varamıyorsunuz? bu bana çok komik geliyor. benim 180 saat + 37 saat Sözleşmem var OSGB ile. bu kadar süre için 15 firma ile sözleşme yapılıyorsa, şimdi 25 firma ile sözleşme yapılacak. ayda 25 firmanın sorumluluğunu alacaksınız. Sizce osgb ye hayır ben artık daha fazla firma istemiyorum deme şansımız var mı? senin daha boş saatin var ve ben doldurabilirim diycek. sizce çalışma saatim bu durumda azalmış oluyor?
    Bir de sanırım siz piyasayı hiç bilmiyorsunuz. firma isg uzmanı sözleşmesi yapacak biz diyoruz ki bu en az çalışma süresi daha çok yapabiliriz. onlarda diyor ki en az neyse o olsun. böyle bir mantıkta daha fazla saatten sözleşme yapmak mümkün mü???
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sizde daha fazla ücret istersiniz. Ben OSGB'de çalışmıyorum. Çalışmayıda düşünmem. Benim için daha az çalışmak süper bir şey. Kendime daha çok zaman kalacak.
  16. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha fazla ücret sizin hayatınızı kurtarmaz. daha fazla ücretle daha fazla performans sergileyemezsiniz. osgb de siz çalışmayı düşünmeyebilirsiniz. ama çalışan bir çok uzman meslektaşlarınız var. ucu bana dokunmuyor nasılsa mantığı gördüm sizde.
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Aynı mantık sizde var. OSGB de çalışmayan her uzman için sürelerin düşmesi harika bir şey. Hem istersek zaman kalır hem de istersek daha fazla işyerine bakabiliriz.

Sizde OSGB ile oturup pazarlık yapacaksınız. Elimden bir şey gelmez.

Dünyanın hiç bir yerinde hiç bir işçi çalışma sürem kısalıyor diye üzülmemiştir. Çalışma saatlerini bir saat azaltmak için binlerce işçi öldü bu dünyada.
  18. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biz firmalarla saat üzerinden ücret alıyoruz. bu durumda şu an aldığımız ücretlerde de kesinti olcak. o yüzden daha az çalışıp aynı parayı alamıyoruz. daha az para alıyoruz. o yüzden daha fazla ücret isteme gibi bi durumun olmuyo. siz bi firmaya 20 saat gidiyodunuz, bu düştü 11 saate diyelim yine aynı parayı mı vercekler? bunu ayırt edememeniz bana ilginç geliyo
    ya aynı parayla 3 firmaya bakmak varken aynı parayla 6 firmaya bakmayı tercih ediyorsunuz. bu da sizin mantığınız
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O zamanda iki firmada çalışır toplamda daha çok kazanırım.

Eylem yapın çalışma saatleriniz artırılsın diye, dünya literatürüne girersiniz.
  20. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YAPIN! siz c sınıfı uzman değilsiniz anladığım kadarıyla. gün olur devran döner Koray bey...