1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaldırıldı Çok tehlikeli işlerde görevlendirilebilecek (c) sinifi iş güvenliği uzmanlari hakkinda tebliğ

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cddddcdccddc
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    peki osgb bünyesinde çalışanlar nasıl değerlendirilecek ? Adam c yi almış osgb de 3 yıl çalışmış ki zaten B sınavına hak kazanıyor, ordandan zaten A gibi oluyor. ama bu tebliğden yaralanmak istese nasıl yaralanabilir acaba ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Haziran 2013 ---
    ümit bey bu nedir ? çözemedim
  3. sefa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı çok tehlikelilere bakabiliyor ama tehlikeli sınıflara bakmıyor değil mi ???
  4. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    C sınıfı 6331 geçici madde 4 e göre b sınıfına bakabiliyordu zaten(3 yıl süreyle). Bu yeni gelişme ,C sınıfı olupta sektöründe 3 yıl deneyimi olanlar kendi ile alakalı branşlarda tehlike sınıfı gözetmeksizin(C,B,A) görev yapabilmesiyle alakalı.
  5. sefa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Resul bey cevabınız için
  6. TSEKER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıl x nace kodunda maden mühendisi olarak tecrübem var. C sınıfı uzman olarak Y nace kodlu çok tehlikeli bir yerde görev alabilirmiyim?
  7. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazıyoum gitmıordu ,oydu yani...
  8. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,

Bu tebliğ yayınlandıktan sonra isg-katip üzerinden sözleşme onaylatan var mı?

Sözleşmeleri nasıl onaylatacağız. Alo 170 aradım isg-katip üzerinden yapılacak diyor. Ama bildiğim kadarıyla isg-katip böylr bir sözleşme imzalamak için uygun görünmüyor.

Bilgisi olan cevap yazarsa sevinirim.
  9. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    ben denedim olmuyor henüz.
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    benim duyumum da şöyle ssk primleri uzmnların isg katip e yüklenerek veri tabanı oluşturulacakmış ama ne zaman yüklenecek bellş değil
  11. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkes bir telden :) valla yüreğim yandı şimdi 750 günü 3 işte tamamlamışım kabul olmazmi:)
  12. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence olur 2-3 ay önce araştırmıştım. (Tabi çalıştığın 3 iş'te çok tehlikeli ise)
  13. mehtap akbaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 yıldır bir deniz temizlik firmasında çevre mühendisi olarak çalışıyorum. Çevre bakanlığına ve denizcilik bakanlığının mevzuatına göre Türkiyedeki yetkili bir deniz temizlik firmasının çevre mühendisi istihdam etmesi gerekiyor. Faakaaat çalışma bakanlığının bu tebliğine göre bizim şirketin nace koduna göre ( çok tehlikeli) C sınıfı iş güvenliği uzmanı bir çevre mühendisi bizim şirkette iş güvenliği uzmanlığı yapamıyor. Çok enterasan, canım Türkiyemin çarpıklıklarından biri, bakanlıklar arası iletişim ve koordinasyonun ne kadar muhteşem olduğunun bir göstergesi daha... Ama jeofizik mühendisi olabiliyormuş, gülelim mi ağlayalım mı???????????????????
  14. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az önce genel müdürlüğü aradım sözleşmelerin isg-katipten yapılacağını ancak şuan isg- katibin hazır olmadığını(ssk pirimlerini isg-katibe yüklüyorlarmış) önümüzdeki hafta isg-katibin hazır olacağını ve sözleşmeleri isg-katipten yapabileceğimizi söylediler.
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Tebliğ ile ilgili Jeoloji Mühendisleri Odasının tarafıma gönderdiği maili bilgi ve değerlendirmelerinize sunuyorum.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 14 Haziran 2013 tarih 28677 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ" ile ilgili olarak Odamız; meslek alanlarımızla doğrudan ilgili bir çok iş sınıfında Jeoloji Mühendislerinin yer almaması üzerine ilgili Bakanlığa ekte verilen yazı gönderilmiş ve tebliğe ek olan tabloda belirttiğimiz işlerde jeoloji mühendislerinin de yer alacak şekilde Tebliğde gerekli düzeltmelerin yapılması talep edilmiştir.

Bununla birlikte, konuyla ilgili olarak en kısa sürede dava açılarak hukuk süreç de başlatılacaktır.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

-----------------------------------------------------

Konu: (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Meslek Dalı İle İşyeri Tehlike Sınıfı Hk.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİKBAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞIVE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NE

İlgi-a) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün 1 Mart 2013 tarih ve 69056431/050/4499 sayılı yazısı.
    b)14 Nisan 2013 tarih ve 28677Sayılı Resmi Gazete`de yayınlanan Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliği ve Eki

İlgi-a` da kayıtlı yazınız ile TMMOB ye iletilen ve Odamızdan da görüş istenen, İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe eklenen "Geçici Madde 2"nin ikinci fıkrasında "Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir." hükmü ifade edilmiş ve yapılacak toplantıda değerlendirilmek üzere konuyla ilgili taslak tablo yazınız ekinde gönderilmiştir.

Diğer taraftan bilindiği gibi, Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ ve Eki 14 Nisan 2013 tarih ve 28677 Sayılı Resmi Gazete`de yayınlanarak yürülüğe girmiş bulunmaktadır. Söz konusu tebliğ eki tablo incelendiğinde NACE Rev.2_Altılı Tanımlara karşılık belirtilen Meslek Unvanları`nda; jeoloji mühendisliği uzmanlık alanlarına, eğitimine, uygulamada almış olduğu görev yetki ve sorumluluklara, mevcut yasal düzenlemelere ve yargı kararlarına uygun olmayacak şekilde önemli eksiklikler bulunduğu ve jeoloji mühendsilerinin bazı tanımlarda meslek ünvanı olarak yer almadığı görülmüştür.

Yine, ilgi-a yazınız ekinde daha önce verilen tabloda Rev.2_Altılı Tanımlara denk düşen iş yeri sınıflarının bazılarında yerinde bir tespit olarak jeoloji mühendisleri meslek olarak belirtilmiş olmasına rağmen, son tebliğ eki tabloda bu iş yeri sınıflarından dahi jeoloji mühendislerinin çıkarılmış olmasını anlamak mümkün olmamıştır.

Sonuç olarak; başta Maden Kanunu ve Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği ile meslek alanlarımızı tanımlayan ve Resmi gazetede yayınlanmış Odamız yönetmeliğinde görev ve sorumlulukları ayrıntılı olarak tanımlanmış olmasına rağmen tebliğ eki tabloda jeoloji mühendislerinin yer almadığı; başta her türlü kömür, mermer/doğal taş, metalik madenler, kil/seramik gibi bütün madencilik ve ilgili imalatlarla ilgili bütün işler olmak üzere; yine yargı kararları ile jeoloji mühendislerinin yerinin tanımlandığı her türlü bina ve otoyol, karayolu vb ile havaalanı pistleri inşaat işlerinde de jeoloji mühendisliği mesleğinin yer alması bir gereklilik arzetmektedir.

Bu itibarla; yukarıda belirttiğimiz hususlar çerçevesinde ekte verilen tebliğ eki tabloda NACE Rev.2_Altılı Kodlarını işaretlediğimiz NACE Rev.2_Altılı Tanımlara karşılık belirtilen Meslek Unvanları içine Jeoloji mühendisleri ifadesinin eklenmesine ilişkin bir tebliğ düzeltmesinin yapılıp yapılmayacağı konusu ile, 1 Mart 2013 tarih ve 69056431/050/4499 sayılı yazınız ekinde verilen tabloda bulunmasına rağmen, son tebliğ eki tabloda bu iş yeri sınıflarından jeoloji mühendislerinin çıkarılma nedenlerine ilişkin bir bilginin her türlü hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında süresi içinde yazılı olarak verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Dündar ÇAĞLAN
    Yönetim Kurulu Başkanı
  16. Aslı Uzun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar benimde ilk olarak anladığım yada işime gelen 3 yıllık mesleki tecrübe yani çevre mühendisi ve isg sorumlusu olarak 7 yıl çalıştım ozmn yapabiliyo olmam lazım diğer türlü ise sektörel tecrübe demesi gerekirdi ama her yönetmelikte olduğu gibi bu yönetmeliktede çok iyi açıklama yapamamışlar ve bu fabrikaları bünyesinde çalışan bir makine mühendisini isg c sınıfı aldırarak tamamen prosedürsel olarak isg uygulamasına itecek türk patronlarının insan sağlığından çok parayı düşündüğünü hepimiz biliyoruz denem yanılma yöntemini kullancaz ama isg katipten nereden başvuruluyo ben bişey anlamadım deneyen var mı?
  17. Enis Kahya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR ;
    10.2009 tarihinden bu yana Özel bir Hastane'de Satın Alma ve İdari İşler Müdürü olarak görev yapmaktayım.
    Branşım "Deri Mühendisliği" ancak bunun yanısıra "Sağlık Kurumları Yöneticiliği" önlisans programı ve "İşletme MBA" yüksek lisans diplomalarına da sahibim.18 Mayısta yapılan İSG uzmanlığı sınavından "80" puan alarak başarılı oldum.
    Ancak ; "ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ" e göre Sağlık Hizmeti veren kurumlarda benim branşım bulunmamaktadır.

86.10.12
    Özel sağlık kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri (kadın doğum, onkoloji, kemik, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, vb.)
    Biyomühendis, Biyomedikal Mühendisi, Çevre Mühendisi, Elektrik Mühendisi,Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Fizik Mühendisi, Fizikçi, Genetik ve Biyomühendis, Kimya Mühendisi, Kimyager, Makine Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, Mekatronik Öğretmeni, Nükleer Enerji Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik Öğretmeni

Yıllardır hizmet verdiğim hastanemizde "medikal cihazlar,oksijen üretim sistemi, tedavi hizmetleri, tedarik ve stok yönetimi, teknik destek hizmetleri gibi pek çok birimin başında yer almaktayım. Bu koordinasyonun başında iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmak istiyorum.

Bu konuda neler yapmam gerektiği hakkında sizin değerli görüşlerinize ve desteğinize ihtiyaç duymaktayım.

Saygılar sunarım.
  18. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ

GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞİN YÜRÜRLÜKTEN

KALDIRILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 –14/6/2013 tarihli ve 28677 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfıİş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 –Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.