1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çocuk işçi -genç işçi tam tanımı

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve songuko tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

  1. songuko İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    çocuk işçi -genç işçi tam tanımını bilen?
    farklı kaynaklar 14-15-16 yaşları için bilgi kirliliği oluştu da
  2. nejlaaslan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    Bakanlık : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    Müfettiş : Baş iş müfettişi, iş müfettişi ve yetkili iş müfettişi yardımcılarını,
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,
    Hafif iş : Yapısı ve niteliği itibariyle ve yerine getirilmesi sırasındaki özel koşullara göre;
  3. songuko İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    24 Aralık 2011 sorusu

    16. İş Kanununa göre işverenler işyerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç kaç iş günü içinde yazı ile ilgili birime bildirmek zorundadır?
    a.10
    b.7
    c.3
    d.2
    Cevap:d-2

    18 Mayıs 2013 sorusu
    89. 5510 sayılı kanuna göre ölümlü olmayan iş kazalarının SGK'ya bildirilmesi kaç iş günü içinde yapılmalıdır?
    a.1 b.2 c.3 d.4 (Cevap:c-3)

    arkadaşlar bu 2soru birbirinden farklı mı birisi bana izah edebilirmi?
    —
  4. songuko İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
  5. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Çocuk işçi ve genç işçi kimdir?
    İş Kanunu, kadınlar ve engelliler gibi bazı grupları koruma altına alırken çocuk ve genç işçileri de unutmamıştır. Bunların özel olarak korunmaya muhtaç olduğu açıktır. Bunun nedeni ise hem bedenen hem de ruhen bu yaştaki işçilerin olgunlaşmamış olması ve her türlü etkiye açık olmasıdır. Bu yazıda kısaca çocuk işçi ve genç işçi tanımını yapalım.

    Çocuk işçi kimdir?
    14 yaşını tamamlamış ama 15 yaşını doldurmamış ve aynı zamanda ilköğretimini tamamlamış işçi, çocuk işçidir. O halde aşağıdaki şartları taşıyan bir işçi çocuk işçi olarak kabul edilecektir.

    Yaşının içinde olan ( Ne 14’ ün içinde ne de 16’ nın içinde olamaz)
    İlköğretimi bitirmiş olan "Genç işçi" kimdir?
    15 yaşını bitirmiş ama 18 yaşını tamamlamayan işçi, genç işçidir. O halde genç işçi için 16, 17 veya 18 yaşının içindeki işçidir diyebiliriz.

    14 yaşını doldurmamış çocuklar ne olacak?
    Peki ya çocuk, ilköğretimi tamamlamamışsa ne olacak? Peki henüz 14 yaşını doldurmamışsa, yani 15. yaşının içinde bile değilse çalışamayacak mı?

    Yukarıdaki asgari şartları bile taşımayan çocuklar da çalıştırılabilir. Ancak 14 yaşını doldurmamış ya da ilköğretimini tamamlamamış bu çocuklar sadece kültür, reklam ve sanat faaliyetlerinde, yazılı olarak sözleşme yapılması ve her faaliyet için tek tek izin alınarak çalıştırılabilirler.

    Bir konuda yine açık kalan nokta var: Madde 3 c de Genç işçi tanımında "Genç çalışan: 15 yaşını bitirmiş ancak 18 yaşını doldurmamış çalışanı" diye bir tanım varken madde 32 nin c bendinde de "71 inci maddesinin üçüncü fıkrasında geçen “hafif işler” ibaresinden sonra gelmek üzere “, 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit işlerde çalıştırılabilecekleri” ibaresi eklenmiştir" şeklinde belirtilmiş.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Son zamanlarda medyada ortaya çıkan Aleyna TİLKİ furyasını siz de duymuşsunuzdur.
    Bu durumda 16 yaşında olan bu kardeşimizin sahne aldığı mekanlarda çalışması yasal olarak suç olarak biliyorum ben.
    Sizler ne diyorsunuz bu konuda?