1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çsgb idari para cezasına itiraz edebilir miyiz ?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Adem Aras BAŞARAN tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Adem Aras BAŞARAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Dövsan Dövme Çelik Metal San. Tic. Ltd. Şti
    Merhabalar
    Bundan bir yıl önce 05.09.2013 tarihinde ÇSGB'den denetmenler firmamı denetlemeye gelmiş (ki o zaman ben çalışmıyordum) bazı eksiklikler görmüş belirtmiş sonraki ziyarette düzeltilmesini istemiş ve 18.09.2013 tarihinde gelmek üzere ayrılmışlar. 18.09.2013 tarihinde tekrar geldiklerinde düzeltilmediğini görüp tutanak tutmuşlar. Şimdi aradan nerdeyse 1 yıl geçmiş durumda belirttikleri aksaklıklar ve daha bir çoğu düzeltilmiş durumda ancak geçen sene yazdıkları ceza daha bugün geldi firmaya idari para cezası kesilmiş, şimdi işverenim benden parayı ödememek için bir yol var mı bulmamı istedi. Gelen evrakta itiraz hakkımızın olduğuda yazıyor. Sizce ne yapabilirim bu ceza ödenmek zorunda mı yoksa bir yolu var mıdır, itiraz edersek haklı bulunur muyuz ? Yardımlarınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar...
  2. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Gökçen OSGB
    Geç tebliği edilmesi durumu değiştirir mi bilmiyorum ancak normal süre içinde tebliğ edilmesi durumunda cezaya itiraz etseniz dahi bir ilerleme kaydedemezsiniz. Aynı şekilde ceza ödeyen iki firmam var bir tanesi ölçüm sonuçları yetişmediği(para ödenmiş ölçüm yapılmış ancak 1 haftalık süre yetmemiş) için cezaya itiraz etmiş zamanında ancak davaya gitmesine rağmen sonuç değişmemiş.
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonuç değişmez. Ceza ödenecek. Bir hafta içinde öderseniz yüzde 25 indirimli ödeyeceksiniz.
  4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    •İdari Para Cezalarına İşverenlerin 15 gün İçinde İtiraz Hakkı Var.

-İdari para cezalarına tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'na göre işverenlerin itiraz hakkı var. Bu konudaki itirazlar Sulh Ceza Mahkemelerine yapılabiliyor, ancak mahkemeye itiraz etmek cezaların takip ve tahsilini durdurmuyor.

-15 gün içerisinde itiraz edilmeyen cezalar kesinleşiyor.

-Cezaların kesinleşmesinden önce yani 15 gün içerisinde cezasını peşin ödemek isteyenler cezalarının dörtte üçünü ödeyerek bu yükümlülükten kurtulabiliyorlar. Ayrıca idari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde müracaat edenler cezalarını taksitlendirebiliyorlar.

-Zamanında müracaat eden işverenler cezalarını bir yıl içinde dört eşit taksit halinde ödeme imkanına sahip. Ancak taksitleri zamanında ve tam olarak ödemeyenler idari para cezasının kalan kısmını toptan ödemek zorunda.

-Ödemelerin yapılmaması halinde icra takibi yapılarak ceza tahsil ediliyor.
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşveren bazı maddeleri yapmak zorunda olduğu halde yapmadığı için cezai işleme tabi olmuş Müfettişler tamamen usule uygun hareket etmiş. Mevzuatta iş müfettişleri belirli bir süre içerisinde tebliğ etmekle yükümlüdür diye bir madde de görmüyorum yani müfettiş on yıl sonra da işleme sokabilir ancak bu durum bence de saçmadır neden çünkü cezalar maliye bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranına göre belirleniyor 2013 yılında bu oran yüzde 3,25 iken, 2014 yılında 3,25 olmuş yani yıllara göre yüksele de bilir düşedebilir. Onun için kesin bir tarih koymaları gerekiyor. Örneğin ceza 1 ay içinde tebliğ edilir demeleri daha doğru olur diye düşünüyorum. Belkide böyle bir madde var ben göremiyorum
  6. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hiç itiraz etmeyin bence direkt ödeyin..İtiraz edince kılı kırk yarıyorlar bir dahaki teftişte..
    Benim de başıma geldi, hatta 2013 deki teftiş sonucundaki uygunsuzlukları düzelttik gelip kontrol etmediler ama 1 yıl sonra cezayı yolladılar..Daha bayramdan önceydi cezamızı yolladıkları :(
  7. Bakanlık denetimden sonra süre vermek zorunda değil diye biliyorum. 1. denetim yapıp cezayı gönderebilirler. 2.Denetimi bir kaç haftayada yayabilirler. Gelip denetlerler eksiklik bildirip denetimin sonlanacağı tarihi bildirirler. denetim sonunda devam eden veya yeni tespitler varsa. Ceza gelir. 3. denetim yaparlar eksiklikleri giderip şu tarihe kadar fotoğraflarını gönderin denildiği ve düzeltilmeyenler için ceza geldiğide görülmüştür.