1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaldırıldı Çok tehlikeli işlerde görevlendirilebilecek (c) sinifi iş güvenliği uzmanlari hakkinda tebliğ

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

1. Madde çok açık. Mesleğiniz ile eşleştirilen sektörlerden hangisinde 3 yıl (750 gün pirim) çalışmışsanız o sektörde A sınıfı uzmanmış gibi çalışmanıza izin verilecek.
  2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    hayırlı olsun arkadaşlar. 3 aydır beklediğimiz tebliğ nihayet çıktı... Çıkmaması için malum kişilerce yapılan bir takım engellemelere rağmen, tebliğin çıkmasında emeği geçen, çaba gösteren herkese çok teşekkür ediyorum,...
  3. merhaba arkadaşlar çevre mühendisi çok sevindim. vatana millete hayırlı olsun ;)
    fakat şu ısmı tam yorumlayamadım yardımcı olurmusunuz.
    MADDE 5 – (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev alabileceği işyerlerinin tespitinde, NACE Rev.2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflamasına göre altılı faaliyet kodu dikkate alınır.

(2) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların görevlendirilebilecekleri işler Ek-1’de yer alan tabloda belirtilmiştir.

(3) Ek-1’de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.
  4. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    an az 3 yıl çalıştığın işyerinin nace kodunun karşısında çevre mühendisi yazıyorsa sorun yok... isg katipten başvuru yapabileceksin.
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu tebliğ a sınıfı ihtiyacının yoğun olarak yaşanacağı maden, inşaat gibi sektörler için ağırlıklı olarak düşünüldü sanırım. bakanlık tebliği çıkarırken Türkiye genelinde kodlarla eşleşik mevcut kaç kişinin olduğunu tespit etti mi acaba?
  6. Bu tebliğ ile bakanlık herkes yerinde kalsın diyor. Bakanlık bu tebliğle Fizikçi olarak üç yıldır dershanede çalışıyorum. C sınıfı uzmanda oldum hele bide şu tebliğ yayınlansın gider nükleer santralde çalışırım paraya para demem gibi düşünceleri yok etmiştir. Eğer fizikçi olarak 3 yıl nükleer santralde çalışmışsan sende bu tecrübe olduktan sonra c sınıfı belge ile çalıştığın iş yerinde isg uzmanlığı yapabilirsin demiştir. Türkçesi bu
  7. messias İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    sadece daha önce çalışılmış olan işyeriyle aynı nace koduna sahip iş yerlerinde mi çalışabileceğiz. örn: kimyagerim 01.64.01 nace kodlu bi yerde 750 prim kodum var diyelim. 11.01.03 nace kodlu bi yerde çalışamayacakmıyım.

eğer durum buysa bu kendi içerisinde ilgili elemanları barındıran işletmeler haricinde kimsenin işine yaramaz. bide çok az sayıda uzmana yarar onun haricinde hiç bir değişiklik olmaz durumda.
  8. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdi alo 170 aradım şunu diyorlar belgeyi aldın ve yine 3 yıl çalıştıktan sonra A sınıfı olarak görev yapabiliyorsun dediler ...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2013 ---
    yani özet şu belgen olduktan sonra 3 yıl çalışman lazım....
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sıkıntı şu Türkiye'de nükleer santral yok :)
    belgeyle alakası yok hocam yanlış yorunlamışlar, mesleki tecrübe 3 yıl-750 gün prim + belge şeklinde.

10. Misal dedik.
    Sıkıntı yapıp yapmamanız mübalağa anlayışınıza bağlı.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Bakanlık bu listeyi hazırlarken nükleer santral olup olmadığını bilmiyor mu anlamında söylemiştim, eleştirel bir cümle yazmaya çalışmıştım ki siz kendinize saldırı olarak algıladınız. Böyle bir şey söz konusu değil.
  12. Gökhan Koçak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Danışmanlık firmalarında çalışacak çevre mühendisleri için durum nasıl olacak. Sigortasının yattığı şirketin Nace Kodu danışmanlık, ama bir çok tesise çevre görevlisi olarak atanıyor.
  13. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iyi güzel de zaten ben c sınıfı sertifika aldıktan ve 3 yıl çalıştıktan sonra b sınıfına yükseliyorum(tabı b sınıfı için sınavı kzanırsak) aynı hesap ne degiştiki ben anlamadım
    b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    işte mesela çok güzel bir örnek.
  15. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    garip bakalım cümlede sakatlık var
  16. nace kodunu nerden çıkardınız arkadaşlar
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tebliğ'de var :)
  18. messias İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    hayatımda duyduğum en mantıklı soru:) bence bu yönetmelikteki hata sgk ya bildirilen görev kodlarıyla alakalı. yönetmelikte direk görev kodunun önemli olması gerekiyordu.
  19. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu yönetmelik İSG uzmanlarının kendi meslek dallarında çalışması ve profesyonelleşmesi adına olumlu olmuş . Makul olanda o, ben mimar olarak 7 sene sonra A sınıfı bir uzmanlığa yükselsem de kimyasalların çalışıldığı bir fabrikada , C sınıfı bir kimyager kadar faydalı olmam söz konusu olamaz.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.