1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma talimatı olmayan makina

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve zafer inan tarafından 13 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. zafer inan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1905
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba ben meslek yüksek okulunda işçi sağlığı 2 sınıf öğrencisiyim aynı zaman da okuduğum üniversitenin konfeksiyon bölümünde ustalık yapıyorum. okulumuzda risk değerlendirmesi yapıldı çalışma talimatı olmayan makine diye raporda yazıyor. tüm makinelere ayrı ayrı kullanma talimatı asılacakmı yoksa grup grupmu asılacak ( 80 adet dikiş makinesi, 8 adet buhar kazanlı ütü ve çeşitli tekstil makineleri var) Birde burada öğrenciler buralarda ders yapıyor, öğrencilere yönelik nasıl bir iş sağlı ve güvenliği yönetmeliği uygulacağız. yardımlarınızı bekliyorum.
  2. zafer inan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1905
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yardımlarınızı bekliyorum
  3. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

Talimatların her makinada olması esas olmakla beraber.Öğrencilerin yanlarında tecrübeli ve işyeri sorumlusu olmadan herhangi bir makinade çalışmasına müsade etmemelidir.İş başı eğitimleri verilmeli yeterli seviyeye geldikten sonra yavaş yavaş makinede çalışmasına izin verilebilir.Buna ik da polivalans denir.
  4. zafer inan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1905
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    80 adet dikiş makinesinin her birinde ayrı ayrımı olacak
  5. zafer inan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1905
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    risk değerlendirme formu bu?

Ekli Dosyalar:

6. Melek ARIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makinelerin çalışma talimatını oluşturmada , makine kullanım klavuzundan yardım alabilirsin..
    80 makinede aynı model marka ise, çalışma alanı içersinde herkesin görebileceği şekilde iki üç yere asman yeterli olur..Ayrıca işçilere okudum şeklinde imzalatıp, bir örneğini personel dosyasına bir örneğinide kendilerine verebilirsin...
  7. Melek ARIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dikiş makinesi

Ekli Dosyalar:

8. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    makinelerde ayrı ayrı olmasa da makine başına ilk defa geçen birinin hangi makineye geçerse geçsin rahatlıkla bulabileceği yerde olmalıdır.

talimat üretici firmadan istenebilir. eğer mümkün değilse, o makineyi iyi bilen ustabaşı, müh ve tekniker tarafından da hazırlanabilir diye düşünüyorum.
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kesinlikle makinalara aynı dahi olsa ayrı ayrı her makinanın görülebilecek bir yerine asın talimatları. Aslında amaç orada birşeyin asılı olmasından ziyade, o cihaz başına geçen herkes en azından bir defa okusun talimatı ve uyarıları.
    Ders içeriğini bilemem ama ilk ders konusu olarak da bu işlenebilir okulda ve bunu eğitim olarak da belirtirsiniz. Sonuçta ezbere birisi tarafından verilmeyecek bu eğitim. O dersin sorumlusu tarafından verilecek. Geçerli olacağını düşünüyorum.
    80 makina, ütüler vb. çok tehlikeli bir yer işi bilmeyen için. Mümkün olduğunca gözetmen takibinde bulundurun derslikleri ve özellikle meydana gelebilecek kazalara karşı hazırlanmış ilkyardım broşürleri hazırlayarak, acil bir durumda insanların paniklemeden olaya müdahale edebilmelerini sağlayın. Gerekli olan ekipmanlar da yakınlarda bulunursa iyi olur.
    Aklıma ilk gelenler bunlar.
  10. zafer inan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1905
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sağolun birde sormak istediğim bir konu var öğrencilere herhangi bir kağıt imzalatmak gereklimidir mesala tüm makinelerin kullanma talimatlarını ve iş güvenlik kurallarına okudum diye
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Eğitimi verdikten sonra buna ait bir belge imzalatılabilir. Belki de gençler bu sayede durumun ciddiyetini de algılayabilirler.