1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaldırıldı Çok tehlikeli işlerde görevlendirilebilecek (c) sinifi iş güvenliği uzmanlari hakkinda tebliğ

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Ali Ünal İSGforum Üyesi

A sınıfına yükselemiyorsunuz 3 sene dolmuş ise önce sınava gıreceksınız b olacaksınız sonra 4 sene sonra sınava gırıp A belge almanız lazım. Kafadan A sınıf belge verilmiyor.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    her yerinde var diyebilirim :)

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev alabileceği çok tehlikeli işler ve görevlendirme işlemleri
    MADDE 5 (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev alabileceği işyerlerinin tespitinde, NACE Rev.2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflamasına göre altılı faaliyet kodu dikkate alınır.
    (2) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların görevlendirilebilecekleri işler Ek-1’de yer alan tabloda belirtilmiştir.
    (3) Ek-1’de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.
    (4) Bu Tebliğ kapsamında yapılacak görevlendirmelere ilişkin başvurular yalnızca İSG-KATİP üzerinden Bakanlığa bildirilir ve işlemler bu program üzerinden sonlandırılır.
    (5) İSG-KATİP üzerinden yürütülecek iş ve işlemlerde takip edilecek yola ilişkin hususlar Genel Müdürlük internet sayfasında ilan edilir.
    (6) Bu Tebliğ kapsamında yapılacak görevlendirmelere ilişkin her türlü iş ve işlem ile incelemede Bakanlık kayıtları esas alınır.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ÖNEMLE DUYURULUR:az önce alo 170 i aradım dedimki
    soru 1)eklerde belirtilen nace kodlu işyerlerinden aynı işyerinde 750 gün olma şartı aranıyormu?
    cevap:hayır 750 gün hesaplamasında bu nace kodlarına uyan işletmelerde yatan ssk primlerinin toplamı esas alınır aynı işyeri olma şartı yok
    soru2)bu şekilde 750 günü ispat eden sadece o iş kolu üzerindemi a sınıfı sayılırmı?
    cevap:hayır eklerde belirtilen alanı kabul edilen diğer iş kollarındada a sınıfı olarak isg uzmanlığı yapabilir
    soru 3)bu eklerde belirtilmeyen ama yine kendi alanı olan iş kolunda çalışan arkadaşların prim hesabı yapılabilecekmi?
    cevap onu bizde bilmiyoruz,tebliğ çok açıklayıcı değil bir çok şeyi bizde bu tebliği yazan arkadaşlardan sorup öğreniyoruz
  4. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben çevre mühendisiyim. 3 yıldan fazla çelik imalat yapan bir firmada kalite ve İSG yöneticiliği yaptım. Ama çalıştığım firmanın NACE kodunda çevre mühendisliği yok. O zmn ben bu olaydan faydalanamıyor muyum?
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Faydalanamıyorsunuz
  6. Peki ve çevre danışmanlık firmasında çalışıyorum ama bu tesislerin çevre danışmanlığını yaptım faydalanabilirmiyim
  7. Birgül Bakanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim bu konuşmadan çıkardığım.mezun olduktan sonraki prim gününe bakılacak 3 yıl ve 750 primi karşılıyorsan, kendi bölümünün geçtiği nace kodlu yerlerin hepsinde çalışabiliyorsun.
  8. Kenan ŞENGÖK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44671
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar.Jeoloji Mühendisi C sınıfıyım.16 senedir HAzır Beton sektöründe tesis sorumlusu olarak çalışıyorum.Çalışmış oldugum şirketin diğer faaliyet kolları arasında taş ocağı ve çimento fabrikalarıda var.Sorum ; acaba ben çimento fabrikalarında ve Taş ocaklarında A sınıfı uzmanlık yapabilirmiyim??Alo 170 bu konuda net bir şey söyleyemedi ..
  9. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sigortanızın yapıldığı firmanın SGK numarasındaki NACE kodu ne ise o sektörde çalışabiliyorsunuz sanıyorum ki. Eğer bağlı olduğunuz (750 günü doldurduğunuz) firmanın ana faaliyeti belirttiğiniz işleri kapsıyorsa yapılabiliyor benim anladığım kadarıyla.
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ama 3 yıl ve 750 gün ekte kabul edilen iş kollarından yatmış olacak. yani bir gıda işletmesinden yattı ise olmuyor
  11. Birgül Bakanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ama o zamanda danışmanlıkta çalışan arkadaşlar için garip bu durum söz konusu oluyor. bu bakanlıklar neden net bir yönetmelik tebliğ vs çıkarmazlarki anlamıyorum
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    lastik gibi istedikleri yönde oraya buraya çekmek, işlerinde gelmediğinde çekmemek için :) biz bunları çok yaşadık.
  13. sefa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben endüstri mühendisiyim inşaat firmasında çalışıyorum prim ve günümün dolmasına az kaldı ne yani şimdi benim sigortalarımdamı sayılmayacak
  14. Bu bana vuruyor gibi
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    offfff..mevlam eyler neylerse güzel eyler..hayatı ve yaşamı neden pratik net ve şeffaf kılamıyoruz.bu taslak ve yönetmelikleri anlayabilmek için galiba biraz zamana ihtiyacımız var.
  16. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    siz kesinlikle değerlendirmelisiniz bunu
  17. Selam arkadaşlar Seramik Mühendisiyim benim toplam 5 yıl tecrübem var son 2 yıl 6 ayı Seramik üretimi yapan çok tehlikeli sınıfından , bu tehlikeli sınıftan 860 iş günü primim var tebliği okuduğumda '' Mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük primödenmiş olması durumunda '' Diyor beni kapsıyor mu?
  18. Değerlendirebilmem için mevcut çalıştığım yeri bırakmam lazım, Lakin işyeribaşka biryerde çalışmama kesinlikle izin vermez
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2013 ---
    Ayshe hanım bence bu olay sizide kapsıyor

19. en az 3 yıl demiş benim tehlikelide 2yıl 6 ay oraya takıldım ondan öncekiler tehlikesiz sınıftı
  20. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    A sınıfı gene şantiyelerde olacaktır.proje yönetimi kendine bir A sınıfı tutucakdır.ayda 10 saat yada 20 saat geriye kalan işçileride C sınıfı alacak saatleri üzerine...ohhh keyfe bak bütün yükü daya C sınıfına iyice de yasal hale getirip kitle adama bütün saatleri,şantiyede bişey oldum mu gariban C sınıfını koy hapse yada para cezası kes!!!Eminimki C sınıflarına max 5 den fazlada vermeyecekler...Gene çalışanları değil patronları korumaya yönelik bir tebliğ
    Kusura bakmasınlar da salak değil hiç bir C sınıfı!
    C çok tehlikeye süresiz bakabiliyor ama B bakamiyor:)) hemde C sınıfından bir üst kademe saçmalığa bak...
    Bu tamamen emeklilere yönelik bir kanun bütün moruklar gelir artık C sınıfı alıp..Kaç tane varki kendi mesleğinde 3 yıl tecrübesi olup da iş güvenliğine geçen..gene gençler açık kalacaz gibi..
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.