1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaldırıldı Çok tehlikeli işlerde görevlendirilebilecek (c) sinifi iş güvenliği uzmanlari hakkinda tebliğ

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ
    GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ

Resmi Gazete Tarihi: 14.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28677

* 26.12.2013 tarihli Resmi Gazete ile yürürlükten kaldırılmıştır.​

Amaç

Bu Tebliğin amacı, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 8 inci maddesinin beşinci fıkrasında yer alan sektörel alanda özel düzenleme kapsamında iş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesine dair usul ve esasları düzenlemektir.

Kaynak: Resmî Gazete

2. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bi yerde tam zamanlı iş güvenliği olarak çalışmak istemiyorum ama işe yarar saklıyayım....teşekkürler
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ilginç eşleşmeler yapılmış.
  4. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet bazısına bende baktım alakası gibi geldi bazıları....
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    3 yıllık tecrübe eşit midir 750 prim gününe ? :)
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    137 tane Çok Tehlikeli işyeri çeşidine Çevre Mühendisi yazmışlar :D
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    çevre mühendisi olduğunuzu görüyorum, tebrikler Talha bey :)
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimyager ve Kimya Mühendisleri daha şanslı :D Ziraatçilere 24 tanesini reva görmüşler :)
  9. Yusuf Öbelik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cam sektöründe 6 yıldır çalışıyorum cam hammaddeleri ve cam teknolojileri konusunda yüksek lisans yaptım ama bu yönetmeliğe göre kendi iş yerimde İSG uzmanı olarak çalışamıyorum.... çok entresan
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    (3) Ek-1’de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük primödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.
    bu madde ye göre o iş kolunda 750 gün isteniyor doğrumu
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2013 ---
    yukardaki maddeyi anlayan bi anlatsaya
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Benim sorum şu ki abiler; ben jeoloji mühendisiyim. Hiç jeoloji mühendisi olarak çalışmadım. Başka pozisyonda çalıştım.Yinede bu tebliğ benim için geçerli midir?
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yukardaki maddenin anlamını çözebilirsek senin sorununda cevabı olacak:)
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    "unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda" diyor tanıma göre şahsi görüşüm primin yattığı işyeri koduna bakılacak, sizin bu koddaki işyerinde 3 yıl-750 gün çalışmanıza bakılacak. tutarsa okeylenecek.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yani çalıştığım kadro(pozisyon) ile bi alakası olmayacak diyorsunuz
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    benim şahsi fikrimdir, yanlış yorumlamış olabilirim veya bakanlığın yorumu, uygulaması farklı olabilir.

bence örneğin siz mesleğinizle alakalı bir işyerinde ofiste çalışıyorsunuz fakat işyeri kodu ve prim günü tutuyorsa size bu hakkı verirler diye düşünüyorum.
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bende aynı görüşteyim, bunu net öğrenmenin bir yolu yok mu acaba? ya da tek yol deneme-yanılma yöntemi mi ?
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tebliğ henüz yeni çıktığı için, bu konumdaki birkaç kişinin başvuru yaparak, tecrübelerini paylaşması ya da bilgi edinme yoluyla bakanlığa gerekli bilgileri vererek başvuru yapıp gelecek cevabı beklemek gerekiyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2013 ---
    bilgi edinmeden
    ... sicil nolu işyerinde .... gündür/prim günüyle çalışmaktayım. .... belge nolu c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahibim ... gün ... tarihte resmi gazetede yayımlanan ...... tebliğ hükümlerine göre ... sicil no'lu çok tehlikeli işyerinde görev alıp alamayacağım konusunda 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanununa göre 15 gün içerisinde tarafıma bilgi verilmesini arz ederim. gibi
  18. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer bu madde anladığım gibi ise piyasada a sınıfı uzmanların artışı bakımından pek de bir fayda sağlamayacaktır.mühendis illahaki o iş kollarından birinde çalışacak 3 yıl çalışmış olacak birde isg c sınıfı olacak kaç kişi çıkarki acaba merak ediyorum.bu tebliğin yayınlanmasındaki maksat ı unutmuşa benziyorlar.amaç burda 1 temmuzdan önce piyasayı rahatlatmak değilmiydi?bizimde 750 yi çok aşkın primimiz var ama işyerlerinin kodu tutmuyor hakmı yani şimdi bu.kaldıki memlekette işveren sanki kesinlikle ssk nı hakkıyla yatırıyor. bunun yerine noter onaylı sözleşmeride kabul edip daha kucaklayıcı olabilirdi.bu tebliğ birçoğumuzu hayal kırıklığına uğrattı.çsgb kendi emeklilerini korumak adına yine muhteşem bir tebliğ yayınlamış:utan:
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    birden fazla iş yerinde çalışmışsak hepsi için ayrı ayrı dolduracağız o zaman
  20. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Çıkarılan bu tebliğ kesilecek olan cezalara dayanak olsa gerek bakanlık iş verenlere bak ben c sınfı uzmanlara bile yetki verdim bildirim yapın diye diyecek ama nafile şu şartlar altında toplam c sınıfı uzman sayısının %1 ini geçmez büyük ihtimalle.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.