1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çok tehlikeli iş yerlerinde çalışacaklar için sözleşme örneği

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 23 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. MASALI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kimseye muhalefet felan olduğumuz yok herkesin kafasında sorular var onlar aydınlansın istiyoruz ve bunun için yazıyoruz burada. Emek vermişsiniz elinize sağlık o konu ayrı.
    Kaldı ki yasa var amenna ama kalkıpta siz bu yasanın yönetmeliğin üstüne de sözleşme yaparsanız hiç bi hükmü de yoktur. Kaldı ki direksiyonda A sınıfı var demek o sözleşme yapmış bakanlığa göndermiş demektir. Sizin uzmanlık sözleşmesi yapıp göndermenize gerek yoktur. Keza bi olay vuku bulduğunda sistemde gözükecek olan A sınıfı uzmandır. Ha direksiyon boş sizde oturmadan önce; A4 kağıdına kanunlara yakın bi şekilde yazılar yazıp trafik müdürlüğüne gönderdiniz. Akabinde kazaya karıştınız. Ne diyecekseniz kardeşim ben size durumu izah ettim aha bi örneği elimde diğerini de size gönderdim sorumlu ben değilim mi diyeceksiniz :D
  2. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok tehlikeli işle ilgili sözleşme gönderdin mi?

Yada çok tehlikeli bir işyerinde bulunan C sınıfı uzmanın yargılanmasına tutuklanmasına şahit oldun mu?

Bilir kişi gelip yanında ölümlü iş kazası sonunda rapor yazarken c sınıfı bu nedenlerle suçladı mı?

Bütün bunların özetinde en fazla önelem alabilmenin yolu yukarıdaki sözleşmedir. Taktir edersin ki burda firma ismi veremiyorum olayları tek tek yazamıyorum. telefon edersen bunlarıda paylaşırım.

Kanun böyle işliyor.. yok mantık falan ararsan.. askerliğini yapmışsan bilirsin zor bulursun.

Yazdığın sözleşmeyi bakanlığa göndermek senin için sorumlulukları yayabilmek için bir fırsattır.. zararı ne bildirmeyelim diye tutturmuşsun! Bildirme o zaman!

Orada yazıyor sözleşmenin şartları dışına çıkılırsa dava yolu açık diye dava edersin.. bakanlığıda bu konuda sorumlu olarak gösterir gerekirse onuda dava edersin.
  3. MASALI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzun uzun yazıcam merak etmeyın yedek subay ve bilir kişi olarak ;)
  4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayır bu konuda neden ısrarcı olduğunuzu anlamadım. Yani akla herşey geliyor; osgb falan işletip bizim saf C belgeli arkadaşlarımızı böyle şantiyelerde kullanmanın yolu açılsın gibi. Çalışmayacaklar.. yem olmayacaklar.. elin z...psi para kazanacak diye yaşanabilecek ölümlü iş kazalarında sigortası olmayacaklar.

Sen yedek subay, yedek uzman, yedek her neysen yaz...
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tansiyon yükselmiş, sakin olmakta fayda var... Sözleşmeyi göndermek bişey ifade etmese bile göndermenin zararı var mı onu anlamadım? Yoksa uzatmaya gerekte yok sanki!
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlk on bir sahada siz rahat olun.. ;)
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bu sözleşmenin yeni halimidir... internette bu sözleşme dolaşıyor ama bakanlığın sitesinde ben bulamadım?! sözleşme yeni.jpg
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sistemde böyle bir resmi sözleşme yok...
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    birisi yapmış koymuş
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MADDE 1 - TARAFLAR
    MADDE 2 - SÖZLEŞMENİN KONUSU
    MADDE 3 - SÜRE
    MADDE 4 - HİZMET TANIMLARI
    MADDE 5 - GENEL KOŞULLAR
    MADDE 6 - MÜCBİR SEBEPLER
    MADDE 7 - BİLGİLENDİRME
    MADDE 8 – ÖDEMELER
    MADDE 9 - YENİLEME
    MADDE 10 - GENEL HÜKÜMLER
    MADDE 11 - UYUŞMAZLIKLARIN HALLİ

bu başlıklara göre yerleştirirsen tam süper harika bir sözleşme olur :)

11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sözleşmede uygundur.. çsgb na ek-4 ve arkasında işverenle neye anlaştıysanız yazmanızda belle bir format yoktur.. ha göndermekte zorunlu değildir yani iş verenin ekmeğindeki yağ sadece ek-4 ü göndermektir.
  12. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlık işverenle hangi konularda anlaşacağına peşin bir hükümde bulunamayacağı için ona gerekli olan ek-4 yalın bir şekilde istenmektedir. diğer maddeleri ister yazarsın ister yazmazsın işverenle arandaki meseledir. peki o zaman niye bakanlığa gönderiyoruz. çünkü bir şekilde bu antlaşmaya bakanlığıda dahil etmek istiyoruz. mesela işverenle ek-4 doldurulup bakanlığa göndirilip birde belirsiz süreli iş sözleşmesi doldurabiliri karşılıklı saklayabilirsiniz. fakat bunu bakanlığa gönderdiğinizde ek-4 le beraber göndermelisiniz ayarı ayrı kabul etmez. ileride yaşanacak sıkıntılar bakanlıkla sizin aranızda olacak bu neden le onu bu sözleşmeye dahil etmek en iyi çözümdür. yani denetleme yaşadıysanız şunu görmüşsünüzdür müfettiş gelir ve sanki o işyerinin patronu siz miş gibi herşeyi size sorar hesabıda size sorar.. bir uzmanda iş yerinde herşeyden önce bakanlığı temsil ettiğinide unutmamalıdır. bu nedenle bakanlığa herşeyi sözleşme ve defter tutanakları gibi her yazılı belgenizi göndermekte sakıncada yoktur. hatta faydalıdır.
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesela bu sözleşmelere şu maddeyi koymak çok önemldir; yer altı, kuyu, foseptik çukur vb. kapalı alanlarda çalışma yapılmadan önce iş güvenliği uzmanı bildirilerek gerekli önlemler uygulanmdan çalışma yapılamaz. gibi çok tehlikeli çalışmaları tek tek belirterek bunlar için iş güvenliği uzmanın yazılı bir şekilde bildirilmesini bildirilmediği taktirde sorumluluğun işverene ait olduğunu sözleşmede belirtmekte fayda var.

Gittiğimiz çoğu işletmede az tehlikeli gibi gözüken bu yerlerde bazen çok tehlikeli işlerde yapılabiliyor bunları ön görmek ve sözleşmede belirtmek gerekir. mesela kısmi süreli çalışıyorsunuz ve süreniz dahilinde ayda 3 gün işletmeye gidiyorsunuz. az tehlikeli bir yer diyelim.. ama bu adamlar foseptik çukuruna işçi sokacaklar.. sizin bilginiz olmuyor. adam içeride metan gazından dolayı boğulup ölüyor.. ver sonra hesabı! sözleşmede yazacaksın.. yani işvereni bu tip ilerin çok tehlikeli olduğunu anlatıp bilgin dahilinde gerekli önlemler alınarak yapılması gerektiğini söyleyeceksin.. bunuda sözleşmende yazılı hale getireceksin.. oda seni yazılı bir şekilde bilgilendirecek şu gün bunu yapacağız diye.. sende tekrar yazacaksın.. metan ölçümü yapılsın, sürekli havalandırma yapılsın gerekirse oksijen tüpü ile işçi girsin diyeceksin.. başında durup takip edeceksin! yoksa suçlu sensin..
  14. palemo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    araya şunu da sıkıştırmakta büyük fayda var :
    "işveren, herhangi bir nedene bağlı olarak yargı kararı sonucu iş güvenliği uzmanının alacağı maddi cezaları ödemeyi kabul eder"
  15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sertifikanın ilerlemesi için (c-b-a olarak) bakanlığa bildirimin yapılıp sistemde görünmesi lazım... a sınıfının atamasının yapıldığı bir iş yerine c sınıfı sertifikaya sahip bir uzman atamasız çalışır ama ilelebet c sınıfı olarak kalabilir... zaten bu işlerde çakal olan a sınıfı uzman kendini bu işten sıyıracak her türlü önlemi alacaktır kendince...

şöyle bir durum vardır hukukta, açık hükümlere aykırı olarak hazırlanan sözleşmeler butlan olarak isimlendirilir, bunların hükmü yoktur yukarda sayın bozkurt'un hazırladığı örnek sözleşme herhangi bir aykırı durum içermiyor, ek-4 e ilave edilebilir ve bildirim amacını korur...

zaten bu konuda c sınıflarının yaşadığı sorun bu konunun çok taze olması, henüz emsal kararların mahkemelerden çıkmaması ve konuyla ilgili yargıtay içtihatlarının olmamasıdır...emsal olacak kararlar çıktıkça olaylar daha rahat çözülecektir...

kanunda açık bir hüküm var ve bunun yorumlanmasında sorunlar yaşanıyor, hüküm diyor ki tehlike sınıfına uygun en az 1 uzman olduktan sonra onun yanında personel sayısının gerektirdiği 2. uzman sertifika sınıfına bakılmaksızın yetkilendirilebilir deniyor...bu hüküm olduktan sonra c sınıfı çok tehlikeli yere a nın yanında baktığında yetkisiz yere bakıyor direk asli kusurlu olur denemez, bunu diyenler yorum hatası yaparlar ama malesef deniyor...burada c nin yapacağı aslolanın a sınıfı uzman olduğunu, onun direktiflerini uygulamak ve yardımcısı niteliğinde işyerinde bulunmak olduğunu mahkemede anlatması lazım...bu durumda uzman hatasına dayalı bir kaza olduğunda a sınıfı asli, c sınıfı tali kusur alır... daha doğrusu olayın esas olması gerektiği şekli budur, bu durum da yukarda izah ettiğim gibi emsal kararlar çıktıkça, bu kararlar üzerinden yargıtay içtihatları yayınlandıkça sistem oturacaktır, bu da bugünden itibaren en az 5 sene demek oluyor...
  16. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İyide sen C olarak çalışıyorsun diyelim A nın yanında A sınıfı uzmanın sözleşmesini okutuyorlar mı sana?

Kanunda böylede sen git bakalım şantiyelere hangi A yı bulabiliyorsun? O şantiyeden sorumlu A sınıfı uzman hiç gelmişmi şantiyeye yolu biliyormu?

Yani senin kanun dediğin olayın etrafından dolanılıyor deniz bey! ve iş dönüyor dolaşıyor aklımızın ermediği şekilde C sınıfını buluyor!

Yargılananlar ortada serbest gezip iş yapan A sınıflarıda!
  17. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eyvallah, ama hiçbir hakim A yı atlayıp C nin yakasına yapışmaz...yapışırsa yargıtay zaten bozar bu kararı... evet doğru benim de bahsettiğim durum bu uygulamada ve yorumlamada hata yapılıyor...

aklımızın ermediği dediğiniz noktaya da, bilirkişi raporu ve tr. nin bilirkişilik laçkalığını belirterek bir küçük ışık tutmak isterim... ;) bilirkişi olarak ben hakimi istediğim yere çekebiliyorum, öyle bir rapor yazarım ki kusuru kimin üstüne istersem ona yıkarım...
    malesef bu durum biraz da hakimlerin dosya yükünün kabarıklılığından kaynaklanıyor... bilirkişi raporuna itiraz gelmedikten sonra raporda yazan şey direkt karar olarak çıkar mahkemeden...
  18. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a hiç bir şetyde gözükmüyor yok hükmünde c kabak gibi ortada a danışmanlık yapıyor denetlemede çıkıyor uzmanı benim diye kaza olduğunda uzman c oluyor kağıt yok evrak yok olanda danışman yazıyor nerde a nerde saati varda uzmanlık yapcak bütün şantiyeleri kapatmışlar saatlerimi dayanır
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ocak 2013 ---
    yanımda iki dava görülüyor peşin hükümle yorum yazmadan ara isim isim öğren.. ikiş olaydada a ların ismi geçmiyor davada ifade bile vermediler.. c ler ölümlü iş kazası neticesinde 1. dereceden şüpheli yargılanıyor.. netice bu... gerisi yok a yı atlamamış falan boş laf.. ne gördün.. hangi olayı yaşadın.. bak ara anlatayım.. isi ve olaylarla.. hatta bu a lardan birinin iş alımı internet sitelerinde öyle çok ilanı var ki çatır çatır c alıyor hepsini şantiyelere gönderiyor.. kendi imzasınıda kaşle yapmış..
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bunu C sınıfı uzman yetiştiren yerler de yapıyor çatır çatır uzman alıyor şantiyelere gönderiyor... örnek; detam
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    siz niye benim üzerime yöneldiniz onu anlamadım, ben zaten A sınıfının altında çalışırken dikkat etmek gerektiğini söylüyorum üstüne basa basa, çsgb nin veritabanında o işletmeye atanmış olarak görünmüyorsa ben niye pat diye sistemde tek uzman olarak görüneyim c sınıfı iklen... ? siz bunu da belirtseniz iyi olurdu problemin kaynağı bu zaten... A sınıfı danışman olarak değil, ataması yapılmış uzman olarak görünüyorsa ancak C sınıfı da onun yanında ataması yaptırıp çalışsın demek çok zor değil ki...