1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Çekocular isg uzmanı oluyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 7 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Adana Milletvekili Ali Demirçalı, TBMM Başkanlığına verdikleri kanun teklifi ile Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunlarının da İş Güvenliği Uzmanı olabilmelerine olanak sağlamalarını önerdi.

  Gürsel Tekin ve Ali Ddemirçalı, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 3. Maddesinde bir değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığına başvurdu. Demirçalı ve Tekin, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi ile birlikte, işletmelerin uzmanlar tarafından verilecek eğitimlerle bilgilendirilmesinin amaçlandığını, yasa ve mevzuat hakkında hem işyeri, hem de işçiler ile ilgili alınacak tedbir ve davranışların, iş güvenliği uzmanları tarafından denetlenmeye başlandığını anımsatarak kanun değişikliğini gerekçesini şöyle dile getirdi:

  “Kanun, kimlerin iş güvenliği uzmanı olabileceğini düzenlerken “İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı” ifadesine yer vermiştir.

  Ancak iş güvenliği uzmanlığını, tek başına teknik sınıfa giren mesleklerle sınırlı tutmamız, çağımızın iş yaşamı ve çalışma koşulları gerçeğini bilmediğimiz anlamına gelmektedir. Çünkü çalışan sağlığı ve güvenliği alanında, teknik ve mühendislikten kaynaklanan risklerin önemi her geçen gün artsa da, diğer yandan örgütlenme, sosyal ilişkiler, sosyal süreçler gibi birçok konu, çalışanların sağlık ve güvenliği üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır.

  Yukarıda örnek olarak verilen sosyal konular, teknik elemanların eğitim konuları ve uzmanlıkları arasında bulunmamaktadır. Teknik bir elamanının “çalışma şartları, sosyal ilişkiler ve çalışma ortamı ile ilgili faktörler” konusundaki uzmanlıkları doğal olarak sınırlıdır. Bu gibi konularda sosyal bilimler alanında eğitim almış kişiler daha etkili olabilecektir.

  Çalışma koşulları bakımından, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunları önemli bir konumdadır. Çalışan sağlığı ile güvenliğine ilişkin hukuksal, sosyal, ekonomik, insani unsurlar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümlerinin müfredatında fazlasıyla bulunmaktadır. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunlarının bu olanaktan dışlanması yerinde ve doğru bir karar değildir.

  Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunlarının, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı yetiştirme-eğitme belgesi de bulunmaktadır. Uzmanlık Eğitimi veren eğitim kurumlarında hocalık yapan bu kişilerin, eğitim verdikleri işi yapma hakkının kendilerine tanınmaması doğru değildir. Asıl işleri bu olan uzman kişilere alanlarında çalışma yapmalarını engellemek hakkaniyet ölçülerine de uymamaktadır.

  Sonuç olarak, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 3. Maddesinde değişiklik yapıldığı takdirde, çalışan sağlığını yalnızca teknik ve mühendislik meselesi olmaktan çıkarıp, sosyal yönden incelenen bir alan haline de getirmiş olacağız.

  ülkedehaber.com
 2. berkaygurcan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8725
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özdemir İnşaat
  Işığı gören geliyor hadi hayırlısı..
 3. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Her şey çorba oluyor
 4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  herkes uzman olmak için uğraşıyor bizde belgemiz var diye seviniyoruz en sonunda duvara asıp bırakacağım
 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Gelin gelin sizde gelin.
  Bence beden eğitimi öğretmenlerine bile bu uzmanlık belgesi verilmeli. Polislere ve itfaiyecilere de. Hatta noterler de alsın canım onların nesi eksik;?
 6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  lise mezunları bile alsın olay çözülsün asgari ücrete çalışır herkes
 7. aday İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  yüksek okul açtılar, lisesini de açarlar. bu ülkede herşey yapılır ve sonra içine edilir. felsefe hocamın dediği gibi "biz kanalizasyon yapmadan eve klozet koyarız, bir hafta demeden evi kokudan terkederiz" demişti çok haklıymış...
 8. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
  'Çalışma koşulları bakımından, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunları önemli bir konumdadır. Çalışan sağlığı ile güvenliğine ilişkin hukuksal, sosyal, ekonomik, insani unsurlar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümlerinin müfredatında fazlasıyla bulunmaktadır. '

  Yukarıdaki ifadede geçen müfredatı insani unsur,sosyal,ekonomik açıdan ele alan bir ÇEKO'cunun merdivenin genişliğinin ...... cm olması gerektiğine,tankların duvarının tankın 1/2 i hacminde olduğuna ve bu tip teknik konulara ne kadar aşina olduğunu gösterir bilinmez.Bizler üniversiteden İSG Uzmanı olarak mezun olmadık ya da annemizin karnında iken de öğrenmedik fakat bu ülkede doktorluk,avukatlık ve mühendislik yerlerde değil ise ben de bir şey bilmiyorum.
 9. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  gördüğüm kadarıyla sayın milletvekili iş sağlığı ve güvenliği'nin temel prensiplerini bilmiyor: "çalışan sağlığını yalnızca teknik ve mühendislik meselesi olmaktan çıkarıp, sosyal yönden incelenen bir alan haline de getirmiş olacağız." bu cümleye neresinden bakarsanız tutarlı bir tarafı yok. birileri gaza getirdi diye bilmediğiniz konularda ahkam kesmemek lazım diye düşünüyorum. çeko mezunları "hukuksal, sosyal, ekonomik, insani unsurlar" konularında yeterliymiş, geri kalanları ne yapacağız? :)
 10. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Şimdi ÇEKO mezunlarının isg uzmanı olmasınıı öneren vekiller diyor ki: "ÇEKO mezunları, isg uzmanlığı kursunda uzmanlar ders veriyor, ders verdiği konuda sertifka niye alamıyor?"
  Bu kadar saçma sapan bir soru,böyle saçma sapan bir bakış açısı olabilir mi?
  ADama sorarlar:" kardeşim isg uzmanları kırk küsur ders alıyor, kaç dersi çekocu veriyor?"

  Eğer hepsini veriyorsa tamma uzman olsun..Ama hepi topu iki ders veriyor diye kırk dersin uzmanlığını nasıl alır? Bu bir..

  Bu mantıkla ben mühendislik okurken bana matematik anlatan matematik hocasının elektrik mühendisliği diploması alması lazım, bu iki..

  İSG uzmanlğı sadece 1 aylık kurs derğil, 1 aylık kurs ile teknik bilginin bileşimidir. Bu da üç..

  Efendim NEBOSH alanların mezuniyetine bakılmıyormuş?

  Buradan NEBOSH ile ilgili bilgisi olan arakdaşlara bunu soruyorum. NEBOSH herkese veriliyor mu?

  Verilse bile, avrupa ülkelerinde çalışanalrdaki isg kültürü ve uzmana düşen iş ile ülkemizde uzmana düşen iş aynı mıdır ki sertifikasyon mantığı birebir aynı olsun.

  İSG uzmanlığı idari bölüm mezunlarına verilecekse biz mühendislere yasaklansın...Ben aynı payeyi almayı zul addederim, mesleğime hakaret gibi birşey...