1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma süresi %50 azaldı. ama sorumluluk değişmedi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve mt_nihat tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bence işçi başına şu kadar dakika uygulaması en başından çok mantıklı değil, dakika hesabıyla insanların can güvenliğini sağlamaya çalışıyorsunuz. işçi sayısına ek olarak işyeri yapısı da kriter olarak eklenmeli. işyeri çok tehlikeli ise işçi başına 12 dakika, mesela haddehane ise x2, tersane ise x3, gibi katsayılar konulabilir. işyerinin yapısına göre işçi sayısı az fakat iş güvenliği uzmanının daha fazla vakit ayırması gereken bir yer olabilir.
  2. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işlerin buraya kadar geleceği ta en başından belliydi;kanun çıkartıyosun piyasada uzman yok. sebep?
    madem C lerı B ye A ya geçircen sınavı neden zor yapıyosun. sebep?
    diyelim C leri A yaptın,adam daha çalışmamış (şaka gibi) yada adam akıllı tecrubesi yok,çok tehlikeli sınıfa alıyosun, sebep?
    bide bunların yanında kalmayıp OSGB çalısacak uzmanların hayatıyla oynuyorsun. sebep ?

bunların hesabını İSG uzmanlarından değil,kanunu çıkartan adamlardan soracaksın.

OSGB de çalısan isg uzmanları ;
    (hadi şansın yaver gittide ölumlu bı kaza yaşamadın dıyelım,uzuv kayıplı,kırılma parçalanma vs gibi kazalar elbet göreceksin,bu durumda işverenin yüzüne nasıl bakıcaksın,önlem alma tedbirlerinde işveren ve kuruldaki insanları nasıl ikna edeceksin.

sorular uzar gider,yapılması gereken çalışma saatlerini eski formatına geri almaktır.(bence buda azda neyse artık)
  3. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu forumda yazılarını özellikle takip ettiğim, bilgil ve tecrübeli forum yöneticilerimiz var. Neden İSG nin geleceğini etkileyecek bu yönetmelik hakkında görüşlerini yazmazlar.
    Burada bize bilgi ön ayak olacak uzmanlara ihtiyacımız var.
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar ben bu yönetmelik mevzuat vs. üzerine yorum yapacam düşüncem falan diye baya bi sinir stres olduydum, ve maalesef karmakarışık neye hizmet ettiğini anlayamadığım yönetmelik çıkınca artık konu üzerine kafa yorarak kendimi üzmeme kararı aldım. Vur k.çına tekmeyi gitsin diyorum ve şu anda üzerinde düşünmediğim için gayet rahatım. Sizede tavsiye ederim.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yönetmeliğin iptali için izlenmesi gereken yol ve yönetmeliğin kanuna aykırı olup olmadığı yönünden
    bir arkadaşımızın hukukçular ile bir takım görüşmeleri olmuş görüşme sonucu ;
    1) 11.10.2013 günlü Resmi Gazetede yayımlanan tüm maddelerin iptali yerine 29.12.2012 günlü Resmi Gazetede
    yayımlanan yönetmeliğin İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi başlıklı 8. maddesini değiştiren 4. maddesi,
    İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri başlıklı 12. maddesini değiştiren 6. maddesi ile Belirli Süre Hizmeti
    Olanların Çalışma Yetkisi başlıklı geçici 2. maddesini değiştiren geçici 2. maddenin iptali için dava açılabileceği,
    2) Toplu olarak dava açmak yerine, bireysel olarak dava açmanın daha uygun olacağı,
    3) Yönetmelik yayımlandıktan sonra şartları uygun olanların yapacağı başvurular ile sınavın 21.12.2013 tarihinde olması
    nedeniyle davanın idarenin savunması alınmadan yürütmenin durdurulması talepli olarak en kısa sürede açılması gerektiği,
    sonuçları ortaya çıkmıştır.
    Ancak, bu maddelerle ilgili olarak 6331 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunda
    herhangi bir farklı hüküm bulunmadığından dolayı yönetmelik şekil olarak Kanuna uymaktadır.
    Kanun ve Yönetmelik üzerinde çalışmama rağmen yönetmelikte bir boşluk bulunmadığını görmekteyim.
    Çünkü daha önceki Yönetmelikte belirtilen sürelere herhangi bir itiraz ve iptal söz konusu olmamıştı.
    Bir iptal davasında bir kişi dahi dava açmış olsa da aynı konumda olan herkes bu sonuçtan faydalanır.
    Yönetmeliğin iptali zor olmakla birlikte geçici 2. madde açılacak dava sırasında tartışılabilir.
    Bu tartışmaya son noktayı koyacak ve karar verecek merci ise Danıştay ilgili dairesidir.
    Yani, 11.10.2013 günlü Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğin belirtilen maddelerin iptali zor olmakla beraber ilgili
    Danıştay dairesinin Başkanı ve 4 üyenin vereceği karara bağlı kalmaktadır.
    Yönetmeliğin keyfi, hak ihlaline neden ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşenenler Danıştay'a dava açabilirler.
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Eşitlik ilkesine aykırı. Pat diye A yada B oluyosunuz. Kamu yararı diye savunurlarsa. Alakasız prim günleriyle A veya B vermek hiç hakkaniyete sığarmı. Tecrübeli olduğu sahada kamu yararını göz önüne alarak kanun gümlemesin diye kendi sahasında çalışanlarla geçici idare etmenizi anlarımda; alakasız prim günlerine A veya B dağıtmak ne kadar adaletli.
    Eğri oturup, doğru konuşalım.
    Ersin Hocam, önceki parağrafımda konuşmama kararı aldıydım. Yazdın yorumu yine gaza geldim :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    Alakasız prim günlerine A ve B sınıfı dağıtılmasıyla ve çalışma sürelerinin yaklaşık yüzde elli azaltılmasıyla işin suyu çıkmıştır.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bildiğim kadarıyla mevcut A ve B ler bayram sonrası dava açıyorlar zaten. Heyecanlı günler bizleri bekliyor :)
  8. omer umut mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50835
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu davayi hep birlikte acsak bu isleri bilen insanlar bize onculuk etse ve sonuna kadar gitsek cunku biz birsey yapmazsak kimse birsey yapacak gibi durmuyor.. Her gecen gun haklarimiz daha kotu bir hal aliyor
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Canım türkiyem hep böyle yapıyor. Önce idealist söylemlerle konuşuyorlar. Sonra bir bakmışsın işin suyunu çıkarmışlar. Sadece bizim iş güvenliğ meselesi için söylemiyorum.
  10. omer umut mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50835
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu her zaman bole oldu fakat birseyleri degistirmek gerekli artik en azindan isimizi onlar ciddiye almiyorsa biz ciddiye alarak bu ideallere kavusma ihtimalimiz var ne kadar hayalide olsa :)
  11. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İdealistliğinden ödün vermeden bir yerlere gelmen lazım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    Bayram o zaman bayram ola. :)
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    daha önce buna benzer konularda hiç tecrübesi olmayan biz c sınıfı uzmanları a yada b sınıfı yaparak işverenlerin yükünü azaltma çabasını,,,
    a ve b lerin aldığı ücretlerin büyüsüne kapılıp herkesin evet olmalıyız 3000-5000 primim var dediğini,,,,
    fakat çoğu arkadaşın bu işlerin sadece kağıt üzerinde ve isgkatip de sözleşme imzalayarak olmayacağını,,,
    saha çalışmalarında uzmanlığın ciddiyetinin anlaşılacağını,,,,, ve daha birçok şeyi belirtmeye çalıştım.
    böyle birşey olacaksa da tecrübe aransın ssk primi aranmasın dedim,
    yetmedi bir de çalışma süreleri değişti, tam zamanlı çalışıp 750 kişi ile sorumlu iken 1500 kişinin sorumluluğunu alacak
    ne cesaretim ne tecrübem nede taakatim yok dedim.

lakin işin özü farklı
    uzmanlar 10 değil 20 yere baksın osgbler daha fazla çoğalmasın köklü şirketler ayakta kalsın yeni kurulumların önü kesilsin

peki ne oldu
    işverenler rahat edecek, piyasada seçenek çok olsun ki pazarlık payı çoğalsın işin ciddiyeti düşsün ki ucuza iş yapılsın
    uzman yine 3 kazansız fakat 750 değil 1500 kişiden sorumlu olsun stresin büyüğü uzmanın sırtında olsun
    işverenler iş güvenliğini önemsiz bir iş kolu görüyordu bu değişikliklerle oda sağlandı
    ama tablonun bu tarafını göremeyen uzman arkadaşlar
    a sınıfı yada b sınıfı olarak ya hakikaten bu işi hakkıyla yapacaklar
    yada belge kiralamaların önü iyice açılacak yada çok para kazanmak adına piyasa kırılacak
    15000 e a sınıfının olmaz yapmam dediği bir işi yeni oluşumdan sonra ki a sınıfı uzman 15000 ne 10000 ver hallederiz diyecek
    bu hesabı osgbler de yapacak bünyesinde a sınıfı uzman yokken bulamazken şimdi tüm inşaat sektörüne hizmet verecek donanıma
    ve kasalarındaki boşlukları dolduracak paralara sahip olacaklar

başından beri bunları söyledim belirttim o zamanda
    mesleki tecrübeye göre değişim daha doğru olacaktır dedim yanlış anladılar
    iş güvenliği bir meslektir çevre mühendisliğinizi yada diğer mühendislik vb mesleklerinizi unutun artık dediler
    benim b yada a sınıfı uzman olamayacağım kaygısıyla bunları söylediğimi bile düşündüler
    primimi sorguladılar sordular
    neyse yine beni yanlış anlayacak arkadaşlar ama
    bu konu hakkında daha bir yorum yapmak istemiyorum
    nasıl olsa ocak ayında
    iş güvenliği uzmanlığı 50 kişi altındaki kobi vb işletmelerde zorunluluktan da çıkarırlar
    bu mesleğin fişini hepten çekerler
    yarınımızı bilemiyoruz böyle bir iş meslek olur mu........
    burası türkiye burası bolu olu mu olu
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tam zamanlı çalışıyordum işverene maliyetim osgbye kazancım 2 idi
    yarı zamanlı oldum işverene maliyetim osgb ye kazancım 1 oldu
    yani nemi oldu 1 ay çalışıyor ve maaşımı çıkarabiliyordum
    şimdi maaşımın yarısını çıkarabiliyorum, aynı maaşı kazanabilmek için ise
    daha önce çalıştığımın, daha önce yaşadığım stresin, daha önce kaşıdığım başımın, daha önce yaşadığım iş kazası korkularımın ve rüyalarımın
    şimdi iki katını yaşamak sorundayım ki maaşımı anca çıkarabileyim:cool:
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    dikkatinizi çekiyorum, sektörel prime göre yapsalardı çok az kişi a-b olacaktı bu nedenle o 15.000 rakamları 2-3'e katlanacaktı. sektörel primi savunanlar ben sadece alanımda yaparım diyor ama tabi hakkımı almak şartıyla diyor. görüldüğü gibi tamamen duygusal sebeplere bağlı olarak çok idealistler. tecrübeye göre düzenleme yapılsaydı bu iş yürümezdi, iptal edilen tebliğ iptal edilmeden önce bundan kaç kişinin yararlandığı muhtemelen etüt edilmiştir, çok fazla kişi olduğunu zannetmiyorum. zaten çoğu kişinin tecrübesi olsa da nace kodları uymuyordu. işin başka bir ilginç tarafı hiçbir yasal dayanağı olmayan ve danıştay tarafından yürütmesi durdurulan bu tebliğle ilgili hiçbir c sınıfı uzmanın bu düzenlemeye olduğu gibi tepki vermemesi.
  15. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu düzenlemeye en büyük tepki işçi başına düşen çalışma sürelerinin azaltılmasına aslında, onu çıkartsalar böyle bi tekim(iz) olmazdı.
    Bu arada benim 1000 günden biraz fazla pirim günüm var. Karşı olmadığım gibi üst sınıfa geçmek için sınava girm hakkımda yok.
    Üst sınıf geçme sınavı başka bir tartışma konusu.
  16. stoneage İSGforum Üyesi

Yönetmelik düzenlemeleri iyileştirme için yapılmalı. Uzman süresini kısaltarak nasıl bir iyileştirme olur. Yani önceki yönetmelikte tehlikeli sınıf için işçi başı 10 dak. yetiyorken şimdi neredeyse çok tehlikeli sınıf için aynı süre yetiyor. Bizim haberimiz olmadan bir günde sihirli değnekle işyerleri iyileştirildi de bizim mi haberimiz yok? Ne iyileşti?
    Kaldı ki sektöre yeni başlamış yeni C yi almış bir kişi nasıl olur da A olabilir. Eğer illa ki A- B o kadar gerekli ise o işe emek vermiş o tehlikeli sınıfta çalışmış mühendise ver. Hakkıyla yapar zaten o işini.
    Uzmana da yazık işçiye de.Çok üzücü...
  17. en mantıklısı osgb açmak :)
  18. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    heheh aynen öyle eskiden 10 uzman çalıştıran OSGB şimdi 5-6 uzmanla aynı işi yapacak daha a çalışan daha a gider demek, ayrıca SSK primleride var bu adamların OSGB lere iyi geldi bu yönetmelik :)
  19. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 saate az tehlikeli sınıf için (60/6) 10 işçiye bakabiliriz. OSGB de çalışıyorsak 217 saati doldurmak için 270*10=2700 tane işçiye bakmak demek... Böyle bir mantık hangi ülkede var?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ekim 2013 ---
    Ben şimdi çok tehlikeli bir inşaat işinde A sınıfı uzman altında C sınıfı olarak çalışıyorum. Tam zamanlı sözleşme imzaladım. Bu çalışma sürelerinin değişmesi beni etkiler mi?
  20. Fatih ALTINTOP İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32443
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Eğitimleri isg uzmanı olarak biz vermek zorunda değiliz,
    bu eğitimleri işveren dışlarıdan da satın alabiliyor...
    (diye biliyorum)