1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalışma yaşamın da “işyerinde var ol(ama)ma”

Konusu 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 27 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  şte var ol(ama)ma (presenteeism) çalışanların fiziksel veya psikolojik olarak yıpranması sonucunda ortaya çıkan bir durum olarak açıklanabilir. Ayrıca çalışanların belirtilen rahatsızlıklarına istinaden iş başında olma durumları çeşitli iş kazaları ve meslek hastalıkları başlangıçlarını da beraberinde getirebilir.

  Çalışma hayatında sıkça rastlanan ve işe devamsızlık olarak adlandırılan “Hastayım işe gelmeyeceğim” vakası, yerini işte var ol(ama)ma yani “İşyerindeyim, hastayım… kafam burada değil” vakasına bırakmıştır.

  Peki, çalışma hayatı için hangisi daha elverişli?

  Yapılan araştırmalar da kişinin yaşadığı işsel sıkıntılar sebebiyle çalışma yaşamına zoraki günlük ara vermek isteyişinde ortaya çıkan maddi zarar ile İşe devamı sırasında meydana gelebilecek kaza ve yaralanmalarda doğacak zararın yanında hiç denecek kadar az olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu şekilde işine devam eden çalışan oldukça mutsuz, yorgun ve motivesiz bir şekilde çalışmaktadır.

  İşte var ol(ama)ma yeni ortaya çıkmış bir durum değildir. Günümüz çalışma yaşamında kimsenin çok bilmediği ama bizzat içerisinde olduğu hastalıkların başında gelmektedir. Özelikle hizmet sektörü, oluşan kaybı maddi zarar olarak nitelendirip çalışanlarına daha fazla çalışmaya yönlendirmektedir. Halbuki yapılacak bir motivasyon veya çalışma şekillerinde ki ufak bir değişiklikle de bu sorun halledilebilecekken, iş daha da verimliliği düşürmeye yönelik zoraki yaptırımlar dan oluşmaktadır.

  Ortaya çıkan bu durum araştırmacıları işte var ol(ama)ma ve işe devamsızlık olaylarının mali kayıplarını karşılaştırma gereksinimi duyurmuştur. Her iki sorunun önemini daha iyi görebilmek amacılığıyla yapılan çalışmada; İşyerinde depresyon belirtileri gösteren çalışanlar üzerinde yapılan araştırmada, depresyon belirtileri gösteren kişilerin işverene verdiği mali zarar 8,37milyon iken işte olup ta işteki yorgunluğu sebebiyle kendini işe vermeyenlerin verdiği dolaylı zarar 35,32 milyon lira olara göze çarpmaktadır.(Yalım,2005:382)

  İşte var ol(ama)manın nedenleri?

  Çalışma hayatında işte var ol(ama)manın nedeni ne baktığımızda karşımıza iki farklı sebep çıkmaktadır. Birincisi 1990’lar da ortaya çıkan fazla mesai kavramının kötü niyetli kullanılması sonucu çalışanların fazla çalıştırılmaya teşvik edilmesi, ikincisi de iş güvenliği faaliyetlerinin yeterince alınmaması şeklindedir.

  İşte var ol(ama)manın nedenleri sadece sağlık sorunlarından sebep değildir. Örgütsel ve çevresel faktörlerde oldukça fazla hissedilmektedir. Örneğin, çalışma koşullarının sağlıksız olması, etkin ve lidelik özelliklerinden mahrum bir yönetici baskısı işte var ol(ama)manın örgütsel ve çevresel etkileşimlerine birer örnektir.

  Bir işletmenin en önemli kaynağı çalışanlardır. Çalışanlarının performans ve motivasyonu yüksek verimliliği ve karlılığı da beraberinde getirmektedir. Çalışanlar işyerinden memnun oldukları müddetçe verimlilik sağlanılabilir. Çalışanların başta iş güvenliği, ücret, sağlık, terfi, liderlik, çalışma koşulları gibi faktörlerin, kişinin motivasyonunu etkileyen başlıca sebeplerdir.

  Bir başka çalışmada sektörel olarak işte var ol(ama)ma durumunun sağlık ve eğitim işleri çalışanlarında daha fazla görüldüğü ortaya koyulmuştur. (Erdil, keskin 2004:18)

  Nitekim uzun çalışma saatleri çalışanların sağlığını olumsuz derecede etkilemektedir. Biyolojik olarak uzun çalışma saatleri yorgunluk, bitkinlik düzeyini artırarak bağışıklık sistemini zayıflatır. Yine uzun çalışma saatleri kas iskelet sistemi hastalıkları, diyabet ve kronik enfeksiyonlara da yol açabilir. Uzun çalışma saatleri ve vardiya sistemi kısa vadede çalışanlarda kazalar meydana getirirken uzun vadede psikolojik problemler yaratmaktadır.

  Çalışanların işte var ol(ama)ma hastalığının sosyal sebeplerinden biriside tükenmişlik sendromudur. Tükenmişlik bireyin işinden duygusal olarak uzaklaştığı, kişisel başarının düştüğü kişinin diğer çalışma arkadaşlarına vereceği hiçbir şeyin kalmadığı, duygusal kaynakların azaldığı durumu ifade eder. Tükenmişlik kişiye bireysel olarak zarar verdiği gibi örgütsel olaraktan da zararı dokunmaktadır.

  Kişiler çeşitli hastalık sebepleriyle gerçekten hastalanmışta olabilir bu süreç oldukça dikkatle ve tirizlikle irdelenmelidir. Bireylerin çalışma hayatında yasal olarak hastalık izinleri bulunmaktadır. Fakat bu durum işten çıkarılma, terfi olamama ve rekabet gibi faktörler düşünülerek çalışanlar tarafından kullanılmamaktadır. Özelikle ekonomik kriz dönemlerinde bu durum daha sık görülmektedir.

  Çalışma ortamın var olan iş güvensizliği, gelecek adına oluşan kaygılar iş verimliliğini ayrıca düşürmektedir. İşyerinde var ol(ama)ma her işverenin çalışanları üzerinde dikkatle durması gereken bir hastalık türüdür.

  Saygılarımla.
  http://www.haberexen.com/calisma-yasamin-da-isyerinde-var-olamama-2478yy.htm
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Gerçekten de çok güzel bir makale olmuş.
  Yazıyı okuduğumda; gerek hastalıkların, gerekse psikolojik faktörlerin de temeline inmeye çalıştığımızda ise bana göre uzun mesai saatleri, ortam vb. gerçekten bir etki de olsa sanki bunun da temelinde bir etki var gibi.
  Ülkemizde çalışan insanların sadece %3'ünün hayalindeki işlerde çalışabildiğini okumuştum. Bir iş yerinde ortamınız ne kadar kötü olursa olsun, eğer siz o işi seviyorsanız, başka bir şey göremiyorsunuz olumsuz olan. Zaten aslında sevmediğimiz işleri yapınca, psikolojik olarak o işin bize uygun olmadığını beynimize farklı yollardan bildirmek istiyoruz. Çünkü direkt olarak söylersek, yaşam gayesindeki para kazancımızdan olma durumumuz varken, bunu sanki rutin sıradan bir durum gibi algılamaya ve o yönde kendimizi kandırarak çalışmaya devam ediyoruz. İşte o noktada da işler çakışıyor.
  Emeğinize sağlık.
 3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ellerinize sağlık ne kadar da haklısınız... Yazıyı okurken işçiyi değil de kendimi düşündüm aslında. Benim hayalim İSG uzmanı olmak değildi. Aslında kimsenin değildi. Kimse küçük yaşta büyüyünce ne olacaksın sorusuna "ben İSG UZMANI olacağım" dememiştir. Mesleğimi çok seviyorum. Ama çok zorluk çekiyorum. Özellikle bu sektörde bayan olmak daha da zor diye düşünüyorum.

  Şu sıralar havalar sıcak herkeste bir isteksizlik başladı, reklamlarda dediği gibi "tatilimiz geldi" galiba :)