1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Çevre ve şehircilik bakanlığından yapı işçilerine belge

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapı işçilerine belge
    Yapı sektöründeki işçi ve işverenler nezdinde farkındalık oluşturmak için "Mesleki Yeterlilik Belgesi" eğitimi verilecek
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yapılacak eğitimlerin inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Eğitimlerle sınırlı sayıda, "geçici ustalık belgesi" sahibi kalıpçı, sıvacı, asansörcü, betoncu, demirci, sıhhi tesisatçı, duvarcı, elektrik tesisatçısı, ısı yalıtımcısı, iskele kurulum elemanı iş erbabının mesleki niteliklerini geliştirerek Mesleki Yeterlilik Kurumu mevzuatına uygun "Mesleki Yeterlilik Belgesi" alabilmelerinin amaçlandığı belirtilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce tamamen ücretsiz eğitim ve belgelendirme uygulamasının yapılacağı vurgulandı.

İlk etapta "betonarme demirci" ustalarının eğitim ve belgelendirilmesi ile başlanacak eğitimlerin 5 gün, toplamda 40 saat teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısımdan oluşacağı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de eğitimlerin önemine dikkat çekerek, "1 Ocak 2015'ten itibaren, yapı ustalarına geçici ustalık belgesi verilmesine son verilecek. Daha önce geçici ustalık belgesi almış olan yapı ustalarının belgelerini 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' ile değiştirmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.

2. zeynel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hangi firma yetkilisi işveren elemanlarını 5 gün 40 saat eğitime gönderecek merak ediyorum. özellikle inşaat sektöründe bekleyelim yılbaşını bakalım :)
  3. pınar meral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaatlarda yapılan denetimlerde Müfettişler çalışanların mesleki eğitimlerini istediler çıraklık eğitimle konuştum yogunluktan dolayı kursu acamıcaklarını belirttiler.Çevre ve Şehircilik müdürlüğünü aradım geçici yeterlilik belgesi 2017 ye kadar geçerlidir deniliyo ordakilermi yanlış biliyolar anlamadım.geçici ustalık belgesinden mesleki yeterlilik belgesine nasıl çevrilir.Egitim ücretsiz degılmiş kişi başı 10 liraymış
  4. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İster çevre ve şehircilik bakanlığı versin ister çıraklık eğitim merkezi versin bir de işveren işçileri 5 gün 40 saat işi durdurup işe yollasın inşaat işçileri o eğitimi kesinlikle ve kesinlikle dinlemez, alması gerekeni de almaz. Dalga geçip of pof edip çıkar. Kim ne derse desin .

Not: Bilinçli işçi ve usta yok mu var, ama çok az orana % 3-4 dersek yanlış olmaz.
    Türkiye geneli itibariyle !
  5. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Acilen tamamlanması gereken bir eğitim.
  6. nyuceyurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    böyle bir eğitime acilen ihtiyaç vardı iyi olmuş.çalışanların kıl dönemini iyi değerlendirmelrinde fayda var.
  7. zafer turk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    meb
    zaten çevre ve şehircilik bakanlığının yönetmeliği gereği bu belgelerin geçerli olabilmesi için meb e bağlı kurumlardan 32 - 40 saat eğitim almaları gerekiyordu. yeni bir şey değil ki bu. geç bile kalındı....
  8. pınar meral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olması gereken eğitim yalnız müfettişlerin bunu bazı yerlerde isteyip tutanağa yazıp bazı inşaatlarda yazmaması ilginç değilmi
  9. zeynel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hükümet kendi çıkardığı kanundan bi haber ve nasıl bu belgeler veriliyor denetleme yok. Şantiyemin birinde eğitim veren hoca dediki siz parayı ve evrakları verin ben belgeleri çıkarıp size göndereyim diye talepte bulundu tabiki kabul etmedik ama iş para olunca bir yolu bulunuyor herşeyin hangi bakanlık verirse versin
    yorum sizlerin...