1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çok tehlikeli sınıfta c sınıfı isg uzmanı ve eğitimler hakkında

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve mertalkan1990 tarafından 20 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. mertalkan1990 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Değerli arkadaşlar Merhaba
    Çok tehlikeli sınıfta yer alan yüklenici bir firmada, Kısmi zamanlı A sınıfı İSG uzmanın altında tam zamanlı C sınıfı uzman olarak çalışıyorum. Görevim sahadaki koordinasyon, iş izinleri ve denetim. 7 tane resmi taşeron firmamız var. Hepsinin anlaşmalı İSG uzmanı mevcut. Fakat Taşeronların belirli bir şantiyesi olmadığından sürekli sahadalar ve çalıştıkları yerler çok uzak mesafede. Bu yüzden kendi uzmanları eğitim veremiyorlar. Eğitim yönetmeliğini okudum açıkçası bununla ilgili bir konu göremedim. Ben sahada olduğumdan ve sürekli içlerinde olduğumdan boş zamanlarında eğitim verme şansım oluyor. Biz de ki A sınıfı uzmanında süresi haftada 2 saat olduğundan tüm işler ve sorunlar bana kalıyor. Sorum şu :

- Taşeronlara eğitimleri ben verebilir miyim ?

- Eğitim sonunda katılım belgesi hazırlayabilir miyim?

- Olası bir kazada iş kendi firmama ne kadar yansır ve benim hazırlamam gereken evraklar nelerdir?

Bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımları için şimdiden teşekkür ederim
  2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Hayır veremezsiniz. O firmanın iş güvenliği uzmanı verecek eğitimlerini.

Dolayısıyla katılım belgeside çıkaramazsınız.

Siziin hazırlayacağınız evraklar her firmanın kendi uzmanı kendi firmasının risk değerlendirmelerini, acil durum eylem planlarını sizinle paylaşacaklar.Onlarla ilgili özlük dosyaları olsun, zimmet formları olsun.Kısacası onların hazırlayacağı isg dosyasını seninle paylaşması gerekiyor.Taşeronlarla yapılan sözleşmeler isg katipten bunların çıktısını alırsınız. 50 kişiyi aşıyorsa en fazla işçiye sahip firma kurul yapar ve yüklenici bunu planlar. Olası her kazada firmana yansır. Çünkü yüklenici firma işverendir en nihayetinde.Alt işverenlik yönetmeliğini bir okuyun derim.
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Taşeronlara eğitimleri ben verebilir miyim ?
    Verirsin hıc yoktan ıyıdır. verdiğin egıtımler asıl ısveren verdı dıye gecerlıdır. cunku yonetmelık dıyor kı osgb yada kendı uzmanı verecektır.

- Eğitim sonunda katılım belgesi hazırlayabilir miyim?
    Hazırlarsın. ama kendı uzmanı yada osgb verebılır. ancak bılırkısı raporunda egıtımı var mı yok mu bakılıyor.
    - Olası bir kazada iş kendi firmama ne kadar yansır ve benim hazırlamam gereken evraklar nelerdir?
    senın hazırlaman gereken evraklar o kadar cok kı. yada hazırlanmısları kontrol etmen gerekır. kaza da asıl yuklenıcı de aslı kusurlu sayılır. sana bır bılırkısı raporu ve olması gereken dokumantas

Ekli Dosyalar:

4. mertalkan1990 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim Mehmet Bey, Serkan Bey.
    Serkan Bey peki bu eğitimleri ben mesai saatinden sonra veriyorum. Bir sıkıntısı var mı acaba? Genelde 6 gibi başlıyoruz 22:00 ye kadar anlatıyoruz.
  5. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Verebilirsin...
  6. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Buradaki önemli nokta sudur; eğer asıl işverenle taşeron, alt işveren işi ortak ise her iki işverende eğitimden sorumludur. dolayısı ile asıl işverenin çalışanı sayılacağından eğitim verme ve belgelendirme hakkına sahipsin. Ancak asıl iş veren ve taşeron, asıl-alt işveren konumunda değilse belgelendirme yapma hakkın yoktur. Burdan da eğitim için boşa uğrasmıs oldugun ortaya cıkar. İlk olarak onu öğrenip ona göre hareket etmeni tavsiye ederim. Kolay gelsin
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    bilirkişi raporunu ve yonetmelıgı ıyıce oku. mesai saati değiştirmez ancak işveren mesaisini vermeli. 4 saat ve katları olmalı eğitimler.