1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çok tehlikeli iş yerlerinde çalışacaklar için sözleşme örneği

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 23 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar sözleşmede eksiklikler olabilir çok hızlı bir şekilde hazırladım. katkılarınızla düzeltilebilir.


  İŞ GÜVENLİĞİ UZMAN SÖZLEŞMESi

  1.TARAFLAR

  İşyerinin ;

  Ünvanı :
  Adresi :
  Tel :
  Fax :
  e-posta :
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Sicil no:
  SSK sicil no :
  Faaliyet alanı :
  Yer aldığı risk grubu :
  Çalışan işçi sayısı :

  İş Güvenliği Uzmanının:

  Adı soyadı :
  Mesleği :
  Diploma no :
  Sertifika sınıfı ve no:
  Çalışma süresi :
  Adres :
  Tel :
  Fax :
  e-posta :

  2. SÖZLEŞMENİN SÜRESİ: Bir yıl süreli olan bu iş sözleşmesi …….../..………/………………. Tarihinde başlamış olup, ………../………../……………….. tarihinde işveren tarafından beş gün içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilmesiyle sona erer. Taraflardan birinin tek taraflı sözleşmeyi feshetmesi durumunda, sözleşmenin fesh edildiği tarih itibarıyla geriye kalan süre için ödemeleri peşin olarak yapmayı kabul etmiştir.


  3.ÜCRET ve ÖDEME ZAMANI: İş Güvenliği Uzmanının aylık net ücreti …………………………………………TL dir. İş Güvenliği Uzmanının ücreti ayda bir ödenir ve kural olarak her ayın 5. (beşinci) günü banka hesabına yatırılır. Mücbir neden olmadıkça ödeme her ayın ödeme gününden itibaren en geç 20 (yirmi) gün içerisinde ödenir.

  4. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATINDA BELİRTİLEN ŞARTLAR:
  A- İşveren, iş yeri içinde iş güvenliği uzmanının görevini yerine getirebilmesi amacıyla araç, gereç, mekan ve zaman gibi gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılar.
  B- İş veren, sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarını yürüten personel arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlar.
  C- İş Güvenliği Uzmanı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.
  D- İş Güvenliği Uzmanının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeni ile kısıtlanamaz.
  E- İş Güvenliği Uzmanı görevini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.
  F- İş Güvenliği Uzmanı, işverene ait mesleki sırları (iş güvenliği bakımından iş kazasına ve meslek hastalığına neden olmayacak şekilde) gizli tutar ve açıklamaz.

  5.ÖZEL ŞARTLAR:
  A- 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasası kapsamında; c sınıfı sertifikaya sahip olan uzman, çok tehlikeli olan bu iş yerinde yasal olarak hiçbir sorumluluğa sahip değildir.
  B- Çok tehlikeli iş yerlerine bakacak olan uzmanlık sınıfı, iş güvenliği mevzuatında açık bir şekilde A sınıfı olarak belirtilmiş, yaşanabilecek tüm iş kazalarına önlem almada, ilgili raporları hazırlayıp düzenlemekten sorumlu ve yükümlüdür.
  C- C sınıfı sertifikaya sahip olan uzman, A sınıfı uzmanın yardımcılığını yapmakla, onun sorumluluğunda hareket etmektedir.
  D- C sınıfı uzmanın hatalarından kaynaklanacak, yasal ve iş yerinde ki tüm sorumluluklardan, A sınıfı uzman ve işveren yükümlüdürler.
  E- C sınıfı uzmanın çok tehlikeli iş yerinde çalışabilecek yeterli deneyim ve tecrübeye sahip olmadığını işveren ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı kabul ederek bu sözleşmeye imza atmışlardır.
  F- C sınıfı iş güvenliği uzmanının yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmamasından kaynaklanacak tüm iş kazalarından A sınıfı uzman ve işveren sorumludur.
  G- İş Güvenliği Uzmanı kısmi süreli ve iş güvenliği uzmanı çalışma saatleri, iş güvenliği mevzuatındaki şekliyle hesaplanarak imza altına alınan sözleşmesinde belirtildiği saatlerde hizmet verir ve sigortası kısmi süreli olarak bu saatler üzerinden yatırılır. Bunun dışında kalan zamanlarını başka firmalarda iş güvenliği uzmanlık hizmeti vermesinde hiçbir engel yoktur.
  H- İş veren, iş güvenliği uzmanının ücretini ve bu sözleşmeden doğan diğer haklarını süresinde ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
  I- Bu sözleşmede yer almayan kısımlar için 4857 sayılı iş kanunu, 5510 sayılı sosyal sigortalar kanunu, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu, borçlar kanunu ve diğer ilgili mevzuat uygulanır.
  J- Sözleşmenin uygulanmasında çıkacak uyuşmazlıklarda, iş yerinin bulunduğu yer mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir.

  6. İş bu sözleşmede belirtilen maddeler göz önüne alınarak A sınıfı iş güvenliği uzmanı görevlendirilecek ve sözleşmesi bu şartlar belirtilerek imzalanacaktır. Aksi durum söz konusu olduğunda tüm sorumluluk işverene aittir.

  7. iki sayfadan ve 7 maddeden oluşan bu iş güvenliği uzman sözleşmesi, ………/………../……………….. tarihinde taraflarca üç nüsha olarak tanzim edilip, okunarak imzalanmakta ve bir nüshası iş veren bir nüshası iş güvenliği uzmanı ve bir nüshası da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Gönderilmektedir.  İş Veren veya Vekili İş Güvenliği Uzmanı

  (Kaşe İmza) Adı Soyadı

  İmza
 2. palemo İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Özkan bey, A Sınıfı iş güvenliği uzmanının bu işyerinde çalıştığını ispat etmeniz ve A sınıfı uzman çalıştığı süre boyunca C Sınıfı uzmanın çalışabileceğini, A Sınıfı uzman ayrılırsa C Sınıfı uzmanın görev ve sorumluluğunun resmen biteceğini de belirtmeniz faydalı olabilir.
 3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  20 gün geç ödeme hakkı tanınmış zaten iş kanununda! özkan bey kanunları baz alarak hazırlamış sözleşmeyi....
 4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  doğrudur bu konuda fatih beyin belirttiği gibi madde içinde bir gün belirtilmelidir ancak 20 gün iş kanunda belirtilmiştir. sözleşme iş kanunu ve 6331, 5510 ve borçlar kanunu baz alınarak hızlı bir şekilde hazırlanmıştır. ;)
 5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yükümlülükler demeyelim biz yinede çünkü yukarıda belirtilen şartlar 6331 de belirtilsede biz aşağıda uzman yardımcısı olduğumuzun altını çiziyoruz. 3 ile 4 birleşebilir ancak 20 gün iş kanuna göre uygundur orada sadece günün adını koyabiliriz. mesela her ayın 5 inde gibi..
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2013 ---
  7. madde bu sorunuza cevaptır sanırım.
 6. Müslüm ASLAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  151711
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  özkan bey çok teşekürler

  işin ikinici aşaması bunu A sınıfına ve iş verene nasıl imzalatacağı.
 7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  mücbir neden olmadıkça en fazla bir hafta içinde diyemeyiz 20 gün yazacağız bu iş kanunu..
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2013 ---
  bunu imzalatmanın zor olduğunu söylemiştim..
 8. h.gokduman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  teşekkürlerr
 9. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gerçekten çok güzel bir sözleşme olmuş. Ellerinize sağlık
 10. MASALI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bakanlık bu sözleşmeyi kabul edecek mi ? Netice de bakanlığın belirli bir sözleşme formatı var.
 11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bakanlığın sözleşe formatı.. ek-4 devamında ne yazarsan yaz.. sözleşme iki tarafın anlaşmasıdır.. bakanlık ek-4 deki bilgileri istiyor sonrası senin ve firmanın kararı yazarsın yazmazsın ikili anlaşmanızı yazıya dökersiniz.. bundan bakanlığa ne?

  Bu kanunda alfabe arkadaşlar böyle basit sorular sormayın.. etkin iletişim seminerine bekliyorum :)
 12. MASALI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Cok tehlikeli sınıfta C sınıfı uzmanın işe ne diyecek gönderilen sözleşmeyi kabul etmeyecek mesele zaten bu evet ikili anlaşmadan bakanlığa ne ise neden gönderiyoruz?
  Bence de komikliğin manası yok ;)
 13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşım bakanlık ek-4'ü istiyor sende gönderiyorsun.. devamında da yazıyorsun ikili antlaşmanızı. buna bakanlık değil kimse karışamaz!
 14. MASALI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Biz bakanlık karışır mı demişiz ? Etkili iletişim semineri demişsiniz bir de ;)

  Kaldı ki Çok tehlikeli sınıfta c sınıfı uzman sözleşme (bahsi gecen ek-4) yaptı bakanlığa gönderdi bakanlık bunu onaylayacak mı ki?

  Neyse geçiyorum şimdi bunu da başka bir manada çözümlemeyin diye ;)

  Yukarı da ki sözleşme kurum ve personel arasında iş sözleşmesinden ibarettir. Özetle 3. nüshasına kimse karışmayacağı gibi kimseye de gönderilmesine gerek yoktur.
 15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bak arkadaşım, bu iş b ehliyet ile tır kullanmaya benzer.. kaza yaparsan sende suç bulunmasa da, b ehliyetle tırda işin ne diye sorarlar hesabı! ama kaza yapmazsan evinin önüne çekersin tırı kimseye işin olmaz!

  Bu sözleşmeyi ya ek-4 olarak gönderirsin altına hiç bir şey yazmadan sonra kaza olduğunda sana derler direksiyonda işin ne diye!

  Yada böyle gönderirsin ve beyanın şu olur; direksiyonda A sınıfı oturuyor ben yan koltukta eşlik ediyorum uyumasın diye!

  Şu an bakanlığa çok tehlikeli iş yerleri için gönderilen c sınıfı sözleşmeleri kabul ediyor. bunları kabul etmesi senin buralara bakmanın yasal olduğu anlamına gelmiyor.

  sen istersen nasıl biliyorsan öyle yap!

  Seminer konusunda bu konulardan uzunca bahsedeceğimiz için yazmıştım bu arada..