1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çalıştığım inşaat ait bikaç soru

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 22 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    1- Osgb aracılığıyla bir inşaat şantiyesinde A sınıfının altında tam zamanlı C sınıfı uzman olarak çalışıyorum. Ana yüklenici firmada çalışıyorum. Taşeronların iş güvenliği uzmanı yok, olmalı mıdır yani böyle bir şart var mıdır? Yoksa tek biz bakabiliyor muyuz?
    2-Osgb ile ilgili herhangi bir sözleşmemiz olmadı isgkatipten osgbye bildirildim şantiyede herhangi birşeye imza atmadım. Ortada bir sözleşme olması iyi olmaz mı ? Anladığım kadarıyla hukuki anlamda A sınıfı uzmanla aynı pozisyonda oluyorum bir iş kazası olduğu vakit?
    3-Raporları, evrakları,risk analizi, tespit defterini ben hazırlayacağım imza atmam ne denli iyi olur? Yoksa A sınıfı uzmanı gelince ona mı attırayim?Şimdiden teşekkürler.
  2. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aslında bu sorduklarının hepsine cevap veririm de seni oraya yönlendiren osgb den niye bunları öğrenmiyorsun veya altında çalıştığın A sınıfı vatandaş ne işe yarıyor da sen bu soruları ona değilde bize soruyorsun? Sonuçta C sınıfısın yeni uzman olmuş olabilirsin. Zerre kadar seni bilmemenden suçlamam ama osgb ve A sınıfı uzman sen i yönlendirmeyeceklerse ne işe yararlar?
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    ve de yönetmelikleri okumadın mı? yada okudun da anlamadın mı? özellikle şu soru: " Taşeronların iş güvenliği uzmanı yok, olmalı mıdır yani böyle bir şart var mıdır? " sorularını forumda araman kötü değil ama C sınıfı uzman bu soruları sormamalı biliyor olmalı, çok net
  4. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar adama kızmayın A sınıf uzmanlar ketum olabilirler ayrıca soruya soruyla cevap verildiği hangi forumda görülmüş :)
  5. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    ne alakası var ketumlukla yada kızmakla? Bir iş güvenliği uzmanı 6331 i okumadan yada eki yönetmelikleri bilmeden nasıl uzmanım der? nasıl forumda direk sorar? kanunu okur yonetmelıgı okur yoruma acık değilse tartısmaya acar. spesifik konuları sorar, yoksa iş güvenliği uzmanıyım demez. şimdi ben 6331 sayılı kanunla, iş güvenliği hizmetleri yönetmeliği ile üşenmeyip cevap versem daha aşağılıyıcı olmaz mı? deneyelim mi?
    1- Osgb aracılığıyla bir inşaat şantiyesinde A sınıfının altında tam zamanlı C sınıfı uzman olarak çalışıyorum. Ana yüklenici firmada çalışıyorum. Taşeronların iş güvenliği uzmanı yok, olmalı mıdır yani böyle bir şart var mıdır? Yoksa tek biz bakabiliyor muyuz?
    Cevap :
    29 Aralık 2012 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 28512

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

İşverenin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükleri

MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisiüstlenebilir.

(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

(3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

(4) Üçüncü fıkrada belirtilen sürenin hesaplanmasında, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılıİş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.

(5) İşveren;

a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili görevlendirilen personelin etkin bir şekilde çalışması amacıyla gerekli kolaylığı sağlamak ve bu hususta planlama ve düzenleme yapmakla,

b) Görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılamakla,

c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürütenler arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamakla,

ç) Görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı OSGB’ler tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirmekle,

d) İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin görevlerini yerine getirebilmeleri için, Bakanlıkça belirlenen sürelerden az olmamak kaydı ile yeterli çalışma süresini sağlamakla,

yükümlüdür.

(6) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere işyerinden personel görevlendirmek veya OSGB’lerdenhizmet almak suretiyle bu konudaki yetkilerini devreden işverenin bu hizmetlere ilişkin yükümlülükleri devam eder.

(7) İşveren işyerinde görev yapan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ile hizmet alınanOSGB’lerin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre geçerli yetki belgesi ile görevlendirilmesinden sorumludur.

TAŞERONLAR ŞİRKET Mİ? AYRI SGK NUMARASI VAR MI? ÇOK TEHLİKELİ SINIF MI? O ZAMAN UZMAN OLACAK YADA OSGB DEN HIZMET ALACAK.
    2-Osgb ile ilgili herhangi bir sözleşmemiz olmadı isgkatipten osgbye bildirildim şantiyede herhangi birşeye imza atmadım. Ortada bir sözleşme olması iyi olmaz mı ? Anladığım kadarıyla hukuki anlamda A sınıfı uzmanla aynı pozisyonda oluyorum bir iş kazası olduğu vakit?
    Cevap 2: OGSB den şantiyeye mi bildirildin? katıpte osgb ye atanılır osgb dısa yanı santıyeye gorevlendırılır. Sozleşme olsa daha ıyı olur dıyorsun ne ıstıyorsun sözleşmede? ister at ister atma, 2 kişi uzman bu desinler kanunen sen gidersin a sınıfı gitmezse bile görünmezse seni bilirler. Kaza anında uzman a mış c miş yada uzman değilmiş hiç önemi yok kim iş güvenliğinde sorumlu denmişse o kişidir.
    3-Raporları, evrakları,risk analizi, tespit defterini ben hazırlayacağım imza atmam ne denli iyi olur? Yoksa A sınıfı uzmanı gelince ona mı attırayim?
    CEVAP 3 - Sen hazırlıyorsan sen at, ama sen hazırlayıp başkası ımzalarsa bu ne iştir. Hem A sınıfı uzman hazırlamalı.

Ölümlü kaza olursa 4 er saat kesintisiz eğitimi vermiş ve belgelemiş olmayı, noter onaylı defteri yazmış olmayı, yaptıgın risk analizinde aşağıdaki şu kişilerin imzası olması gerektiğini, risk analizinde düzeltilmesi gerekenlere sorumlu kişinin atanıp onları da düzelttiklerini, düzeltmezlerse, bakanlığa şikayet etmeyi sakın unutma.

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.

(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

AYRICA;

Mesleki eğitim almamış kimse çalışamaz, çalışır ve ölürse sen de işveren kadar suçlu olursun, bunu deftere yaz.

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE

ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE

DAİR YÖNETMELİK

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 13.07.2013/28706
    Mesleki eğitim zorunluluğu

MADDE 5 – (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.

(2) İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer almakla birlikte, çalışanın yaptığı iş ek-1 çizelgede belirtilen işler dışında ise, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17 nci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz.

Mesleki eğitimin belgelendirilmesi

MADDE 6 – (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

a) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,

b) 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine göre mesleki eğitim kursları veya mesleki eğitim modülü/kursları ile eşit süreli olmak koşuluyla işbaşı eğitim programları sonucu alınan belgeler,

c) Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi,

ç) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,

d) Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

e) Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

f) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler,

g) 30/12/2008 tarihli ve 27096 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Meslekî Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleri,

(2) (Düzeltme R.G. 25.07.2013/28718 Mükerrer) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde 1/1/2013 tarihinden önce işe alındığına dair Sosyal Güvenlik Kurumuna ait kayıtlar esas alınarak 1/1/2013 tarihinden önce çalışmaya başlayanlara Millî Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (e) bendinde sayılan kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 saatlik eğitim modüllerinden geçirilerek alınan eğitimler sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Yönetmelik kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilir.

(3) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre istihdam edilecekler hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacaklar için gerekli olan mesleki eğitim belgeleri kurum ve kuruluşlarca önceden belirlenir ve işe alımlar bu esaslar da göz önünde bulundurularak yapılır.
  6. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    Merhaba Mehmet Bey,
    1. Taşeron kendi başına bir firma old. için isg uzmanı şart.
    2. Isgkatipten osgb'nizle firma arasında herhangi bir sözleşme olmadıysa yapılan tüm işlerin hiçbir geçerliliği yoktur. Sen de imza atsan da atmasan da sözleşme yapmadan sorumlu olamazsın. Hukuki anlamda A sınıfı asıl sorumlu olur, sen çok tehlikeli firmaya bakamaz dolayısıyla asıl sorumlu olamazsın ama yine de sorumluluğun bulunmakta. Ve A ya da B sınıfının imzası olmadan risk değerlendirmsinin falan geçerliliği olmaz.
    3. Sen de imza atabilirsin ama A ya da B nin imzası yoksa geçerliliği olmaz.

Kolay gelsin.

Diğer arkadaşlara : Biz de böyle öğrendik sora sora öğrenip yaşaya yaşaya tecrübe kazanıyoruz. Arkadaşlarımıza her zaman yardımcı olmalıyız.
  7. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşımız bana özelden ulaştı ben de aynı gün itibariyle yardımcı oldum.. Ondaki sıkıntı biraz yeni olmanın verdiği heyecen ile yanlış birşey yapmak istememesi ve anlaştığı osgb tarafından keriz yerine koyulmak istememesi. İyi bir uzman olacağına eminim. Onada söylediğim gibi yönetmelikleri iyi bilirse kısa zamanda mesleğe adapte olacaktır..