1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı'nın yürütmüş olduğu isg çalışmalarına dair soru ve cevaplar

Konusu 'İSG Kitap,Dergi ve Mecmua' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    • İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimini kimler ya da hangi kurumlar verir?
    • ÇASGEM, üniversiteler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkilendirilen kamu kurumları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, vakıf ve dernekler ile özel hukuk tüzel kişileri. Kısaca, yetki belgesine sahip her kurum verebilir, gerçek kişiler bu eğitimleri veremez.
    • İşyeri hekimliği kurslarına kimler katılabilir?
    • Türkiye’ ki tıp fakültelerinden ya da yurt dışındaki tıp fakültelerinden mezun olup, YÖK’ten denkliğini almış ve diploması Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış hekimler katılabilir.
    • Türk Tabipleri Birliğinden aldığım işyeri hekimliği sertifikası geçerli midir?
    • 16.12.2003 tarihinden önce verilmiş sertifikalar geçerli kabul edilmektedir.
    • İşyeri hekimliği sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadardır?
    • Geçerli sertifikalar alındıkları tarih itibariyle 7 yıl süreyle geçerlidir.
    • İşyeri hekimliği sertifikalarının geçerli olup olmadığını nasıl ayırt edebilirim?
    • Yönetmelikte de belirtildiği gibi, 16.12.2003 tarihinden önce TTB tarafından, bu tarihten sonra da Bakanlığın yani ÇASGEM’in verdiği işyeri hekimliği sertifikaları geçerlidir. Yani TTB’nin 16.12.2003 tarihinden sonra verdiği üniversitelerin de ambleminin olduğu sertifikalar Danıştay kararı, yönetmelik ve tebliği hükümleri gereği geçerli kabul edilmemektedir.
    • İş güvenliği uzmanlarının sertifikalarının geçerlilik süresi ne kadardır?
    • İş güvenliği uzmanlığı kurslarına kimler katılabilir?
    • Daha önce yani 15.8.2009 tarihinden önce Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğinden aldığım iş güvenliği uzmanlığı sertifikası geçerli midir?
    • Eğitim sonunda sınavları kim yapar?
    • Sınavlar ne kadar sıklıkla yapılır?
    • Eğitim sonunda aldığım katılım belgesi ile işyeri hekimliği ya da iş güvenliği uzmanlığı yapabilir miyim ?
    • Eğitim ve sınav sonrasında alacağım sertifikayı kim verecek?
    • İş güvenliği uzmanlarında kategori yükselmesi nasıl oluyor?
    • İş güvenliği uzmanlığı sertifikam yok ama yıllardır bu alanda çalışıyorum, şimdi ben de C sınıfından mı başlayacağım?
    • Eski yönetmelik iptal edilmeden ÇASGEM’e A ya da B sınıfı için başvurmuştum, bu konuda bir hak iddia edebilir miyim?
    • Sınav sorularını kim ya da kimler hazırlıyor?
    • Sınavlarda ne tür sorular çıkar?
    • Derslere devam zorunluluğu var mı?
    • Staj yapacağım yeri kim belirleyecek?
    • Staj yapacağım yerin bir kriteri var mı?
    • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı ÇASGEM’in verdiği sertifika ile özel sektördeki eğitim kurumlarının verdiği sertifika arasında bir fark var mı?
    • Sınavda başarılı sayılmam için kaç puan almam gerekir?
    • TTB ve TMMOB eğitim verecekler mi?
    • İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda vize işlemleri nasıl olacak?
    • Yedi yılın sonunda tekrar sınava girecek miyim?
    • Sınavda 70 puanı alamazsam ne olur?
    • Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir?
    • İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?
    • Kıdem tazminatı hakkı nasıl hesaplanır?
    • İhbar tazminatı hakkı nedir, hangi hallerde ödenmektedir?
    • İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?
    • İşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi?
    • İşyerinin taşınması veya çalışma şartlarının değiştirilmesi halinde işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?
    • Ücreti artırılmayan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?
    • İşe iade haklarından yararlanılabilmek için gereken şartlar nelerdir?
    • İzin almadan işe devamsızlık yapan işçi ile ilgili yapılması gereken işlem nedir?
    • Uzun süreli rapor alan işçinin iş sözleşmesi bu nedenle fesih edilebilir mi?
    • Fazla çalışma ücretine hangi hallerde hak kazanılmaktadır?
    • Eşinin doğum yapması nedeni ile işçiye kaç gün izin verilmesi gerekmektedir?
    • Çalışma süresi 5 yıl olan işçinin yıllık ücretli izin hakkı kaç gündür?
    • Çalışanlara hamilelik ve doğum hallerinde sağlanan haklar nelerdir?
    • Hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrılan işçi, kıdem tazminatına hak kazanır mı?
    • Çalışanların raporla belgelenmiş sağlık nedenlerine dayalı işe devamsızlıklarında işveren tarafından ücret ödenir mi?
    • İşçiler deneme süresi veya başka bir gerekçe ile sigorta bildirimi yapılmaksızın çalıştırılabilir mi?
    • İşsizlik sigortasından yararlanma şartları nelerdir?
    • Asgari geçim indirimi -AGI- nasıl hesaplanmaktadır?
    • İşyeri bildirgesi ne zaman verilmelidir?
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=sss
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan bey burada c den b ye geçis süresi 2 yıl diyor.
    İş güvenliği uzmanlarında kategori yükselmesi nasıl oluyor
    İş güvenliği uzmanlığına kabul edilecek meslek mensupları öncelikle C sınıfı sertifika sahibi olacaklar. İki yıl çalıştıktan sonra B sınıfı sertifikasını eğitim ve stajla birlikte sınavla elde edilecektir. Beş yıl çalıştıktan sonra da A sınıfı sertifikası için eğitim ve stajla birlikte sınavla elde edilebilecektir. Çalışmalar, iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi, İSG kurul karar fotokopileri ve çalışılan yerin SGK primlerini (emekli ise SGDP) yatırdıkları ile belgelenmelidir.

Aşagıdaki taslak ta ise 3 yıl yazıyor
    b) (B) s
    ınıfı iş güvenliği uzmanlığı
    belgesi;
    1) (C) s
    ınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığ
    ı
    sözle
    şmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliğ
    i
    uzmanl
    ığı sınavında başarılı
    olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
    2)
    İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği ana bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış
    olan mühendis,
    mimar veya teknik elemanlardan (B) s
    ınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara

c den b ye geçiş süre eskiden 2 yıldı 3 yıla mı çıkacak . yoksa 3 ten 2 ye mi düşecek anlayamadım.

Bir de bir kaç yerde b ye sahip olanların yüksek lisans yapınca a ya çıkabilecegi konusunda yazınıza rasladım. A için doktora isteniyor. bir yanlış anlama mı var acaba?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kanun var kanun..çok takılmayın anlaşılan revize edilmeyen sorular ve cevaplar mevcut..:)