1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çs < 50 at iş yerlerinde eğitim süresi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Emre Yiğitarslan tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli iş yerlerinde çalışanlara verilecek eğitimin süresi ne kadar olmalıdır.
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli iş yerlerinde her bir çalışana 8 saat eğitim vermek ve en geç 3 yılda bir kez tekrarlamak şartı var. Bu demek değil ki, eğitimi 3 yıla bölebilirsiniz veya yayabilirsiniz.

Eğitimler işyeri değil çalışan baz alınarak mevzuata konmuş. Yani bir iş yerinde yeni çalışanlar geldikçe eğitim vermek gerekiyor. Uzaktan eğitim sistemi kullanmadan her seferinde uzman tarafından eğitim vermekle bu işin içinden çıkılır gibi değil. Uygulama yapmış arkadaşlar da fikir beyan ederlerse, ben de öğrenirim.
  3. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    8 saatlik eğitimi en geç 3 yıl içinde verilmesi gerekir ancak çalışanın iş kazası geçirmesi durumunda denetlenecek parametrelerden en önemlisi isg eğitimleridir. bu eğitimleri bir an önce vermek gereklidir. eğitimleri de en az 4 saat olarak 2 seferde bitirebilir yada bir seferde 8 saat anlatıp tamamlayabilirsiniz. bir çalışanı 4 saat yada 8 saat eğitime aynı gün tutmak mantıksız ama yapacak birşey yok malesef. sürekli personel sirkilasyonu olan yerlerde özellikle otellerde eğitim vermek imkansızı zorlamaya benziyor.
  4. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soruyu eksik yazdım, kusura bakmayın. Gecenin 3 ünde konu açarsak böyle olur.

Demek istediğim ;

50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri Rd+Acep+Eğitim bunları yapmak zorunda.
    Bu tarz iş yerlerinde ki çalışanlara verilecek Temel İSG Eğitiminin süresi nedir ? Sizlerin açıklamalarına göre 8 saat gözüküyor. Doğru mudur? Yoksa 1 saat Temel İSG Eğitimi yeterli midir ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2014 ---
    (01/07/2016 ya kadar hizmet yönünden kapsam dışı olan iş yerlerinde eğitim süresi)
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çalışan sayısının 50'den az olmasıyla etkilenen tek husus 1.7.2016'ya kadar İG uzmanı, İ hekimi ve D sağlık personelinden daimi hizmet alınmasında zorunluluk olmaması. Onun dışında yükümlülükler diğer işyerleriyle aynı.

Yeteri kadar eğitim verirsiniz. Eğitimi takiben bol vakit vererek sınav yaparsınız. Erken bitiren, çıkıp işinin başına dönebilir.
  6. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    az tehlikeli yerlerde sadece uzmanın verdiği eğitim yeterli mi sağlık konuları için iş yeri hekimi de eğitim vermelimidir ayrıca verilen eğitim sonunda çalışanlara verdiğimiz sertifikada iş yeri hekiminin kaşe ve imzası şart mı ?
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) . . .
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
  8. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 2 –
    (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunukapsamında bulunan işyerlerini, bu işyerlerinde çalışanlara eğitim verecek kişi, kurum ve kuruluşları kapsar.

50 den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerleri 01/07/2016 tarihinde kapsama dahil oluyor. bu yönetmelik bu iş yerlerinde geçerli değil gibi. yoksa ben mi yanlış yorumluyorum. Bu tarz iş yerlerine eğitim veren arkadaşlar nasıl verdiklerini açıklayabilir mi? Düzenlenecek belgeye konu ile süre kısmına ne yazmam gerekli.

Yönetmelikteki eğitimlerin tamamını mı (8 saat) yoksa temel isg 1 saat mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2014 ---
    Net bir ifade yok. Hekime gerek yok diye biliyorum.
  9. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Düzenlenecek belgeye konu ile süre kısmına ne yazmam gerekli.

Yönetmelikteki eğitimlerin tamamını mı (8 saat) yoksa temel isg 1 saat mi?