1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çsgb denetimi:iş müfettişlerinin belirlediği noksanlar sonrası iş durdurulması ve para cezaları hak.

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ayşeenur tarafından 24 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Ayşeenur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar geçen gelen iş müfettişlerinin belirlediği noksanlar;

  TUTANAK 19/06/2015

  1) Risk değerlendirmesi raporunda düzeltici ve önleyici kontrol tedbirlerinin gerçekleştirme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyeleri belirtilmemiştir.

  2) İşyeri için hazırlanmış olan acil eylem planında kroki yoktur.

  3) İşyerinde acil eylem tatbikatı yapılmamaıştır.

  4) Bazı çalışanların mesleki eğitimi yoktur.(isim isim belirtilmiş)

  5) Bazı çalışanların 16 saatlik iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri tamamlanmamıştır.

  6) Topraklama, elektrik tesisatının ve paratonerin periyodik kontrolü yoktur.

  7) Vinç ve forkliftin periyodik kontrolleri yoktur.

  8) Hava tankının periyodik kontrolü yoktur.

  9) Ortam ölçümleri ve kişisel maruziyet yapılmamıştır(gürültü)

  10) Cnc torna tezgahının, boru kesme makinasının emniyet svici devre dışı bırakılmıştır.

  54 gün süre verilip noksanların giderilmesi için tutanak tutulmuştur.

  Ekli Dosyalar:

 2. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  10 madde ile yine de iyi kurtarmışsınız.Bu süre zarfı içerisinde giderebileceğiniz eksiklikler.. Ama risk analizi + acil durum eylem planı + eğitimler ile ilgili yapılan tespitler biraz sıkıntılı olmuş. Umarım sorunsuz bir şekilde atlatırsınız en kısa sürede.
 3. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  tehlike sınıfı nedir? işletmenin acaba ne firması burası?
 4. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  5) Bazı çalışanların 16 saatlik iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri tamamlanmamıştır.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Haziran 2015 ---
  Çelik firmasına benziyo sanki yazdıklarına göre. cnc boru kesme vinç foklift gibi olaylardan dolayı. ya da o tarz işleme işlerinin olduğu bir yerdir galiba
 5. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Çelik firmasına benziyo sanki yazdıklarına göre. cnc boru kesme vinç foklift gibi olaylardan dolayı. ya da o tarz işleme işlerinin olduğu bir yerdir galiba[/quote]
  metal sanayi tehlikeli sınıf o halde
 6. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  metal sanayi tehlikeli sınıf o halde[/quote]

  Alper Bey, yukarıda da yazdım da dikkat etmediniz galiba. Tehlikeli sınıfta bulunan bir yerde müfettişer 16 saatlik eğitim tamamlanmamıştır diye tutanak tutmaz. Ağır ve tehlikeli sınıftır o yüzden.
 7. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  evet ona dikkat etmemişim haklısınız
 8. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  Şuan bi denetim geciyorum.metal sektör fabrikamiz trabzondalar.
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  denetimler geçirmiş 14 noksan tespit edilmişti geçici mühür sökülmüş tüm noksanlar düzeltilmişti ve inşaat yaklaşık 1,5 ay kapalı kalmıştı.denetime ÇSGB bakanlığındna müfettişler gelip sonra sahayı açılması hususunda tutanak tutmuşlardı fakat nerden bilebiliriz 14 noksana toplamda 26.800tl ceza tutanağı elimize yeni ulaştı.

  işin garip tarafı inşaatımızda bir çok uygulama yapılmasına rağmen eksikliklerimize eksik demediler tamamen yok hükmünde yaklaşım sergilemişlerdi.
  gerçi torba yasası ile iş durudurulan yere ceza yazılmaz maddesine dayanak tutularak işveren cezaya itiraz edecek umarım faydası olur.
  ((4) İşin durdurulması hâlinde, durdurmaya sebep olan fiilden dolayı ilgili idari para cezası uygulanmaz.)

  hem insan ölmesin,hem işveren ceza yemesin,hem işi durmasın hemde çalışanların peşinden eğitim vermek için ne gayretler gösteren iş güvenliği profesyonellerinin işi arkadaşlar çok zor çoookkkkkk..

  Hayırlı Ramazanlar,
 10. ANILAKCA İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Paradoks gibi...
 11. Ebru Oğuzbir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83232
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hizmet verdiğim inşaata geçen yıl müfettişler geldi.Yaklaşık 15 madde noksanlık tespit ettiler.Eksikliklerin tamamlanması için 2 hafta süre verdiler.İşletmeyi mühürlediler ve yalnız güvensiz koşulların giderilmesine yönelik çalışmaya izin verdiler.2 hafta içerisinde istenilenler yapıldı ve mühür kaldırıldı.Teftişten yak.1 yıl geçmesine rağmen işveren bir kaç hafta önce para cezası geldiğini söyledi.20 bine yakın.Yani işletme mühürlendiyse,eksiklikler giderilse dahi para cezası geliyor.
 12. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  54 gün süre!! neye göre verilmiştir?

  Şantiye için olmazsa olmaz maddeler gibi geldi bana, kapatılmaz ise ceza miktarı yüksek gelir hele ki yeni yayınlanan listeye göre...
  ivedi şekilde tamamlayıp tamamlandıgını belgeleyıp müfettişlere iletin ki gelip kapatsınlar tutanaklarını yoksa
  ılerde bır zamanda suprız ceza yemeyın derım
  .
 13. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  müfettişlerin süre verme gibi bir yetkileri yoktur, sadece ellerindeki program dahilinde firmalara gider denetlemelerini yaparlar atıyorum bir firma için 3 gün süre ayırmışlardır 2 gün denetim yaparlar eksiklikleri yazarlar 3. gün artık kaç gün sonraya programı belirlemişlerse gelir eksikliklerin giderilip giderilmediğini denetlerler.
 14. Selim Demirci İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63798
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Geçen sene yapılan denetimlerde dediğiniz gibi hem iş durdurma olur hem de cezai işlem uygulanırdı. Torba yasadan çıkan yeni maddeye göre bu teftişlerde eğer iş durdurma olmuşsa para cezası gelmeyecek. İş durdurma olmadan rapor tutulup eksiklikler tutanağa yazılmışsa büyük ihtimal ceza gelir.
 15. syd İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şu an için Eskişehirde de 35 kişilik bir grup denetim halinde. 2 saat/ay hizmet süresi olan tehlikeli sınıfta yer alan bir firmamıza gelip eğitimle ilgili bir kaç şey söylediler. Personel işe girmeden önce 12 saatlik İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimini vermemiz gerekiyormuş ayrıca işe başladıktan sonra 2 yıl içerisinde 12 saatlik tekrar eğitimlerinin (4 saat ve katları şeklinde) verilmesi gerektiğini söylediler.
  Bunun mümkün olmayacağını 2 saat hizmet süremin olduğu bir yere bu kadar zaman ayıramayacağımı , ben vakit bulsam bile işverenin bana bu kadar zaman vermeyeceğini söyledim. Ama bu şekilde olması gerektiğini benimle yönetmelik maddelerini tartışamayacağını söyleyerek eksiklik olarak rapora ilave etti ve gitti.

  Bu şekilde bir eğitim programı uygulayan var mı ???
 16. Ebru Oğuzbir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83232
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  4 saat eğitim vermek çok mümkün değil tabiki.Siz isteseniz bile bunu kabul eden işveren sayısı çok az.En azından siz Eğitim Katılım Tutanaklarınızı 4 saat üzerinden düzenleyin
 17. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşveren ayda iki saatlik hizmet için anlaşmış. Siz yıllık eğitim planınızda eğitim vereceğiniz tarihleri ve süreleri belirtmişsiniz işverende kabul etmiş. Onun dışında işe girişte 12 saat eğitim verilir hangi mevzuat maddesinde yazıyormuş. Cezai işlem uygulanırsa mutlaka mahkemeye başvurun.
 18. Odatesi İSGforum Üyesi

 19. inspector1989 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman

  "İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır." (6331 sayılı kanun madde :17/1)

  Bu maddede iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin hangi durumlarda (zamanlarda) verileceği belirtilmiştir ve çalışana işe başlamadan önce de iş sağlığı ve güvenliği eğitim verilmesi hüküm altına alınmıştır.
  İşe başlamadan önce verilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin kapsamı ise ilgili yönetmelikte aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

  1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

  (2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.


  Buna göre ;

  Çalışanlara asgari Ek-1' de belirtilen konulardan çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konular çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce verilmelidir.

  Ek-1' de yer alan ve yukarıdaki kapsamda değerlendirilmeyecek diğer konular ise dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de verilebilir.


 20. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  "İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır." (6331 sayılı kanun madde :17/1)
  Buna göre den sonra başlayan yazı sanırım yönetmelik maddesi değil sizin yorumunuz. Yönetmelik maddesinde ise ek-1 de yazan konuların tamamı işe başlamadan önce verilir gibi bir yazı görmüyorum. Şu şekide olsa anlaşırdık ek-1 de belirtilen konuların tamamı işe başlamadan önce verilmesini sağlanır . Bu eğitim özellikle; yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Napalım yani yeni teknoloji uygulanınca veya iş ekipmanının değişmesi ile ek-1 de belirtilen eğitimlerin tamamını yeniden mi verelim. Aynı cümle içinde kullanıldığı için bu sonuç çıkıyor. Birde aynı yönetmelik maddesi içerisinde belirtilen yıllık eğitim planı ne işe yarıyor veya eğitimler 4 ve katları olarak verilir ibaresi süsmü . Bakanlık olarak eğitimlerin 4 ve katları olarak verilmesi kolaylığını sağlıyor sonra yıllık eğitim planında program yapmama imkan veriyor daha sonra işe girmeden 12 veya 16 saat eğitim vermemişsin diye hesap soruyorsan ben yaptığın işe neyse engellenmeyelim