1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çocuk parklarına süs bitkileri değil meyve ağaçları dikilsin (haberexen) engin konyaligil yazdı..

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 5 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Engin KONYALIGİL
    samsunisg@gmail.com

Samsun halkına, sosyal sorumluluk projesi çağrısı.

Kent yaşamanın yoğunluğunu, ağırlığını ve görselliğini giderek hissettiğimiz Samsunumuzda “Doğal yaşam alanların oluşturulmasına” yönelik bir kampanyadan bahsetmek istiyorum sizlere…

Kampanyanın ana unsurunu oluşturan alanların başında, Samsunda daha önce yapılmış veya yapılacak park ve bahçeler olması, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza kent ortamında doğal yaşamı sağlama açısından oldukça önemli olacağını düşünmekteyim.

İnsanların dinlenme, oyun ve aileleri ile vakit geçirdiği alanların başında gelen park ve bahçelerde plastik yığınları ve ham maddelerce şekillendirilen görsellik, klasikleşmiş süs bitkilerinin kullanıldığı alanlar niçin meyve ağaçları dikilerek süslenmesin ki! Erik, vişne, kayısı, şeftali, elma, armut, nar….

Düşünsenize çocuğunuzu aldınız; oyun oynaması ve vakit geçirmesi için oturduğunuz yerde belediyelerin yaptığı park alanındasınız ve çocuğunuz günümüzde beşinci elden yediği meyveleri direk ağacından kopararak yediğini.

Şayet yapılan bu samimi çağrı özel ve kamu sektör yöneticilerinden destek görürse, ilköğretim çocukları aracılığı ile de ağaç dikim işlemleri yapılabilir. Çocuklara meyve ağaçları hakkında bilgi verilerek, doğal meyvenin yararlarından bahsedilebilir.

Aileler ve çocuklar eğlenmek için gittikleri oyun parkı ve bahçelerde sadece oyun aktiviteli değil, tıpkı bizim çocukluğumuzdaki gibi meyveleri dalından kopararak yiyebilir. Aynı zamanda doğayı gözlemleyerek doğasever bir nesil yetiştirmenin temelleri de atılmış olur.

Samsun da belki de yüzlerce oyun parkı vardır. Ama hiçbirinde meyve ağacı göremezsiniz. Hepsinde olan genel algı peyzaj mimarisi anlamında kullanılan süs bitkileri çalışmaları. Ben yapılan çalışmanın yanına uygulanacak meyve ağaçları dikimin çok faydalı olacağını düşünüyorum bir yenilik ve kültür değişikliği başlangıcı olacağını savunmaktayım.

Buradan bu işe destek olacak ve sahiplenecek kamu ve özel sektör yetkililerine seslenmek istiyorum. Lütfen böylesine anlamlı bir hayali samsunumuza kazandıralım. Çocuklarımızda dalından meyve yemenin zevkine varsın.

Çıkış amacımız ve vizyonumuz da bu olsun:

“Samsunumuzdaki park ve bahçelere süs bitkileri değil meyve ağaçları dikilsin. Çocuklarımız dalından meyve yesin.”

Saygılarımla.

“Kalbinizin asıl sahibine emanet olun.”
  2. Rafet Çelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91698
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ENGİN BEY SİZE KATILIYORUM
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu güzel öneri; ancak toplum yararına yapılmış bir ortak alanı birlikte, bozmadan kullanabilecek uygarlığa ulaşabilmiş topluluklarda uygulamaya geçirilebilir.

Evimizin bitişiğinde bulunan bize ait küçük bir toprak alanda yetiştirdiğimiz çeşit çeşit çiçekler, erikler ilim vakfı adı altında faaliyet gösteren yan binaya ibadet için gelen kişilerce kimi zaman koparılıp yerlere saçıldı, kimi zaman kökü ile birlikte çalındı.

Gerek yaşadığım semtteki, gerekse başka çevrelerdeki park ve bahçelerde her türlü çiçeğin sökülerek çalındığını, her yaştan insanın bilerek ve isteyerek bitkilere, ağaçlara zarar verdiğini görürüm.

Samsun'da insanlar bunları yapmıyor olabilirler. İstanbul'da yaşayan biri olarak İstanbul için şunları açıkça ifade edebilirim. Eğer bir oyun parkına veya bahçeye meyve fidanı dikerseniz, haber yayıldıktan en fazla birkaç gün içinde fidanların yerinde yeller esecektir. Çalınması güç olsun diye ağaç halinde dikerseniz, bu kez meyveleri çalıp satacak bunu iş haline getiren kişiler oluşacaktır. O meyveleri çocuklara asla yediremezsiniz.
  4. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben @ENGİN KONYALIGİL beyefendiye sonuna kadar katılıyorum.

Konu ile ilgili facebook iletisi bana görünür görünmez paylaştım. Çok da güzel tepkiler aldım. Sayın @menot 'un çekincesini anlayabiliyorum ve sonuna kadar da haklı aslında ama buna " Gavura kızıp oruç bozmak" derler. Sırf kötü örnekler var diye doğruları gizlersek, doğru olanı hiç görmemişler nasıl idrak edebilecekler.

Bulunduğunuz şehirleri bilmiyorum ama ikamet ettiğim Konya'da ve enim muhitimde bu tarz oyun alanlarının etrafları kapalı ve sürekli belediye tarafından özel güvenlikçilerle koruma altında. En azından bu tarz yerlerde denenebilir. Estetik açıdan çok güzelleri de var. Zaten kültür olayına gelince inanın hırsıza arsıza iş düşmez. Bizim içimizde de aç gözlü vatandaşlarımız olacak ve sınırlarını bilmeyip sorunlar çıkaracaktır. Bu işin oturması da en az ağaçların yetişmesi kadar 10-15 seneyi alacaktır.

Bakın birçok ege il ve ilçelerinde turunç meyvesi ağırlıklı olarak portakal, limon ağaçları üzerlerinde meyvelerle sokaklarda yenilmeyi bekliyor. Buralarda olsa inanın köklerlerdi ağacı. Ama köklemeyenler de var demekki.

Ben öneri olarak çok beğendim. Uygulamaya geçer mi bilemem ama ben geçtiğinin hayalini düşünüp, ne güzel olur be demeden kendimi alıkoyamıyorum.

Saygılar.