1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve çevre danişmanlik firmalari hakkinda yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 21.11.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28828
    Amaç
    Bu Yönetmeliğin amacı, çevre görevlilerinin, çevre yönetim birimlerinin ve çevre danışmanlık firmalarının niteliklerine, sorumluluklarına ve belgelendirilmelerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    :D büyük balık küçük balığı yutacak hatta canına okuyacak. Büyük balıklar karnını daha çok doyuracak.

Çevre Mühendisleri, çevre görevlisi olabilmek için yeniden sınava tabi tutuluyor... Önceden alanlara da aynı iş güvenliği gibi eğitim yenileyecek. Vizesini zamanında yaptırmayanlardan %50 daha fazla ücret alınacak. He bu arada vize süresi 4 yıl.

İş Güvenliği alanında eğitim kurumları olduğu gibi çevre alanında da eğitim kurumları bu işten epey rant sağlayacak...

Bir çevre görevlisi EK 1 de ise 2 puan EK 2 de ise 1 puan sayılan iş yerlerinden toplam 16 puanlık yerlere bakabilecek.

Bir danışmanlık firmasında en az 5 çevre görevlisi olacak.

Bunlardan biri en az 5 yıllık tecrübeli Koordinatör Çevre Görevlisi,

Biri en az 3 yıllık tecrübeli Çevre Görevlisi,

Biri en az 2 yıllık tecrübeli Çevre Görevlisi,

Diğer ikisi çaylak/yeni mezun Çevre Görevlisi olabilecek.

Çevre Görevlisi başka bir işte çalıştığı tespit edilirse belgesi iptal olacakmış.

Yani, İş Güvenliği Uzmanı olan Çevre Görevlisi olamayacak... 2 belgeyi birden alanlar çöpe atsınlar denmiş...

Yönetmelik 1/1/2014 tarihinde yürürlüğe giriyor. Mevcut danışmanlıklara 6 ay süre tanınıyor bu tecrübeli çevre görevlilerini bulmaları için. Sonra bulamazlarsa belgeleri 6 ay askıya alınıyor. Yine yapamazlarsa iptal ediliyor falan filan...
  3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Talha Taflıoğlu şu ifadenize takıldım biraz:

Tanıdığım bir Makina mühendisinin çevre görevlisi, iş güvenliği uzmanı sertifikası, şantiye şefliği, hatta LPG sorumlu müdür belgesi var ve hepsinden de ayrı ayrı sigorta primi yatıyor. Sektörde bayağı da bir tecrübesi var. Şimdiye kadar da hiçbir sıkıntı çıkmadı. Bu nasıl oluyor?
  4. Metin ŞENGÜL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118268
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonunda oldu Çevre Mühendisliğinin bittiğinin resmidir.
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Enes bey bugün çıkan yönetmelik 1/1/2014 te yürürlüğe girdiğinde o arkadaşın Çevre Görevlisi belgesi çöp hükmünde gibi olacak.

Sadece Çevre Görevliliği kim yapar ki? Bir de sözünü ettiğimiz kişi makine mühendisi yani :)
  6. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    BÖYLE ANLAYIŞIN...........................
    İnsanları okumaktan kendini geliştirmekten tiksindirdiler bu mevzuatları çıkartanların hepsinin devletten atılması lazım hiç birşeyden anlamayan öek kafalılar kendilerine nasıl kar sağlıyorsa o şekil değiştiriyorlar İş güvenliğinin cıvkı çıktı çorba oldu kanun oturana kadar hakı yenenin hakkı yendi.
    Çevre görvlisi işi başlangıçtan beri karışıktı yine aynı şekilde karıştırdılar. Milleti sömürmek için 4 yılda bir yenileme acaba bu mevzuatları çıkartanlar okuyormu kendilerini sizlerin bizlerin onların yerine koyuyorlarmı ?

Ondan sonra yok geziymiş yok bilmem neymiş olur tabi isyandır bu zorla isyana teşvik ediyorlar. Ben çevre mühendisi olucam 4 yıl okuyacam başka bölümden biride 2 ay diş sıkıp sınava girecek ikimizde ne olduk çevre görevlisi. hak mı bu Oda iş güvenliği sınavına girecek bende o iş güvenliğiğle birlikte bitrdiği okulun dalını ıkısını bir arada yapacak çevre mühendisi hayır sen yapamazsın ya çevre görevlisi ya iş güvenliği,
    İnsan haklarına aykırı Gerçi bu hak bu topraklarda yokta .

Sözün bittiği yer en iyisi 10 tane koyun alıp onları otlatmak, yok yok oda olmaz bu seferde sen şu mühendissin sen koyun otlatamazsın derler
  7. Gözde ÖZKANLI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gidin evinizde oturun diyecekler yakında.. meslekten soğuttular insanı :(
  8. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Ama çevre mühendisi arkadaşıma sordum bu yazdığınızı, o eskiden beri vardı zaten dedi bana. Çevre mevzuatına pek hakim değilim ama kafam karıştı biraz. Yönetmeliği de okuyamadım daha.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Kasım 2013 ---
    Bu çevre mühendisleri bir araya gelip tepkilerini ortaya koymalılar bence. Ben endüstri mühendisiyim, çıkan yönetmelik işime yaradığı halde çevre mühendislerine çok haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Gidin arayın hakkınızı.
  9. Zeynep İpek Özkaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54095
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlahiyattan her bölüme geçiş var, mühendislik tamamlama sınavı var herkes mühendis- hangi meslek dersini almış, görmüş, okumuş; hiçbirini!!, iş güvenliği zaten yerlerde sürünüyor,çevre mühendislerine yaptıkları haksızlık ortada... Bu ülkede bu insanlarla bu zihniyetle, bu cehaletle hiçbirşeyin adil, adaletli, dürüst gideceğine inanmıyorum. Bu kadar sığ, bu kadar cahil, mezar taşı gibi suskun bir toplum olduğumuza inanmak istemiyorum! Her alanda her meslekte her sektörde yanlış uygulanan, hukuka aykırı olan, insanlığa aykırı olan o kadar çok davranış ve uygulama var ki. İşin tuhaf yanı bunlarla karşılaşan insanların sus pus olması ve ne hikmetse şakşakçı olması! görünen o ki biz bu ülkede daha çooook sömürüleceğiz gözümüz aydın ! Güvenle uyu Türkiye !
  10. Çiğdem Karaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG Yükselme sınavları, yeni çevre yönetmelikler.. Keşke isg uzmanlığı sahibi her Çevre Mühendisi seçim yapabilse ve yaratılan isg uzmanlığı kaosu daha da artsa.. Diplomam değersizleştiriliyor, emeklerim her alanda heba ediliyor.. Ben kendi adıma karşılaşacağım her zorluğu göze alıp diplomama sahip çıkacak, bırakalım yükselmeyi c sınıfı iş güvenliği uzmanlığından vazgeçecek, yükselme çabamı iş güvenliğinde kullanmayacak, istediğinize alet olmayacağım.
  11. sema gültekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  12. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşına sorar mısın. Var olan metni gönderir mi ? İSG UZMANI İSG katip programında belli olacak. Çevre Görevlisi olarak çalıştığında belirtmesi gerekiyor. 2 si olduğunda sgk dan çakışacak. Çakıştığında devlet gözüne çarpar. Belge iptal olacak.
  13. sema gültekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    03.12.2013 tarihinde saat 14:00 da twitter da sesimizi #çevregörevlisideğilçevremühendisiyiz hashtag‘ı ile duyuruyoruz!!!
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çevre Mühendisi olan biri olarak neden ÇEVRE GÖREVLİSİ diye bir kavram için sınava gireyim!!
    ve en önemlisi ÇEVRE GÖREVLİSİ için neden farklı meslek dalları sınava girerek ÇEVRE GÖREVLİSİ olabilsinler!!
    Ülkemiz çok ama çok ilginç bir ülke...
  15. ozgeozel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O kadar imza toplanıyor ama görüldüğü gibi takmıyor kimse bizi. Ocak 1 e ne kaldı şurda ? İş ilanlarında görüyoruz 'Çevre ve İş Güvenliği' diye arayış içindeler. Bunu bile bile nasıl çıkarıyorlar şu yönetmeliği hiç anlamıyorum. O zaman devlete alım yaparken de Çevre Mevzuatı'ndan sınav yapsınlar kolay değil bu işler. Başka bir şeyler yapmalıyız yoksa ya çoğumuz işsiz kalacak ya da çok ucuz fiyatlara çalışmak zorunda kalacağız.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2013 ---
    Ve konuyla ilgili bakanlığı aradığımda karşıdaki bayanın benimle tersleyici konuşması gerçekten canımı sıktı. Memur olunca iş bitmiyor