1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma süresi %50 azaldı. ama sorumluluk değişmedi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve mt_nihat tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben çalışma sürelerinin kısaltılmasının işçi lehine bir şey olduğuna inandım hep. Eyleme katılmasam olur mu :)
  2. Sadettin Fırat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60099
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Endüstri Mühendisi
    Koray bey, karadenizli misiniz ??
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Değilim. :)

Heem saat 12 yi gecti.. tane tane anlatsın biriniz daha az çalışmanın işçiye zararı nedir?
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tersini yapsaydı ne diyecekkiniz merak ediyorum. Çalışma süresini diyelim %100 artıysaydı.

Bu kez OSGB bu süreyle ancak iki işyerine bakabilirsin. Ee kazandığımız para belli. Sana bu ücreti veremem dese. Bu kezde buna itiraz etmeyecekmiydiniz.

Herşeyin sabit kaldığı değişmediği bir dünyayı mı seviyorsunuz.
  5. Sadettin Fırat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60099
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Endüstri Mühendisi
    1)Yönetmelik İSG Uzmanına daha az çalış demiyor. İşverene daha az uzmanla (veya uzman/saat ile) bu işi halledebilirsin diyor. Örn: Çok tehlikeli sınıfta 3 işçi çalıştıran bir işyeri, ayda 3x12=36 dk uzman çalıştıracak. Uzman oraya gidip gelirken en az 1-1,5 saatini yol için harcayacak ve 36 dk da risk analizi, acil durum planı, eğitim vs işlerini halledecek ve olabilecek bir iş kazasına karşı sorumlu bir uzman olarak bütün önlemlerin alınmasını sağlamış olacak ???
    2)Tam gün uzman çalıştırma şartında da, örn: 1200 kişi çalıştıran tehlikeli sınıfta bir işletme, 1200x8=9600 dk/60= 160 saat = 20 gün B sınıfı uzman çalıştıracak ve bu uzman bu işyerinin her yerinde risk analizi vs. işleri yapacak ???(Beni staj yaptığım fabrika 730 işçi çalıştıran bir işyeri idi ve 250.000 m2 alanda kurulu bir çok tesise sahipti. Ayda 50 adet iş kazası olmaktaydı !! En az 3 İSG Uzmanı gerekliydi !!)
    Sizce bu teknik olarak mümkün mü ??
    Olması gereken sürelerin azaltılması değil, tam tersine arttırılması olmalıydı !!!
    Bir de bardağın dolu tarafından bakarsak, eski yönetmeliğe göre (180 h+37 h) 217 h de sözleşme yapılabilecek firma sayısı yak.2 katına çıkmış oluyor.(tabii riskleri yok sayarsanız....)
    Bir de şunu bilmeyenler var sanırım: 6331 SK her şeyden işvereni sorumlu tutuyor, ancak TCK(Türk Ceza Kanunu) İSG Uzmanını da "Bilinçli Taksir"den sorumlu tutup , işverenle birlikte 1,5 katı arttırılmış hapis cezasını dayıyor !!!
  6. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    en az 6-8-12, daha fazla olabilir yani..
  7. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş verene daha fazla olabilir diye anlatamassın, Benim görüştüğüm bütün işverenler kim 4-4 lük yapıyor da biz yapacaz diyorlar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    Sizin çalışma süreniz değişmiyor Ayda 180 saat. Artı fazla mesai yaparsanız.
    Siz değişen yönetmeliği okudunuz mu? Bir sürü polomik yapmışsınız hepsinin içi boş.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    başvurmak için neler yapmak lazım bilginiz varsa ben en önde giderim!
  9. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Malesef başvuru hakkında bilgim yok, bende buradan bir duyarlılık yaratabilirmiyiz bir bilen, ön ayak olan biri çıkarmı dedim ama henüz yok.
    12 Ekim 2013 - 02:30

İş güvenliği uzmanının sorumluluğu 2 kat arttı

“Az tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerlerindeki 1000 çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı, 2 bin çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı olarak değiştirildi. Buna göre, 2 bin çalışana bir iş güvenliği uzmanı bakacak

ANKARA Milliyet
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, daha önce “az tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerlerindeki bin çalışana tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı 2 bin çalışana, “tehlikeli” sınıftaki 750 çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı 1500 çalışana, “çok tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerlerindeki 500 çalışana en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirme şartı ise 1000 çalışana yükseltildi.
    Teknik eleman tanımında değişikliğe gidilerek, “üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri mezunları” ibaresi “fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar” olarak güncellendi.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/is-guvenligi-uzmaninin-sorumlulugu/ekonomi/detay/1776457/default.htm
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet bu durum hakkında ne yapmalıyız?

bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz arkadaşlar??? Potansiyel A ve B sınıfı arkadaşlar alınmasın ama bu konuda elimden geldiği kadarıyla yapacağım
  11. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    koray bey nasıl anlamamaktan geliyorsunuz bende anlamış değilim bu sürelerin aşşağıya çekilmesiyle şu anda uzman ihtiyacı örneğin 20.000 ise süreleri düşürdük aynı işyerlerine 10.000 uzman baksın diyorlar kısaca uzman sayısını arttırmadık uzmanın bakacağı işyerini arttırdık diyolar sorun böyle giderilir mi sizce.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    uzman sayısı belli bir noktaya gelene kadar giderilebilir...
  13. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tersini yapsa emin olun işverenler ses yükseltecekti, sizce işverene ses yükseltirse bizim için iyimidir kötü müdür? sizi hep takip ederdim bu konuda görüş ayrılığı yaşıyoruz gerçekten anlam veremedim?
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iş güvenliği uzmanının işçi başına çalışma sürelerini düşürmek, tehlike sınıfına göre tam zamanlı çalışacak iş güvenliği uzmanı için işçi sayısını 2 kat artırmak kesinlikle etik bir değişiklik değildir. bunu emniyet sübabı gibi düşünmüşler, üst sınıf sınav hakkı verelim, yeterli üst sınıf uzman sisteme dahil olmazsa bir de ne olur ne olmaz böyle bir şey daha ekleyelim demişler. çok tehlikeli bir işyerinde 500 işçiye 1 tam zamanlı uzman görevlendirilirken, 1000 işçi yapılmış.

birde osgb'ler buna neden seviniyor anlam veremedim. 20 firmayla çalışacağına atıyorum 40 firmayla çalışabilecek fakat süreler kısaldığından talep edecekleri ücretlerde buna göre azalacak, yani 20 işyerinden aldıkları ücretleri 40 firmaya hizmet vererek alacaklar, aldıkları riskler artacak.
  15. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu anda toplam uzman sayısı yeterli bence, yetersiz olan A ve B sınıf uzman sayısı, bu yönetmelikle sadece 1500 - 1800 - 3000 prim günleriyle üst sınıflara geçme hakkı verilse yeterli olurdu. Çalışma sürelerinin düşürülmesi anlamsız..
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bende sizi takip ederim çoğu zamanda katılırım. Burada hükümet önce işçiyi düşünüyor. Elimde uzman ve sorunu çözülmesi gereken işçi çok diyor. Bu nedenle gecici bir tedbirlerle sistemi oturmaya çalışıyor. Süreyi azaltıp bir uzmanın daha çok işyerine bakabilmesini sağlamak istemiş.
  17. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Koray bey, Geçici olduğunu nereden çıkartınız. Bakanlıktan bir duyum mu aldınız.
    Ayrıca işçi başına tehlike sınıfına göre 6-8-12 dk. ya düşürüldü. Bu Süreler nasıl olurda işçi yararına olabilir.

Burada sadece işverenler korunmuşur. Bu gerçeği nasıl olurda göremezsiniz.
  18. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu anda 20000 kusur C sınıfı var zaten bunların bir kısmı değişikliklerle A ve B yaparsa bence yeterli olacaktı. Şu anda yaptığı dakikaları düşürmekle ve tam zamanlı uzman çalıştırılacak fabrikalardaki kişi sayılarını değiştirerek 500 - 1000 e çıktı 750 - 1500 e çıktı, 1000 - 2000 e çıktı. Örneğin : çok tehlikeli yerde 500 kişiye 1 uzman düşerken şimdi 1000 kişiye 1 uzman oldu. 1 uzman 1000 kişiye daha mı iyi hizmet edecek sizce :? size sorarım. Bu yapılan değişiklikle uzmanlık zaten yerlerdeydi daha kötü hale geliyor nasıl anlamamakta ısrar edersiniz.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    tamam anladım şimdi kabul :)
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

bunu da geçtim, 20 kişinin altındaki çok tehlikeli sınıfta çalışan bir işletmede çalışanların isg eğitimleri yönt. us. ve es. yönt. göre 4 saat ve katları mantığıyla eğitim verdiğinizde süre bitiyor zaten... :D böyle saçma sapan bir şey olur mu, tehlikeli sınıfta bu çalışan sayısı 30 a çıkıyor, eğitim verdin aylık çalışma süren bitti, risk analizi önümüzdeki aya mı yani... ?