1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma süresi %50 azaldı. ama sorumluluk değişmedi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve mt_nihat tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik

  üst sınıfa geçişin zaten kıdemli, bu işi uzun zamandır yapan üst sınıfların veya C lerin hem haklarını koruyacak, hem de uzman açığını kapatacak şekilde bir formülle çözülmesini beklemiyorduk, burda zaten birilerinin işine gelme diğerlerinin de gelmeme durumu olacaktı. Ben C yim ve C olarak kaldım buna hiç itirazım yok ama bu çalışma sürelerinin kısalmasına itirazım var... zaten dikkat ederseniz çok tehlikeli sınıfta 20 den 12 ye inerken süre %40 azalırken, az tehlikeli sınıfta süre 10 dan 8 e yani %20 iniyor... :) sebebi piyasadaki A-B lerin sayısının halen daha yetersiz olabileceği korkusuydu, burda bile samimiyetsizlik belli zaten... Süreye dokunmayacaklardı, büyük yanlış yaptı bakanlık bu konuda...
 2. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  bu konuda size kesinlikle katılıyorum, hemfikiriz, özellikle aktif çalışan iş güvenliği uzmanına vurulan bir darbedir.
 3. mt_nihat İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Az tehliketi sınıf; 10 dk dan 6dk. ya
  Tehlikeli Sınıf ; 15 dk dan 8 dk. ya
  Çok tehlikeli sınıf ; 20 dak dan 12 dk ya, düşürüldü. %40 lık oran hepsinde aynı sayılır.
 4. kadirerçakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sonunda İSG Uzmanlığıda ayaklar altına düştü... Saolsun bakanlık...
 5. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence insanlar işlerini sadece para kazanmak için yapmadığı takdirde sıkıntı olmayacak.ben uzmanım şirketinde risk analizi için bir firma ike anlaşıldı.içler acısı bir sonuç.işinizi iyi yaptığınız sürece paraarkasından gelecektir.çalışma saatlerinin düşmasind birde daha az çalışarak aynı parayı kazanacağınızı ve vaktinizi kendiniz için geliştirmeye harcayacağınızı düşünün.
 6. stoneage İSGforum Üyesi

  Uzmanların büyük bir çoğunluğu OSGB lere bağlı çalışıyor. Uzman eski durumda kaç iş yerine gidiyorsa aynı maaşı alarak şimdi iki katı yere gidecek ve o firmalarda daha az sürede bulunacak. Yani ne iş yerinde zaman geçirip doğru dürüst gözlem yapabilecek ne de literatür tarayacak hali olacak.
  Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz?
  İçler acısı çok konu var ama maalesef de balık baştan kokuyor.
 7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Bu durumda sanırım ücret artışını talep etmek gerekecek. OSGB'de çalışanlar için kötü haber, diğer isg uzmanları için iyi haber diyebilir miyiz?
 8. stoneage İSGforum Üyesi

  çalışma süresi azalıyor ama uzman sayısı da artıyor. Yani ne yazık ki tüccar zihniyetiyle bile yaklaşılsa işveren mantık olarak düşeşin düşeşini arayacaktır. Olan yine işçinin sorumluluğunu yüklenen uzmana olacaktır.
 9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  İşverenin böyle bir şey aradığını dair bir kanıt yok. Diğer meslek kolları içinde geçerli bu, patron ucuza calıştıracağı elemandan daha çok işini iyi yapan eleman arıyor. Yoksa iş ilanlarında filan üniversite, filan iş tecrübesi, yabancı dil, filan yaş vs koymazdı dimi :)
 10. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  sıkıntı yapacak birşey yok bayramdan sonra A sınıfı babalarımızın ataklarını görün :D A-B diye etrafta koşuşturanları da görün tabi ki :cool:
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2013 ---
  biraz sabır bayramdan sonra büyük curcunalar kopacak
 11. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Evet öyle bir strateji geliştirilebilir. http://www.isgforum.net/threads/siz...g-uzmanlığını-nasıl-düzenlerdiniz.8819/page-2
  konuda Orkun Dalyan arkadaşımızın puanlama usulü ile ilgili bir önerisi vardı. Tabi ki biraz geliştirilmesi gerekli ama akla çok yatkın.
  Çünkü sertifika sınıflarına bağımlılığı ortadan kaldırıp istihdamı artıran bir yöntem
 12. kadirerçakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar söylemek istediğim şu; yanlış anlaşılmak istemem. sürekli çıkartılan yönetmelikler değişiyor. bunun sonucunda da iş verenlerin bu kanuna olan güvenleri eksiliyor. bu kadar değişiklik sonrasında nasıl olsa yürümeyecek, bu kanun ortadan kalkacak demesiyle çalışma yapamaz hale gelmemiz. yani kanunun yaptırımları artık iş vereni bağlamamaya başlıyor. evet yaptırımı var ama iş veren inanmıyor. Bu yüzden İSG uzmanlığı ayaklar altına düşüyor diyorum. Saygılarımla...
 13. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sıkıntı yapmayın bence sadece işinize odaklanın.Kimse size şu niye değişti bu niye bu şekilde diye sormayacaktım.Bizler kanun çıkaran kısımda değiliz.Uygulamayı elimizden geldiği şekilde düzgün yapmaya çalışalım yeterli
 14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hiç bir patron buna ok demez... para harcanıyor sonuçta
 15. gokhan ozen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Bir OSGB
  Arkadaşlar merhaba, ben bir OSGB de çalışıyorum. Çalışma süreleri değişti evet ama işin bilincinde olan firmalar bu saatlerin yetmeyeceğini biliyorlar. Tabi herkes Kurumsal firmada çalışmıyor o ayrı. Gidilen yerler arasında bu işe külfet gözüyle bakan firmalarda var.