1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Çevre ve şehircilik bakanlığından yapı işçilerine belge

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapı işçilerine belge
  Yapı sektöründeki işçi ve işverenler nezdinde farkındalık oluşturmak için "Mesleki Yeterlilik Belgesi" eğitimi verilecek
  [​IMG]
  [​IMG]
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yapılacak eğitimlerin inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

  Eğitimlerle sınırlı sayıda, "geçici ustalık belgesi" sahibi kalıpçı, sıvacı, asansörcü, betoncu, demirci, sıhhi tesisatçı, duvarcı, elektrik tesisatçısı, ısı yalıtımcısı, iskele kurulum elemanı iş erbabının mesleki niteliklerini geliştirerek Mesleki Yeterlilik Kurumu mevzuatına uygun "Mesleki Yeterlilik Belgesi" alabilmelerinin amaçlandığı belirtilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce tamamen ücretsiz eğitim ve belgelendirme uygulamasının yapılacağı vurgulandı.

  İlk etapta "betonarme demirci" ustalarının eğitim ve belgelendirilmesi ile başlanacak eğitimlerin 5 gün, toplamda 40 saat teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısımdan oluşacağı bildirildi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de eğitimlerin önemine dikkat çekerek, "1 Ocak 2015'ten itibaren, yapı ustalarına geçici ustalık belgesi verilmesine son verilecek. Daha önce geçici ustalık belgesi almış olan yapı ustalarının belgelerini 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' ile değiştirmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.

  [​IMG]
 2. zeynel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hangi firma yetkilisi işveren elemanlarını 5 gün 40 saat eğitime gönderecek merak ediyorum. özellikle inşaat sektöründe bekleyelim yılbaşını bakalım :)
 3. pınar meral İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İnşaatlarda yapılan denetimlerde Müfettişler çalışanların mesleki eğitimlerini istediler çıraklık eğitimle konuştum yogunluktan dolayı kursu acamıcaklarını belirttiler.Çevre ve Şehircilik müdürlüğünü aradım geçici yeterlilik belgesi 2017 ye kadar geçerlidir deniliyo ordakilermi yanlış biliyolar anlamadım.geçici ustalık belgesinden mesleki yeterlilik belgesine nasıl çevrilir.Egitim ücretsiz degılmiş kişi başı 10 liraymış
 4. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İster çevre ve şehircilik bakanlığı versin ister çıraklık eğitim merkezi versin bir de işveren işçileri 5 gün 40 saat işi durdurup işe yollasın inşaat işçileri o eğitimi kesinlikle ve kesinlikle dinlemez, alması gerekeni de almaz. Dalga geçip of pof edip çıkar. Kim ne derse desin .

  Not: Bilinçli işçi ve usta yok mu var, ama çok az orana % 3-4 dersek yanlış olmaz.
  Türkiye geneli itibariyle !
 5. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Acilen tamamlanması gereken bir eğitim.
 6. nyuceyurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  böyle bir eğitime acilen ihtiyaç vardı iyi olmuş.çalışanların kıl dönemini iyi değerlendirmelrinde fayda var.
 7. zafer turk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  meb
  zaten çevre ve şehircilik bakanlığının yönetmeliği gereği bu belgelerin geçerli olabilmesi için meb e bağlı kurumlardan 32 - 40 saat eğitim almaları gerekiyordu. yeni bir şey değil ki bu. geç bile kalındı....
 8. pınar meral İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Olması gereken eğitim yalnız müfettişlerin bunu bazı yerlerde isteyip tutanağa yazıp bazı inşaatlarda yazmaması ilginç değilmi
 9. zeynel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hükümet kendi çıkardığı kanundan bi haber ve nasıl bu belgeler veriliyor denetleme yok. Şantiyemin birinde eğitim veren hoca dediki siz parayı ve evrakları verin ben belgeleri çıkarıp size göndereyim diye talepte bulundu tabiki kabul etmedik ama iş para olunca bir yolu bulunuyor herşeyin hangi bakanlık verirse versin
  yorum sizlerin...