1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Çay tarlaları kaçak işçilere kaldı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çay tarlaları kaçak işçilere kaldı
  haber1.jpg

  Doğu Karadeniz’de 200 binden fazla üreticisi olan ve 1 milyondan fazla insanın geçim kaynağı durumundaki çay, artık çalışma izni olmayan 10 bine yakın Gürcü ve Rus işçiler tarafından hasat ediliyor. Üreticiler, yerli işçilerin maliyetinin yüksek olmasından dolayı günlüğü 80-90 lira olan yabancı uyruklu işçileri tarlalarında çalıştırıyor.

  Çoğunluğunu Gürcistan ve Rusya’dan gelenlerin oluşturduğu sözkonusu kişiler Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak başlayan yaş çay kampanyasının ardından bölgeye akın ediyor. Ülkeye turistik gezi kapsamında giren ve 3 ay kalma izni bulunan kaçak işçiler, bölgedeki uzantıları sayesinde çay tarlaları ve özel sektör çay fabrikalarında çalışma imkanı buluyor. Çay üreticisi, yerli işçilerin maliyetinin yüksek olmasından dolayı Gürcü ve Rus işçileri çalıştırmayı tercih ediyor. Tarlada çalışan kaçak işçiler, günlük yevmiye olarak 80-90 lira arası bir ücret alıyor. Bazı bölgelerde ise bu işçiler topladıkları çay tonu başına üretici ile 250 liraya anlaşıyor. Özel sektör çay fabrikalarında da hiçbir sosyal güvencesi olmadan kaçak statüde çalıştırılan işçiler, aylık 600-700 lira ücretle çalışıyor. İşçiler, Ekim ayında biten çay hasadının ardından, bir sonraki yıl yeniden gelmek üzere ülkelerine dönüyor. Bölgede kaçak işçi sayısının 10 bine yakın olduğu söyleniyor.

  Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bölgede özellikle çay tarlalarında Gürcü işçilerin ağırlıklı olarak çalıştırıldığını ifade ederek "Bölgede yaşayanların çoğu büyük şehirlere göç etti. Genç nüfus çok az. Yerli işçinin olmaması, olan yerli işçinin de çalışma maliyetinin yüksek olması üreticiyi kaçak Gürcü işçileri çalıştırmaya yönlendiriyor." dedi.

  Çay Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Mavi ise Doğu Karadeniz’de çalışma izni olan yabancı işçi sayısının yüzü geçmeyeceğini öne sürerek "“Bölgede yaklaşık 10 bin kişi çalışma izni olmadan kaçak statüde çay fabrikalarında ve tarlalarda çalıştırılıyor. Çay sektöründeki işadamları bölge insanına tatmin edici ücret vermediğinden insanımız buralarda çalışmıyor. Sektörde ihtiyaç duyduğu işçi açığını yabancı işçilerle karşılıyor. Çalışma güvencesi olmaksızın düşük fiyatlarda bir öğün yemeğe bu işçilerin çalıştırıldığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

  Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan da çay üreticisinin yerli işçi bulamadığından yabancı işçileri tarlasında çalıştırmak zorunda kaldığını söyledi.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   237,9 KB
   Görüntüleme:
   3.275
 2. kozdemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44637
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  euas
  Bugun çay toplayamam çiselidir, ciseli.. :)