1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çelik halat gerdirme

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve hasan ç tarafından 8 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar

6 kolonlu su kulesi üzerinde yüksekte çalışma yapılacak.

Kolonlara çelik halat ile gerdirme yaparak yatay yaşam hattı oluşturmak istiyorum.

Merak ettiğim konu gerdirme yapılan çelik halatın mukavemeti sonrasında ne olur? Çünkü başka işlerde de kullanılacak bu halat. Bir sonraki kullanımda riskli olur mu?

Teşekkürler.
  2. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    biz 20 metrelik bi hatta 6 metrede 1 destek atmak kaydı ile 10 luk çelik halat kullanıyoruz , bence hiç bir işçi 10 luk çelik halatın mukavetini etlkileyemez :)
  3. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6m de bir destek dediğiniz nedir?
    6x7 çelik halat var. Hangi ölçüde ne şekilde gerdirme yapılacağı her iş için farklı farklı olacağından atıyorum 20m lik çelik halat için o gün ihtiyacımız 10m. 10m için rodansa takıp klemenslediğim çelik halata gerdirme yapacağım. Bir sonraki gün 15m ihtiyacım olacak diyelim. Bu sefer aynı işlemi 15m için yapacağım. Bu çelik halatı bu şekilde kullandığımda mukavemetinde kayıp olur mu peki?
  4. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ^^_____________^_____________^______________^^
    6m 6m 6m
    toplam 20 metrelik hat
    6 metrede bir sünmesin hat aşağı diye halkadan geçirtip çelik dübelle sabitleniyor
    bizde sabit olduğu için bişey olmaz 6x7 lik çelik halatın dış çapı 10 mm veya yakınsa kesinlikle mukavemetinden korkma
    bence asıl endişe etmen gereken yerler klemensler , aynı kemens aç kapat ağız ve dişleri gevşeyip tam sıkma sağlama çzelliğini zamanla kayabedebilir,
    bu konuya çok mükemmel vakıf değilim ama öngörüm bu şekilde,
    iyi çalışmalar
  5. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladım hocam aralara mapa ile yaparsınız tabi. Destek deyince başka türlü anladım pardon.

İşin yapılacağı yerin resmini atıyorum. Benim problemim asıl işveren kesinlikle en ufak bir çivi dahi çakılmasını istemiyor. Bu yüzden güvenliği sağlamak konusunda sıkıntı çekiyorum. İşaretlediğim kırmızı çizgiler su kulesinin çevresinde çelik halatı gerdirme yapacağım yer. Orta kısımda boşluk var bu kısıma ağ gerilecek. Kaynak yapılacağından yanmaz kaynak kumaşından sipariş ettim. Ağın üzerine konacak. Fakat ağ için kanca dübel çakamıyorum. Ağıda bir şekilde sabitleyeceğim. Yukarıya vinç ile çıkartıyorum. Ortadaki merdiveni kullandırmıyorum.

Kulenin tepesinde çakılı bir tek halka var. O halka üzerinden dikey yaşam hattı oluşturmayı da düşündüm fakat kulenin kenarları halatlara zarar vereceğinden ve çalışmanın yapılacağı kısıma uzak kalacağından bundan vazgeçtim.

Diğer fikrimde karşılıklı kolonlar arasında gerdirme yapıp, geri sarımlı düşüş durdurucu kullanmak. Fakat yukarıda 3 kişi çalışacak 3 ayrı geri sarımlı araştırması yapıyorum. Fakat fiyatları maaşallah. 6m liklerinde halat kullanılmış 10m liklerde çelik var. 10m lik alıp uzun ömürlü sağlam ve kullanışlı bir şey düşündüm. fiyatları tanesinin 1000tl civarında.. Firma bünyesinde çalıştığımdan ekonomik çözümler arıyorum. 1. yöntem de sıkıntı farkedersem 2. yönteme bayılacağız artık parayı :)

Bu konuda tavsiyeye açığım.

6. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bence çizdiğiniz şekiller gayet uygun, bina konik olduğu için aşağı doru kaymaz veya üstte ki kolonlardan destekte atılabilir dübelsiz