1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çsgb denetimi seyyar merdiven ile ilgili istenilenler ne kadar doğru ?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve ebruadgzl tarafından 16 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. ebruadgzl İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba,
  geçen hafta çsgb denetimi sonucunda bizden aşağıdaki durum istenmiştir.
  İstenilen: Resimde görülen seyyar A tipi merdivende, iki merdivenin birleştiği kısma duvara sabitlemek için kanca istenmektedir. Ayrıca merdivenin her iki tarafına yukarıya çıkarken, tutunmak için korkuluk istenmiştir. Bu istenilenler denetim raporuna eksik olarak yazılmıştır. Yazılan madde şu şekildedir; İşyerinde kullanılan merdivenin yan korkulukları, ve sabitleme kancası bulunmamaktadır.(İş Sağlığı ve güvenliği kanunu madde 30: İş yeri bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmeliğin ilgili maddeleri)

  Şimdiye kadar hiç bir seyyar merdivende yan taraflara korkuluk istendiğini görmedim. Sizce bunun yapılabilirliği nedir? yada bu yapılamayacak bir şey ise yapılamayacağını ne gibi bir gerekçe ile sunabiliriz.
  Yorumlarınızı bekliyorum..
  merdiven 2.jpg merdiven 1.jpg
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Bu merdivene bunları uygulamanız zor ;cömert merdiven,saraylı merdiven gibi firmaların hazır merdivenleri var
  upload_2016-8-16_12-59-22.png
 3. Aydın Çataldere İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  KORKULUKLU MERDİVEN.jpg KORKULUKLU MERDİVEN.jpg MUHTEMELEN SİZDEN BÖYLE BİR MERDİVEN İSTEMİŞ OLABİLİRLER. DENETLEME EVRAKINDA BELİRTTİKLERİ GİBİ ÜST TARAFTA KANCASI VE KORKULUKLARI MEVCUT. YAPTIĞINIZ İŞE GÖRE A TİPİ MERDİVEN YERİNE DE KULLANILABİLİR.
 4. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  merhaba,
  müfettişlere yapılamayacağına dair ne gerekçe sunarsanız sunun değişen bir şey olmuyor tecrübeyle sabit.Ersin Bey'in paylaştığı alternatif ürünleri satınalma yoluna gidebilirsiniz yada seyyar merdivene alternatif farklı bir iş ekipmanına yönelebilirsiniz.(Mobil Tekerli İskele gibi)
  kolay gelsin.
 5. ebruadgzl İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yorumlarınız için teşekkür ederim.Bu tip merdivenlerle karşılaşmamıştım. Örnekler için de teşekkürler. Sanırım şu an firma bir yenisini almayacak ya da korkuluğu yaptırmayacak. İşletme ekipmanı kaldıralım dediğinde müfettişler ekipmanı kullanmayacağınıza dair yazı yazın demişler. şimdilik denetimi atlatmak için bu yazıyı yazacaklar.
 6. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merdiveni fabrika sınırlarından uzaklaştırın ne yaparsanız yapın ama o merdiven fabrikada olmasın, fabrikadan bakıldığında görünür bir yerdede olmasın bence, taahhütünüzü de verirsiniz, durum çözülür.

  Başka durumlarda başınıza gelirse eğer aşağıdakilerde( iki parçalı platformlu merdiven, makaslı platform) yüksek noktalarda faydalı olabiliyor.

  Ek bilgi: upload_2016-8-16_17-11-0.png upload_2016-8-16_17-11-47.png