1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çocuklarımız için güvenli ortamlar yaratalım[1]::evde güvenli ortam nasıl oluşturabiliriz?

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çocuklarımız İçin GÜVENLİ Ortamlar Yaratalım -1

25 Kasım 2014 - 9:30
    Yazıyı PaylaşPermalink

İş sağlığı ve güvenliği derken hayatımızda da bunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Uzmanlarımız arasına yeni katılan Yasemin hanım bizlere Evde çocuklarımızla birlikte olduğumuz zaman neler yapmalıyız?Ne tür kazalar olabilir? Bunlardan nasıl kurtulabiliriz?En basit oluşabilecek tehlike nedir? vb soruların cevaplarını bizler için yazacak. Bizimle olduğu, bilgilerini paylaşacağı için çok teşekkür ediyoruz. Sizlerin de sorularınızı bekliyoruz.Keyifli okumalar herkese.

Evde güvenli ortam nasıl oluşturabiliriz?

"A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım. Asıl mesleğim iş kazalarını önlemek , işyerlerinde Risk Analizi yapmak, tehlikeleri tespit edip çalışanların kaza geçirme ihtimallerini ortadan kaldırmak. Ama aynı zamanda bir anneyim. 7 yaşında bir oğlum var ve çok şükür onu ev kazasına maruz kalmadan bu yaşa getirdim ve bundan sonra da evimdeki tehlikeleri tespit edip, onun kaza geçirme ihtimalini ortadan kaldırmak için gözlem yapmaya devam edeceğim.

Siz annelere de bu noktada yardımcı olmak ve artık bu elim ev kazalarının olmaması için payıma düşeni yapmış olmak için sizlerle yazılarımı paylaşmak istiyorum. Vesile olduğu için Burcu Hanıma ’da çok teşekkür ediyorum…

Okumuş olduğum bir ev kazası haberi :
    • 13 aylık ikiz kardeşlerden biri annesi tarafından odada olmadığı fark edilince evde aranıyor ve acı sürpriz. Minik Emir, banyoda su dolu kova içerisinde hareketsiz şekilde bulunuyor. İkiz kardeşler hayatlarının 13. Ayında ayrılmak zorunda kalıyor.
    • Ranzanın 2. Katından aşağıya inmek isterken kafası ranzanın korkuluklarına sıkışarak ölen 1 yaşındaki bebek, kapüşonunun ipi ile asılarak ölen 7 yaşındaki bir diğer çocuğumuz…
    Maalesef ki bu elim örnekleri arttırabiliriz. Bunlar başkalarının evlerinde yaşanmış, ateşin düştüğü yerleri yakmış kül etmiş çocuk ölümleri. Bizim evimizde olmadı evet ve de olması oldukça uzak geliyor hepimize değil mi? Evinde ranzası olanlar var mı aramızda?, mutfakta tezgah altında temizlik deterjanı olanlar yok mu şu an?, banyoda hiç su dolu kova unutmaz mıyız? , ya da hangimiz kapüşonlu ve ipi olan kıyafet giydirmiyoruz asla çocuğumuza? Duyduğumuz, okuduğumuz, şahit olduğumuz tüm bu ölümle sonuçlanan kazalar, her an bizim de başımıza gelebilir…

Ama benim çocuğum asla balkona yalnız çıkmaz, benim çocuğum hayatta dolabı açıp deterjanlarla oynamaz, benim çocuğum ranzanın ikinci katına çıkmaz, yıllarca 5. katta yaşadık bir kez bile pencereye yaklaştığını görmedim kesinlikle camı açmaz… değil mi? Bunları söylüyorsanız evinizde her an yaşanacak bir kazaya hazır olun derim. Çocuğumuza ve kendimize ne kadar çok güveniyorsak o kadar az dikkat ediyoruz demektir. Bu da kazanın yaşanmasının kaçınılmaz olduğu sonucunu doğuruyor maalesef.

Evlerde o kadar çok tehlike var ki bunların en büyüğü kendine ve çocuğuna aşırı güvenen ve “birşey olmazcı” dediğimiz ebeveynlerdir aslında.

Çocuk, hayatı yeni keşfeden, birçok şeyi ilk kez gören, tehlikelerden bihaber, sizin korumanıza muhtaç, birçok tehlike karşısında SON derece aciz ve masum bir varlıktır.

Evladını su dolu kovada kaybeden anne bir daha kovasında su bırakır mı, evladını pencereden düştüğü için kaybeden bir anne diğer evladını pencereye yaklaştırır mı, kapüşonunun ipi ile asılarak ölen bebeğin kardeşi kapüşonunda ipi olan bir giysi giyebilir mi… Hayır tabiki.

O zaman anladınız siz beni… Her şeyi deneyerek öğrenmek zorunda değiliz. Hadi hep beraber gözlem yapmaya başlayalım…"

Saygılarımla,

Yasemin TANRIVER ÖZTÜRK

KAYNAK