1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Çalışmayan annelerin çocukları da kreşe gidecek

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 27 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  baymyo_20131126_235925_aed5b3ee25bc46bb.jpg
  Kadınların istihdamını ve bir yandan da doğurganlık hızının artırılmasını hedefleyen hükümet, kreşlere önemli destekler getiriyor. Buna göre en yoksul kesim de dahil çalışan, çalışmayan herkes çocuğunu kreşe gönderebilecek. Kreş açılması için özel teşvikler verilecek. Kreşlere vergi muafiyeti getirilecek ve işveren sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması sağlanacak. Ayrıca özel şirketlere kreş harcamalarının tamamını gider gösterme imkanı getirilecek. Teşviklerle kreşlerin yaygınlaştırılarak düşük ücretle nitelikli hizmet sunabilmeleri sağlanacak.

  Çalışma, Maliye, Kalkınma ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının ortaklaşa çalıştığı ve "Türkiye İçin Nüfus ve Aile Politikaları Kapsamında Yapılan Mevzuat Çalışmaları" isimli yasa paketi son şeklini alıyor. Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi beklenen paketin en önemli düzenlemelerinin başında Türkiye genelinde ilçeler ve köyler de dahil tüm yerlerde kreş açılmasını sağlamak için verilecek teşvikler geliyor. Kadınların istihdama kazandırılması ile birlikte doğurganlık oranlarının da artırılmasını hedefleyen paket yasalaştığında kreş açanlar, 2012/3305 sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımı Hakkında Karar" kapsamındaki tüm teşviklerden yararlanabilecek. Söz konusu karar, KDV istisnasından vergi indirimine, yatırım yeri tahsisinden faiz indirimi ve sigorta primi desteğine kadar pek çok teşviki içeriyor. Kreşlerin bu karar çerçevesinde değerlendirilmesi ile bölgesel teşviklerden yararlanmalarına da imkan sağlanacak. Bankalar, kreş açacaklara özel faizsiz kredi ya da çok düşük oranlarda faiz oranları ile kredi çekme imkanını sağlayabilecek. Paketle gelecek bir başka çarpıcı teşvik de, özel şirketler bünyesinde kreş desteği sağlanmasına yönelik. Özel şirketler, kreş harcamalarının tamamını 'gider' olarak gösterebilecek. Bu yolla özel sektörün kreş açmaya ceza ile değil teşvik ile özendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca taslakta verilecek teşvikler arasında işveren sigorta primlerinin de devlet tarafından karşılanması yer alıyor. Paket, sadece yüksek gelir grubunun yararlanabildiği kreşlerde çalışan, çalışmayan, orta gelirli ve yoksul her kesimin çocuğunu kreşe gönderebilmesine olanak sağlıyor. Bunun için teşviklerle ucuz, yaygın, kaliteli ve erişilebilir kreşlerin yaygınlaştırılması sağlanacak. Ayrıca en yoksul kesimin de kreş imkanından faydalanabilmesi için kadın kooperatifleri ile sosyal destekli politikalar üretilecek.

  ASLIHAN AYDIN


  Kaynak:
 2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Çok güzel bir uygulama kreşler çocukların ruh sağlığı ve zihinsel gelişimleri için çok önemli.

  İş kuracaksanız kreş açmayı düşünün derim. Bu işin büyük geleceği olacak.
 3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ben bir zaman baya bi düşünmüş hatta direkten dönmüştüm.ne iş yaparsan yap güçlü sermaye gereksinimi malesef bu işte de var.
 4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Kreş açılması için büyük teşvik verilecek, düşük faizli kredi vs. bence tekrar düşünmekte fayda var. Yasa çıkarsa müşteri bulmakta sorun olmaz. Yapan arkadaşım var iyi de para bırakıyor. Risk analizini ben yaparım ama :)
 5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  cebinde para yoksa kredi ile düşük faizlide olsa iş kurmak çok büyük risk.hele ki bu acımasız rekabet ortamında.bir iş açtığınız vakit cebinizde en az 2 yıl hiç para kazanmadan o işyerini çevirebilecek para olması lazım